V době, kdy se diskutuje o celosvětové úmluvě o ukončení znečištění plasty, odhaluje rostoucí výzkum rizika pro lidské zdraví a naléhavou potřebu řešení.
Plasty, které se rozkládají na částice malé jako naše DNA – dostatečně malé na to, aby se vstřebaly naší kůží – se do životního prostředí uvolňují v množství 82 milionů tun ročně. Tyto plasty a směsi chemikálií, z nichž jsou vyrobeny, nyní významně přispívají k nemocem a ovlivňují riziko onemocnění od rakoviny až po hormonální problémy.
Znečištění plasty ohrožuje vše od mořských živočichů až po člověka, což je problém, o kterém vědci, aktivisté, podnikatelské skupiny a politici diskutují při přípravě celosvětové úmluvy o ukončení znečištění plasty. Tato jednání jen zdůrazňují spletitost hrozby, která, jak se zdá, staví proti sobě hospodářský růst a zaměstnanost a katastrofální škody na lidech a planetě.
Prudký rozvoj výroby plastů nezačal dříve než v 50. letech 20. století a od té doby se roční produkce zvýšila téměř 230krát, jak vyplývá ze dvou souborů dat zpracovaných organizací Our World in Data. Více než 20 procent plastového odpadu je špatně zpracováno – končí v našem ovzduší, vodě a půdě.
Nevyhnutelný problém
Plasty sice nejsou biologicky rozložitelné – alespoň ne v rozumném časovém horizontu – ale rozkládají se na stále menší částice. Možná je nevidíme, ale plasty se v našem životním prostředí neustále hromadí. Tyto mikroskopické kousky, známé jako mikroplasty a nanoplasty, se mohou dostat do našeho těla prostřednictvím toho, co jíme, pijeme a dýcháme.
Mikroplasty měří pět milimetrů nebo méně. Nanoplasty jsou neviditelným zlomkem této velikosti – do jedné miliardtiny metru nebo přibližně velikosti DNA.
Plastové znečištění je chemický pozůstatek ropy s přídavkem dalších chemikálií, které mění trvanlivost, pružnost a barvu. Projekt PlastChem katalogizoval více než 16 000 chemických látek – podle zprávy iniciativy vydané v březnu jich bylo 4 200 považováno za vysoce nebezpečné.
Ohromující množství i druhy plastů, z nichž mnohé mají neznámé účinky na zdraví, by měly být výstrahou pro všechny, uvedla pro Epoch Times Erin Smithová, viceprezidentka a vedoucí oddělení plastového odpadu a obchodu ve Světovém fondu na ochranu přírody (WWF).
„Plastové znečištění je úplně všude,“ říká. „Obtížnost spočívá v tom, že vědecké poznatky, které se snaží pochopit, co přítomnost plastů v nás znamená z hlediska lidského zdraví, jsou stále nové.“
Smithová uvedla, že možná čekáme, až věda odhalí celý rozsah biologických účinků plastů, ale jedno je jisté: „Víme, že to není dobré.“
Reprodukční a neurologické problémy
Novější studie o lidském zdraví ukázaly, že plasty mají dalekosáhlé následky.
„Výzkumy jsou jasné: plasty způsobují nemoci, postižení a smrt. Způsobují předčasné porody, nízkou porodní hmotnost a narození mrtvého dítěte stejně jako leukémii, lymfom, rakovinu mozku, rakovinu jater, srdeční choroby a mrtvici. Kojenci, děti, těhotné ženy a pracovníci s plasty jsou těmito škodami ohroženi nejvíce. Tato onemocnění mají za následek roční ekonomické náklady ve výši 1,2 bilionu dolarů,“ uvedl dr. Phil Landrigan, pediatr a odborník na environmentální zdraví, v březnové tiskové zprávě organizace Beyond Plastics.
Skupina Beyond Plastics, která se zasazuje o změnu politiky, upozorňuje, že podle nových výzkumů mohou plasty vést ke zvýšenému riziku srdečních onemocnění, mrtvice a úmrtí.
Následné studie zjistily, že mikroskopické plastové částice ovlivňují všechny systémy našeho těla – a to v každém věku.
Téměř 3 600 studií, které jsou indexovány nadací Minderoo, podrobně popisuje účinky polymerů a přísad, jako jsou změkčovadla, zpomalovače hoření, bisfenoly a per- a polyfluoroalkylové látky. Převážná většina studií ukazuje, že plasty ovlivňují endokrinní a metabolické funkce a reprodukční systém a přispívají k problémům v oblasti duševního zdraví, chování a neurovývoje.
Jedna studie publikovaná v časopise Environmental Science & Technology zkoumala plastové obaly na potraviny z pěti zemí a zjistila, že se v nich běžně vyskytují chemické látky narušující hormonální funkce.
