Ondřej Horecký

12. 6. 2024

Prezident Salvadoru Nayib Bukele je pozoruhodná postava. Podnikatel, bývalý starosta hlavního města země San Salvadoru a celosvětový vzor boje s kriminalitou. Přestože se sám nehlásí k žádnému náboženství, při vedení státu hledá moudrost u boha. Kritiky označovaný za autokratického vládce, při nedávném rozhovoru s americkou žurnalistickou legendou Tuckerem Carlsonem působí nesmírně pokorným a skromným dojmem.

Salvador je stát ve Střední Americe s rozlohou o něco menší než naše Morava a s populací přes 6 milionů obyvatel. Bukele se dostal k moci v roce 2019 jako 37letý, přičemž čelil řadě obrovských výzev; chudé zemi bez přírodních zdrojů, sužované násilím gangů a korupcí a pokusy zabránit mu v kandidatuře.

Agentura Bloomberg, průzkumy obliby i Tucker Carlson jej označili za nejoblíbenějšího lídra státu na světě, což nakonec potvrzuje i jeho letošní obhajoba úřadu, kdy jej volilo 85 % hlasů. Když nastupoval Bukele do funkce, Salvador patřil k nejnebezpečnějším zemím na světě, vraždy a zločiny byly na denním pořádku.

Bukele spustil v roce 2022 masivní vlnu zatýkání gangsterů trvající dodnes. Za mřížemi skončilo 70 tisíc kriminálníků, což je 1,6 % populace. Podle statistik klesl počet zabitých v zemi z 38 na každých 100 tisíc obyvatel v roce 2019 na 2,4 zabití v roce 2023. V Severní a Jižní Americe jde nyní o druhou nejbezpečnější zemi, hned po Kanadě.

Počet vražd v Salvadoru na 100 000 obyvatel podle jednotlivých let. (zdroj dat: Státní civilní policie, screenshot z videa Bloombergu)

Ještě předtím ale musel čelit překážkám, které mu kladly do cesty hlavní strany v zemi, hluboce zkorumpované a úzce propojené s místní mafií. Teprve poté, co se mu dva roky po volbách v roce 2019 podařilo získat v národním kongresu drtivou většinu, mohl se pustit do dalších větších reforem.

Válka s gangy začíná

Aby mohli lidem zajistit základní bezpečnost a budovat lidská práva, museli se Bukeleho lidé nejdříve zbavit mocných gangů. Nejsilnější z nich je nechvalně známý MS-13, který založili salvadorští migranti z Los Angeles a který rekrutuje mezi své členy náctileté mladíky. Tato organizovaná zločinecká skupina je aktivní zejména ve Střední Americe a USA a proslula svou krutostí.

Vláda musela výrazně posílit policejní složky i armádu a s její pomocí pozatýkat gangstery. Ti začali s odvetou, aby ukázali, kdo v zemi skutečně vládne. „Za tři dny zabili 87 lidí,“ vypráví salvadorský prezident ve video rozhovoru s Carlsonem. Vláda nevěděla, jak se vypořádat s náhodným vražděním, které mělo vytvořit atmosféru strachu, a bála se, že se násilí kdykoliv přelije mezi běžné občany.

„Sestavili jsme plán, který sestával z etap. A jak jsme procházeli jednotlivými fázemi, gangy začaly útočit, proto jsme museli rozběhnout všechno najednou, ve spěchu. Za pár týdnů byla přetransformována, zpacifikována celá země,“ říká Bukele v rozhovoru a dodává: „Je to zázrak.“

Ukázka vězeňského komplexu v Salvadoru, kde jsou zadržováni členové nebezpečných gangů.

Při hledání řešení navrhl prezident, aby se pomodlili. Při schůzích bezpečnostního kabinetu se proto modlili, „abychom měli moudrost, abychom vyhráli válku, aby byl počet civilních obětí co nejnižší. A neměli jsme žádné civilní oběti,“ tvrdí státník, který se sám k žádnému konkrétnímu náboženství ani politickému směru nehlásí.

Bukele v rozhovoru uvádí, že vítězství nad ganstery přičítá duchovní nadřazenosti vládních snah – jako představitelé zla nemohli nikdy vyhrát nad dobrem. MS-13 označuje za původně pouliční gang, který se časem rozrostl a stal se „satanistickou“ organizaci se svými krvavými rituály.

S masivním zatýkáním gangsterů se začaly ozývat některé nevládní organizace, které ostře odsuzovaly porušování lidských práv kriminálníků, s nimiž se údajně ve vězení zachází nelidsky a žijí v přelidněných podmínkách. Salvador pro ně postavil největší vězeňský komplex v Jižní Americe.

