DUE

18. 1. 2024

Urychlit svůj odchod do důchodu s menším množstvím peněz se může zdát jako náročný úkol. Ve skutečnosti je to však dosažitelný cíl. Stačí si osvojit správné strategie, disciplínu a finanční gramotnost.

Krása finančního plánování spočívá v tom, že se člověk nemusí narodit se stříbrnou lžičkou v ústech. Naopak, zvládnutí zásad hospodaření s penězi a investičních strategií může každého proměnit v úspěšného plánovače důchodu.

Cílem tohoto příspěvku je pomoci Vám najít způsoby, jak urychlit dosažení vašich penzijních cílů s menšími finančními prostředky.

Základní stavební kameny –⁠⁠⁠ pochopte svou finanční situaci

Než se vydáte na cestu k urychlenému dosažení důchodových cílů, je nejdůležitější důkladně porozumět svému současnému finančnímu stavu. To zahrnuje komplexní posouzení vašich příjmů, výdajů a finančních závazků, jako jsou půjčky a hypotéky.

Vedení podrobných záznamů o příjmech a výdajích v průběhu několika měsíců vám umožní shromáždit potřebné údaje pro sestavení realistického a proveditelného rozpočtu. Tento počáteční krok položí základ pro převzetí kontroly nad vaší finanční budoucností.

Nejprve shromážděte všechny své finanční dokumenty, včetně výplatních pásek, bankovních výpisů, výpisů z kreditních karet a účtů. Roztřiďte své výdaje do kategorií a zahrňte do nich jak nezbytné (platby nájemného nebo hypotéky, komunální služby, nákupy potravin atd.), tak zbytné výdaje (stravování, dovolená atd.).

Dále pečlivě analyzujte své příjmy a výdaje, abyste zjistili svou finanční situaci. Vypočítejte své celkové měsíční příjmy a odečtěte od nich celkové měsíční výdaje. Tím získáte přehled o svém peněžním pohybu a zjistíte, zda máte měsíční přebytek, nebo deficit.

Pokud zjistíte, že máte přebytek, gratulujeme! To znamená, že tyto dodatečné prostředky můžete věnovat na spoření a investování na důchod.

Pokud však máte deficit a vaše výdaje převyšují příjmy, je nezbytné určit oblasti, ve kterých můžete provést úpravy, abyste dosáhli vyrovnaného rozpočtu. Hledejte oblasti, kde můžete ušetřit, aniž byste museli obětovat kvalitu svého života.

Rozpočet –⁠⁠⁠ Váš finanční kompas

Jakmile si ujasníte své příjmy a výdaje, je čas sestavit realistický a proveditelný rozpočet. Začněte tím, že vyčleníte prostředky na základní výdaje, jako je bydlení, služby, jídlo a doprava.

Dále si stanovte priority svého penzijního fondu a určete, kolik můžete přispívat na spoření a investice. Pravidelně kontrolujte a přehodnocujte svůj rozpočet, abyste se ujistili, že se držíte správného směru.

Nezapomeňte, že řízení financí je nepřetržitý proces, a proto je důležité, abyste byli disciplinovaní a dodržovali svůj rozpočet. Jak budete postupovat směrem ke svým cílům, oslavujte své úspěchy a zůstaňte motivováni k udržování finanční disciplíny.

Přijměte akumulační model

Podle studie z roku 2017 je akumulační model základním nástrojem při plánování důchodu. Označuje fázi aktivního spoření a investování peněz po delší dobu s cílem nahromadit bohatství na důchod.

Tento model uznává, že plánování důchodu je kontinuální proces, který začíná od první výplaty a pokračuje až do dne odchodu do důchodu.

Například vyděláváte 446 960 Kč ročně. Ačkoli se vám to může zdát málo na běžné životní výdaje, natož na spoření na důchod, můžete s tím při správném přístupu efektivně pracovat.

Pravidelným odkládáním malé části výdělku si můžete vytvořit stálý zdroj úspor, který se časem nahromadí do významného penzijního fondu.

Na penzijní spoření vyčleníte 10 % svého příjmu, což činí 44 696 Kč ročně. Předpokládejme, že tuto částku budete do svého penzijního fondu pilně přispívat po dobu 30 let až do svého důchodového věku a že vaše investice přinesou průměrný roční výnos 7 %. V takovém případě může síla složeného úročení dělat zázraky.

Při výpočtu potenciálního růstu vašeho penzijního fondu pomocí kalkulačky složeného úročení zjistíte, že vaše strategie spoření může vést k akumulaci přibližně 5 814 000 Kč za 30 let.

Uvedený příklad sice nezohledňuje faktory, jako je inflace, změny příjmů atd., ale poukazuje na potenciál pravidelných příspěvků a obezřetných investičních rozhodnutí.

Standardní vs. předčasný důchod

Pokud jde o plánování odchodu do důchodu, je důležité pochopit rozdíl mezi standardním a předčasným odchodem do důchodu. Obojí sice vyžaduje pečlivé finanční řízení, ale předčasný odchod do důchodu vyžaduje důslednější přístup vzhledem ke zkrácenému časovému období.

