Dle experimentu ministerstva životního prostředí a společnosti Adastra Lab jen čtvrtina PET lahví, vhozených do žlutě označených kontejnerů pro plast, doputovalo během tří měsíců do určeného recyklačního zařízení.

Experiment dále naznačil, že ze všech PET lahví uvedených na trh se v ČR dostane k recyklaci jen málo přes polovinu, uvádí ve své zprávě ministerstvo životního prostředí.

„Chtěli jsme zjistit, co se stane s PET lahvemi poté, co je vyhodíme do žluté popelnice, a kam doputují. Zkusili jsme proto 100 prázdných lahví sledovat,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a vysvětluje: „V současném systému se daří vytřídit jen 75 % PET lahví. V tomto světle experiment ukázal, že ze všech prodaných PET lahví má reálnou šanci na recyklaci jen každá druhá (58,9 %). A to ještě za předpokladu, že i všechny PET lahve, které se dostanou ke třídičkám, budou odeslány do recyklačních center, a ne k energetickému využití.“

Jak experiment probíhal

Do 100 kusů vytříděných PET lahví umístili autoři průzkumu sledovací zařízení. Lahve poté vhodili do kontejnerů určených na plasty z různých míst po celé České republice. Pohyb těchto PET lahví pak následně analytici sledovali během tří měsíců.

„Použili jsme naše IoT čipy, navržené s ohledem na životní prostředí i nízké náklady, a zároveň tak, aby nijak neomezily celý proces nakládání s odpady. Propojili jsme je s IoT platformou, která poskytovala vizuální přehled o pohybu lahví v reálném čase,“ říká CEO Adastra Lab Petr Blabla.

Výsledky sledování

39,6 % PET lahví po třech měsících končí v třídírně odpadů nebo sběrném dvoře. Do recyklačního centra se dostane 19,3 % z vytříděných lahví, 11,8 % putuje na skládku a zbylých 4,3 % na jiná místa, například louku, parkoviště u soukromého domu či okolí benzínové čerpací stanice. Téměř každá desátá PET láhev skončí v zahraničí, v případě experimentu nejčastěji k recyklaci na Slovensku či ve Francii.

I když třídění odpadu není pro Čechy žádnou novinkou a barevné kontejnery nalezneme téměř „na každém rohu“, k přesnější evidenci a efektivnějšímu využití pomůže podle ministerstva centrální zálohový systém na PET lahve, který by mohl v Česku začít fungovat od roku 2026.

Z lednových výsledků průzkumu společnosti Ipsos vyplývá, že tři čtvrtiny Čechů systém zálohování PET lahví a plechovek podporuje.

Obchodní řetězec Kaufland představil pilotní projekt systému zpětného odběru PET lahví a plechovek, 23. února 2023, Praha. (Profimedia)

„Recyklace z lahve do lahve a z plechovky do plechovky přináší snížení environmentálních dopadů i uhlíkové stopy balení nápojů. Zálohový systém umí zajistit snížení dopadu těchto obalů na životní prostředí až o 28 %,“ řekl ČTK vedoucí Ústavu udržitelnosti a produktové ekologie VŠCHT Vladimír Kočí.

Systém zálohování funguje již v 16 zemích EU, v sousedním Slovensku začali zálohovat 1. ledna 2022 a během dvou let se zvýšila míra třídění PET lahví ze 60 % na 92 %, uvádí ministerstvo výše ve své zprávě.

S využitím zprávy ČTK.

Související články

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.