Bukele však kritiku odmítá. „A co práva žen na to, aby nebyly znásilňovány? Co lidská práva dětí, aby si mohly jít svobodně hrát do parku? A co lidské právo na život?“ Říká, že v situaci, v jaké byli oni, dali přednost právům poctivých pracujících občanů před právy vrahů a násilníků. A zdá se, že jeho strategie funguje. Některé zdroje uvádí, že jeho politiku schvaluje až 92 % obyvatel.

Logickým závěrem, který v rozhovoru Carlson zmiňuje, je, že pokud se malá země jako Salvador dokázala s malými financemi a bez mezinárodní pomoci zbavit násilí a organizovaného zločinu, dokáže to i každý jiný stát. Carlson v rozhovoru očividně narážel na Spojené státy a Bukele se vyjádřil, že rozdávat lidem drogy nebo netrestat krádeže v obchodech, je „ta nejhloupější věc“.

Úpadek západní civilizace

V polovině rozhovoru Bukele poněkud šokuje Carlsona svým prohlášením, že „západní civilizace se blíží k bodu, kdy se zhroutí,“ s čímž moderátor souhlasil. Bukele následně vysvětluje, že „demokracie funguje“, ale k úpadku dochází proto, že „nedáváme civilizaci správnou údržbu“. Tak jako se rozpadne dům, když není udržovaný, rozpadne se i demokratický systém, pokud se neopravuje.

Jak se naše západní civilizace rozvíjela a bohatla, docházelo postupně k úpadku, vysvětluje Bukele. „Když zbohatnete, stanete se zhýčkanými… chci víc věcí, chci tohle, chci tamto, musíte mi dát tohle,“ konstatuje vůdce a dodává, že demokracie má tu nevýhodu, že politici místo aby více šetřili na horší časy, mají tendenci velkoryse rozdávat peníze ze státní pokladny i za cenu zadlužování.

„To ničí nejenom strukturu vlády, ale i společnosti. Například, když nepracuješ, dám ti peníze… politici mají motivaci rozdávat peníze, aby byli zvoleni,“ míní Bukele. Demokracii jako systém nezavrhuje, ale má-li přežít, musí být udržována v dobrém stavu. „Problém není v samotné demokracii, ale ve stavu, v jakém jsou v současnosti demokracie ve světě,“ domnívá se salvadorský státník.

Ekonomika pod božím dohledem

Dalším krokem bylo nastartovat ekonomiku. I tam si salvadorská vláda pod vedením Bukeleho stanovila tři body, přičemž tím prvním bylo hledat moudrost u boha. „Kolik lidí by takto uvažovalo?“ položil Carlsonovi řečnickou otázku mladý lídr.

Jeho vlast se musela vypořádat s obří mírou korupce, která prostupovala celou společností. Finance, které se tím ušetřily, byly investovány do školství, sportu a zdravotnictví. V roce 2021 Salvador zavedl jako první země na světě oficiální měnu bitcoin. Druhým oficiálním platidlem je zde od roku 2021 americký dolar.

Bukele v rozhovoru uvedl, že do vlasti se nyní vrací spousta krajanů a stěhují se tam i Američané. Podle studie, kterou prezident zmiňuje, si 62 % Salvadoranů žijících v USA přeje vrátit se zpátky do vlasti a 18 % svůj odchod již připravuje. „To je půl milionu Salvadoranů… To, že se chtějí vrátit zpět, je největším důkazem toho, že to, co děláme, je správné,“ říká politik.

S příchodem tolika osob zažívá Salvador stavební boom. Tento sektor nyní tvoří podle Bukeleho 20 % HDP. Zástupci jiných států, zejména z Jižní Ameriky, přijíždí do Salvadoru, aby se víc dozvěděli o bezpečnostních otázkách a vězeňském systému. Zatímco v řadě zemí Latinské Ameriky vězeňský systém ovládá mafie, v Salvadoru se vládě podařilo převzít nad věznicemi stoprocentní kontrolu, tvrdí Bukele.

Související témata

Přečtěte si také

Trump přežil pokus o atentát. Shrnutí událostí
Trump přežil pokus o atentát. Shrnutí událostí

Trump byl lehce postřelen do ucha při pokusu o atentát na předvolebním mítinku. Zemřel návštěvník a střelec byl zlikvidován.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny
Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny

Američtí politici a vedoucí lidskoprávní osobnosti odsoudili zvěrstva komunistického režimu v oblasti lidských práv, včetně násilného odebírání orgánů.

Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute
Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute

Obnovitelné zdroje energie jsou závislé na počasí. Mraky nebo bezvětří způsobí, že větrná a solární zařízení produkují málo energie nebo vůbec žádnou. Tento problém se popisuje německým termínem „dunkelflaute“. Jak nahradit výpadek?

Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději
Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději

Ve společnosti se často diskutuje o roli mužů a žen, přičemž tradiční vnímání mužské a ženské identity prochází výraznými změnami, které ovlivňují i vztahy.