„Výskyt estrogenních sloučenin v plastech vyvolává obavy o zdraví kvůli jejich potenciálu narušovat endokrinní systém, což může mít mimo jiné za následek vývojové a reprodukční problémy a zvýšené riziko rakoviny související s hormony, jako je rakovina prsu a prostaty,“ uvádějí autoři.
Celý rozsah těchto chemických následků není zdaleka znám. Podle Minderoo bylo z více než 1 500 chemických látek používaných v plastech zkoumáno méně než 30 procent jejich dopadů na lidské zdraví. To zahrnuje i „substituční“ chemické látky, které se používají k nahrazení přídatných látek, jejichž používání bylo omezeno poté, co byly shledány problematickými.
„Všechny nové chemické látky z plastů by měly být před zavedením do spotřebitelských výrobků testovány z hlediska bezpečnosti, přičemž po jejich zavedení by mělo probíhat průběžné sledování jejich obsahu v lidských biologických vzorcích a vyhodnocování zdravotních účinků po celý život jednotlivců i napříč generacemi,“ uvedla profesorka Sarah Dunlopová, vedoucí oddělení plastů a lidského zdraví nadace Minderoo.
Vstřebávání do tepen a kůže
Poměrně nedávný objev, že plastové částice se mohou dostat do lidského těla různými způsoby, přinesl další znepokojivé poznatky. Mikroplasty a nanoplasty v plaku stěny lidských tepen byly nedávno spojeny s 350procentním zvýšením rizika infarktu, mrtvice a úmrtí.
Plastové znečištění má nejrůznější podoby, od obalů a odpadů, které ucpávají Buckinghamský kanál v indickém Čennaí, až po plastové pelety z petrochemických společností, které znečišťují půdu v belgickém Ecaussinnes. (R. SATISH BABU, Kenzo TRIBOUILLARD / AFP prostřednictvím Getty Images)
Studie zveřejněná 6. března v časopise New England Journal of Medicine sledovala 257 pacientů po dobu 34 měsíců. Mezi těmi, kteří se studie zúčastnili, mělo 58,4 procenta polyethylen v plaku krčních tepen a 12,1 procenta polyvinylchlorid.
Polyethylen je nejběžnější plast, který se nachází v lahvích a sáčcích, včetně vložek do krabic od cereálií. Dalším běžným plastem je polyvinylchlorid, známější pod názvem PVC, který se často používá ve zdravotnictví a stavebnictví.
Podle další studie zveřejněné v dubnu v časopise Environment International se polymery do krevního oběhu dostávají nejen požitím, ale také přes naši kůži. Zjištění založená na modelu odpovídajícím lidské kůži doplňují důkazy, které naznačují, že s rozpadem plastů může být nemožné, abychom se jejich vstřebávání vyhnuli. Mikroskopické plasty byly nalezeny v naší půdě, vodních zdrojích, vzduchu a arktickém ledu.
Bylo zjištěno, že zpocená kůže je obzvláště náchylná k absorpci těchto částic.
Jakmile se plast dostane do těla, může napodobovat hormony, hromadit se v tepnách a přispívat k jedné z nejčastějších patologií dnešních nemocí – nerovnováze volných radikálů a antioxidantů známé jako oxidační stres.
Doktor Bradley Bale, odborník na prevenci infarktu a mrtvice a spoluautor knihy Beat The Heart Attack Gene (Porazte gen infarktu), řekl Epoch Times, že existuje mnoho důkazů o tom, že plasty způsobují oxidační stres.
„Plasty jsou na Zemi všudypřítomné,“ konstatoval Dr. Bale. „Jste blázni, když si myslíte, že můžete eliminovat jejich působení. Bylo by to téměř nemožné. Můžeme se však zabývat jinými problémy, které způsobují oxidační stres.“
Tyto další problémy, včetně špatné stravy a dalších toxických expozic, lze řešit pomocí přístupu k životnímu stylu, doplňků stravy nebo vyhýbání se jim.
Dr. Bale předpokládá, že budoucí výzkum nanoplastů odhalí souvislost mezi vystavením plastům a předčasnou smrtí, demencí, rakovinou, cukrovkou a všemi nemocemi ovlivněnými oxidačním stresem.
Jak zastavit nápor plastů
Vzhledem k tomu, že vyčištění plastů je po jejich rozpadu téměř nemožné, prosazují skupiny zastánců práva legislativu, která by omezila používání výrobků na jedno použití, jako jsou obaly od potravin, lahve, nádoby na jídlo a sáčky – jedny z nejrozšířenějších a nejproblematičtějších plastů.
Program OSN pro životní prostředí, globální rozhodovací orgán pro životní prostředí, v němž jsou zastoupeny všechny členské státy OSN, rozhodl v březnu 2022, že na problém plastů je třeba koordinovaně reagovat. Zavázal se k urychlenému přijetí úmluvy, která má řešit rostoucí světový problém s plasty.
