Ministerstvo životního prostředí představilo teze legislativní úpravy budoucího řešení zálohového systému na vybrané jednorázové nápojové obaly – PET lahve a plechovky. 

Ministerstva si od nového systému slibuje, že by se mělo k recyklaci dostat více než 2,5 miliardy kusů nápojových plastových lahví a plechovek, snížit množství nevyužívaného odpadu a také zmenšit znečištění veřejných míst ve městech a obcích i volné krajiny.

„Jsem rád, že konečně neřešíme, zda zálohovat, nebo ne, ale řešíme jak,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) s tím, že novela povede ke snížení volně pohozeného odpadu v přírodě, což je podle něj jeden z hlavních důvodů, proč je třeba zálohování zavést.

„Zkušenosti ze Slovenska ukazují, že po zavedení zálohového systému došlo k výraznému omezení výskytu pohozených obalů od nápojů v přírodě,“ dodává Hladík.

„Náklady na jeho zavedení i provoz ponesou výrobci a dovozci nápojů, občané jen zaplatí vratnou zálohu za obal, která se jim zase vrátí bez ohledu na to, zda budou nakupovat ve velkém supermarketu, malém obchodě nebo na internetu… Zákazníci budou s PET lahvemi nebo plechovkami zacházet podobně jako dnes se zálohovaným sklem. Při nákupu zaplatí zálohou, která bude stejná jak pro lahve, tak pro plechovky,“ vysvětluje Hladík.

Její přesná cena pak dle údajů ministerstva bude určená vyhláškou k zákonu, návrh počítá s výší 4–⁠5 korun. Při vracení nápojových obalů nebude nutné je nijak vymývat, důležité je, že se vrátí včetně etikety, nezdeformované a nesešlápnuté, aby šlo naskenovat jejich unikátní EAN kód.

Do pěti let od zavedení systému by se dle očekávání ministerstva mělo vysbírat 90 % plastových lahví a plechovek, čímž se splní i evropské závazky, dle nichž je budoucností cirkulární ekonomika a zálohování je její součástí.

Ministerstvo životního prostředí chce nový návrh zákona o obalech představit do konce letošního roku s tím, že nejdříve by systém zálohování mohl začít fungovat v polovině roku 2025.

Zálohy by se měly týkat všech nealkoholických nápojů v plastových lahvích o objemu 0,1 až 3 litry a alkoholických nápojů do 15 % alkoholu v plastových lahvích. Dále také všech nealkoholických nápojů v plechovkách o velikosti 0,1 až 3 litry a nápoje s obsahem do 15 % alkoholu v plechovkách. 

„Klíčové z pohledu ministerstva je, aby se odpad co nejvíc využíval jako zdroj. Zavedení zálohového systému proto nesmí nijak narušit stávající systém třídění odpadů, ale doplnit ho,“ doplňuje ministerstvo.

„Fungování celého systému by pak měl zajišťovat jeden centrální operátor, který bude fungovat na principu tzv. rozšířené odpovědnosti výrobců, podobně jako při zpětném odběru pneumatik nebo vysloužilé elektroniky,“ uzavírá ministerstvo.