ČTK

25. 2. 2024

Zařadit propagaci komunistické ideologie mezi trestné činy opět navrhli bývalí senátoři Martin Mejstřík a Jaromír Štětina, kteří s podobnou snahou v letech 2006 a 2008 neuspěli. Změnit by to podle nich mohly současná Sněmovna a Senát při příležitosti 35. výročí pádu komunistického režimu v listopadu 1989. Svůj apel připomenuli symbolicky dnes, kdy uplynulo 76 let od komunistického převratu v někdejším Československu.

„Komunistický režim byl sice zákonem uznán jako zločinný v období let 1948 až 1989, ale zločinnou je ve skutečnosti celá komunistická ideologie, kterou nejde účelově omezovat nějakým obdobím,“ uvedli emeritní senátoři.

Trestnost propagace komunismu včetně jeho symbolů by byla podle Mejstříka v souladu s výkladem ústavy, podle nějž má demokratický stát nejen právo, ale i povinnost aktivně bránit své demokratické zřízení. „Ideologie komunismu je stejně zločinná a antidemokratická, jako byl nacismus,“ prohlásil Mejstřík. „Je na čase dokončit listopadovou revoluci pomocí všech demokratických prostředků, které nám přinesla,“ dodal Štětina.

Oba bývalí senátoři se na zákonodárce obrátili s otevřenou výzvou už loni. Jejich návrh vychází z novely trestního zákoníku, s jejímž návrhem se Senát v roce 2005 ztotožnil, ale Sněmovna jej o rok později levicovou většinou odmítla. Novela měla výslovně zakázat propagaci komunismu a nacismu pod hrozbou trestu až osmi let vězení. V roce 2008 už ani Senát nepodpořil obdobnou novelu, mimo jiné s odkazem na rozhodnutí ze září 1992, které přijal tehdejší federální Ústavní soud. Zrušil odkaz na komunismus a nacismus v ustanovení o postihu podpory nebo propagace hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod občanů nebo hlásá národní, rasovou, třídní nebo náboženskou zášť.

Senátorky za ODS Miroslava Němcová a Hana Kordová Marvanová loni v dubnu iniciovaly vytvoření pracovní skupiny, která by mohla připravit návrhy na účinnější uplatňování zákonů týkajících se komunistické ideologie. Podnětem byla petice o protiprávnosti komunistické ideologie a zákazu stran, které tuto ideologii hlásají, propagují a prosazují. Podle jejího iniciátora a bývalého poslance TOP 09 Františka Laudáta je třeba postihnout antisystémové ideologie, mezi něž komunismus a nacismus patří, kvůli udržení svobody a demokracie.

Přečtěte si také

Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky
Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky

Během veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně ukázal muž z Číny transparent s nápisem „Falun Gong je dobrý“, s nímž šla jeho matka protestovat na Náměstí nebeského klidu v Pekingu proti násilným represím komunistické strany.

Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran
Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran

Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 32 procenty hlasů, druhá ODS by měla 14 procent a třetí Piráty by volilo 10,5 procenta lidí.

Indoktrinace postupuje
Indoktrinace postupuje

Pokud máte alespoň mírný sklon ke konzervativismu, nejspíš jste se už v posledních letech setkali s tím, že vás někdo označil za extrémistu. Anebo vám někdo řekl, že se radikalizujete.

Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací
Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací

Evropský parlament dnes definitivně schválil nařízení, které Evropské unii umožňuje zakázat prodej, dovoz a vývoz zboží vyrobeného za použití nucené práce.

Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael
Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael

Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).