Po čtvrtém z pěti zasedání, které se konalo koncem dubna v Kanadě, se však skupina stále nerozhodla, zda určí problematické plasty nebo zda vyzve k vyřazení či omezení nových plastů. Závěrečné zasedání začne koncem listopadu a úmluva by měla být uzavřena v roce 2025.
(Vlevo) Sekretariát Mezivládního vyjednávacího výboru (INC) pro vypracování mezinárodního právně závazného nástroje proti znečištění plasty se radí na pódiu během závěrečného plenárního zasedání v Ottawě 30. dubna 2024; (uprostřed) Členové Greenpeace drží transparenty během jednání v kanadské Ottawě 23. dubna 2024; (vpravo) V ottawských hotelech byly během zasedání INC OSN k vidění proplastové vzkazy. (IISD-ENB / Kiara Worth, DAVE CHAN / AFP prostřednictvím Getty Images)
Mezitím se američtí zákonodárci již potřetí pokoušejí dosáhnout toho, aby Kongres projednal zákon Break Free From Plastic Pollution Act. Poprvé byl předložen v roce 2020, ale je stále uvízlý ve výboru. Mezi návrhy zákona patří omezení a zákaz některých jednorázových plastů, vytvoření grantů na opakovaně použitelné a znovuplnitelné výrobky, požadavek, aby korporace převzaly odpovědnost za znečištění plasty, a dočasný zákaz nových plastových závodů, dokud nebude zavedena ochrana.
Ekonomika plastů
Plasty jsou důležité pro mnoho podniků a samotný plastikářský průmysl je významný a vlivný. Plasty však nejsou tak ziskové, jak by se dalo očekávat. Nové závody na výrobu plastů často získávají dotace a daňové úlevy, které uměle zlevňují výrobu plastů. Tyto finanční podpory se v posledních třech letech výrazně zvýšily.
Kromě přímých dotací na fosilní paliva využívá plastový a petrochemický průmysl dotací, daňových úlev a pobídek. Podle Centra pro mezinárodní právo životního prostředí je kvůli nedostatečné transparentnosti obtížné získat přesné údaje o dotacích. Skupina naléhá na OSN, aby zakázala některé dotace, včetně těch, které by snižovaly cenu surovin používaných k výrobě plastů.
Některé organizace zpochybňují, zda jsou tyto pobídky výhodné pro místní ekonomiky a daňové poplatníky jako celek.
Organizace Environmental Integrity Project vydala v březnu zprávu, podle níž 64 procent z 50 závodů na výrobu plastů postavených nebo rozšířených ve Spojených státech od roku 2012 obdrželo státní a místní dotace ve výši téměř devět miliard dolarů. Časté byly neočekávané události, včetně porušení povolení ke znečišťování ovzduší u 42 závodů a více než 1 200 nehod, jako jsou požáry a výbuchy. Státem upravená povolení v 15 elektrárnách umožňovala dodatečné emise, které byly často zjištěny za hranicí pozemku elektráren.
Zpráva o případové studii, kterou v červnu 2023 zveřejnil Ohio River Valley Institute, zkoumala zařízení společnosti Shell za šest miliard dolarů, které bylo postaveno v okrese Beaver v Pensylvánii za účelem výroby plastových pelet.
„Od počátku projektu vedoucí představitelé průmyslu i vládní úředníci tvrdili, že projekt podnítí místní hospodářský růst a obnoví podnikatelské investice. Přesto se prosperita stále nedostavila. V okrese Beaver County došlo k poklesu počtu obyvatel, nulovému růstu HDP, nulovému růstu počtu pracovních míst, nevýraznému pokroku ve snižování chudoby a nulovému růstu počtu podniků – a to i po započtení všech dočasných pracovníků na stavbě,“ uvádí se ve zprávě.
Rozporuplná řešení pro plastový svět
Asociace plastikářského průmyslu tvrdí, že plasty „dělají svět lepším místem“ – což je formulace, kterou chce v úmluvě o plastech.
Sdružení zastupuje více než jeden milion pracovníků v celém dodavatelském řetězci. Podle asociace, která nereagovala na žádost Epoch Times o rozhovor, jsou plasty šestým největším výrobcem v USA a představují odvětví v hodnotě 468 miliard dolarů.
David Zaruk, belgický profesor komunikace s doktorátem z filozofie, uvedl pro Epoch Times, že odpor proti plastům je z velké části útokem na průmysl fosilních paliv – součástí širší „antikapitalistické politické agendy“. Hodnota plastů pro společnost je podle něj často podceňována.