Standardní plánování důchodu: To obvykle předpokládá delší časový horizont, což umožňuje volnější míru spoření a větší flexibilitu při finančním rozhodování. S několika desítkami let, které vám zbývají na nahromadění majetku, máte větší prostor pro finanční chyby. Kromě toho můžete své úspory v průběhu času postupně zvyšovat.

Předčasný odchod do důchodu: Vyžaduje vyšší míru úspor, disciplinované výdajové návyky a cílenou investiční strategii. Cílem je nashromáždit v kratším časovém horizontu dostatek majetku, aby bylo možné udržet si pohodlný životní styl po celou dobu důchodu.

Zvyšování míry úspor je klíčovým faktorem pro urychlení cesty do důchodu, ať už se jedná o standardní nebo předčasný. Spořením vyššího procenta příjmů můžete do svého penzijního fondu vyčlenit více prostředků a urychlit jeho růst..

Minimalizace dluhů

Dluhy mohou být významnou překážkou na cestě do důchodu. Spotřebují značnou část vašich příjmů a brání vám ve spoření a investování na důchod. Upřednostnění splácení dluhů a minimalizace nových dluhů je zásadní pro uvolnění prostředků a urychlení postupu k dosažení vašich cílů v důchodu.

Pokud zadluženi jste, měli byste zvážit účinné strategie boje s dluhy, jako je například metoda dluhové sněhové koule nebo laviny.

Sněhová koule je strategie snižování dluhů, při níž se přednostně řeší nejmenší dluhy a zároveň se udržují minimální splátky větších dluhů. Jakmile zcela odstraníte nejmenší dluh, prostředky, které na něj byly vyčleněny, se přesměrují na další nejméně významný dluh, což vytváří dynamiku podobnou sněhové kouli valící se z kopce. Cílem této strategie je zvýšit motivaci a poskytnout pocit úspěchu, když postupně odstraňujete dluhy jeden po druhém.

Naproti tomu metoda dluhové laviny se soustředí na to, aby se nejprve řešily dluhy s nejvyšším úrokem. Tento přístup umožňuje v průběhu času snižovat celkovou výši placených úroků, což může urychlit vaši celkovou cestu k oddlužení.

Rozvoj finanční gramotnosti

Finanční gramotnost je skutečným klíčem k pochopení a zvládnutí důchodových strategií. Umožňuje jednotlivcům převzít kontrolu nad jejich financemi a činit informovanější rozhodnutí. Tím, že se naučíte základy finančního plánování, získáte potřebné znalosti k řízení své finanční budoucnosti.

Bez ohledu na vaše vzdělání nebo předchozí finanční znalosti máte možnost učit se a zlepšovat své znalosti osobních financí. Je nezbytné přistupovat k finanční gramotnosti s otevřenou myslí a ochotou učit se.

Naštěstí je k dispozici mnoho zdrojů, které vám pomohou zvýšit vaši finanční gramotnost. Knihy, online kurzy a vzdělávací platformy poskytují cenné informace o různých aspektech osobních financí, včetně plánování důchodu.

Nejčastější dotazy

1. Mohu odejít do důchodu s malo penězi?

Ano, můžete odejít do důchodu bez značných úspor, i když to jistě bude představovat určité obtíže. Pokud však přijmete minimalistický životní styl a plně využijete všechny možné zdroje příjmů, můžete tuto náročnou situaci zvládnout.

2. Mohu začít spořit na důchod po padesátce nebo šedesátce?

Nikdy není pozdě začít odkládat peníze na důchod, i když je vám 50 nebo 60 let. I přes pozdní začátek může každá malá částka významně přispět k vašemu finančnímu zabezpečení v důchodu.

3. Jaký je nejchytřejší způsob spoření na důchod?

Nejchytřejší způsob spoření na důchod zahrnuje co nejčasnější začátek. Pro efektivní spoření je také důležité pravidelně sledovat svůj penzijní plán a podle potřeby jej upravovat, spolu s udržováním minimálních dluhů s vysokým úrokem.

Deanna Ritchie

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times. Překlad byl redakčně zkrácen a upraven.

Související témata

Přečtěte si také

Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka
Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který povolil k užívání látku METACRILL jako estetického implantátu, se chystá žaloba. Pacienti hlásí poškození zdraví. Ministerstvo skartuje související dokumenty...

Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO
Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO

Europoslanec Knotek obvinil ministra zemědělství, že tahá české farmáře za nos, a vládní koalici z toho, že instruovala své poslance v Evropském parlamentu, aby nepodpořili zavedení cel na ukrajinské zboží.

Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň
Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň

Termín voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 7. a 8. června, byl v úterý vyhlášen ve Sbírce zákonů. Oficiálně tím začala volební kampaň s povinnostmi pro kandidující strany a uskupení.

Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura
Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura

Kandidátka Spolu do červnových evropských voleb není opět kompletní. Kvůli dohodě mezi ODS, lidovci a TOP 09, že nebudou na zadních místech výrazné osobnosti, odstoupil od kandidatury poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura.

V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu
V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu

Z vlaku na pařížském nádraží Gare du Nord bylo ukradeno zavazadlo s počítačem a dvěma USB disky s bezpečnostními plány policie pro letní olympijské hry, které se letos budou konat ve francouzské metropoli.