Poukázal na studii z roku 2024 zveřejněnou v časopise Environmental Science and Technology, která dochází k závěru, že plast je mnohem „udržitelnější“ a má nižší emise skleníkových plynů než alternativy, jako je papír, sklo a hliník. Studie uvádí, že argumenty často přehlížejí dopad alternativ na životní prostředí a že v některých případech neexistuje žádná náhrada za plast.
„Ani to není nedávný objev. Akademičtí vědci již léta tvrdí, že plast plní základní funkce. Když mluvíme konkrétně o krátkodobém využití plastů, dvojice odborníků na dodavatelské řetězce v roce 2019 tvrdila, že některé plastové obaly jsou nezbytné, aby se zabránilo plýtvání potravinami a chránilo se životní prostředí. Mimochodem, potravinový odpad produkuje zhruba dvojnásobek emisí skleníkových plynů než výroba plastů,“ napsal nedávno Zaruk na blogu Substack, Firebreak.
Sdružení plastikářského průmyslu intenzivně propaguje recyklaci a biologicky rozložitelné plasty, ale kritici tvrdí, že obojí má své problémy.
Ve Spojených státech se recyklují pouze čtyři procenta plastů, zatímco stejné množství končí v řekách, oceánech a půdě – a rozkládá se na mikroplasty a nanoplasty, které podle odborníků přetrvají staletí.
Americký pakt o plastech The U.S. Plastics Pact – spolupráce více než 100 podniků, neziskových organizací, vládních agentur a akademických institucí iniciovaná organizací The Recycling Partnership a Světovým fondem na ochranu přírody – identifikoval 11 problematických plastů, které chtějí jeho členové do roku 2025 dobrovolně eliminovat. Mezi členy jsou významní uživatelé plastů a všechny výrobky jsou hotové produkty nebo součásti plastů, které buď nejsou recyklovány, nebo způsobují problémy v recyklačním systému a mohly by být odstraněny nebo nahrazeny.
Zatímco některé velké společnosti pakt podporují, Asociace plastikářského průmyslu (Plastics Industry Association) se k němu staví odmítavě a označuje ho za pokus „nařizovat ostatním, jak mají podnikat, tím, že omezuje jejich možnosti volby“.
Sdružení tvrdí, že nejlepším způsobem, jak zvýšit recyklaci, je vzdělávání a inovace.
Recyklované záhadné chemikálie
Recyklace bohužel není dokonalým řešením problému s plasty. Podle Therese Karlssonové, vědecké poradkyně Mezinárodní sítě pro eliminaci znečištění, celosvětového konsorcia zájmových skupin, představují recyklované plasty další nebezpečí, protože jsou vyrobeny ze směsi produktů a mají nejméně jisté chemické složení.
Dubnové šetření IPEN zjistilo, že plastové pelety získané z recyklačních zařízení ve 24 zemích obsahují stovky toxických chemikálií.
„Hodně jsme se zabývali recyklovanými plasty. Zde máte spoustu různých plastových materiálů, o kterých nevíte, co obsahují, a spojíte je do nového plastového materiálu, o kterém máte ještě méně informací, co obsahuje,“ sdělila Karlssonová pro Epoch Times. „Jako spotřebitel se nemůžete podívat na kus plastu, abyste zjistili, zda je bezpečný, nebo ne. Prostě to nevíme, ale víme, že spousta chemických látek používaných v plastech je toxická.“
Dubnové šetření IPEN zjistilo, že plastové pelety získané z recyklačních zařízení ve 24 zemích obsahují stovky toxických chemikálií – včetně pesticidů, průmyslových chemikálií, léčiv, barviv a vonných látek.
„Pro naše recyklační technologie to prostě nefunguje a spousta z toho stejně končí na skládkách,“ prohlásila Smithová z WWF. „K rozhodnutí, co patří do modrého kontejneru, by neměl být potřeba dekódovací kroužek, protože vše by mělo být navrženo pro tento systém.“
Malé změny dělají velký rozdíl
Pokud vláda nezasáhne, existuje podle Smithové několik jednoduchých tipů, které mohou spotřebitelé použít, aby omezili své vlastní vystavení plastům:
- Nakupujte s opakovaně použitelnými nákupními taškami
- Nepoužívejte plast v mikrovlnné troubě nebo myčce nádobí, protože teplo může uvolnit další polymery
- Kupujte kovové nebo skleněné nádoby na svačinu, které nahradí uzavíratelné plastové sáčky
- Místo plastových obalů používejte látky z včelího vosku
- Vyměňte ubrousky do sušičky za vlněné kuličky
- Noste s sebou opakovaně použitelný kelímek na vodu a kávu
- Zvažte opakovaně použitelné sáčky na odpadky
- Používejte a noste kovová brčka, tyčinky na míchání a příbory pro opakované použití
- Neodhazujte odpadky a sbírejte odpadky, které najdete venku