Peter Petko

25. 4. 2024

Zavedení čtyřdenního pracovního týdne by se na Slovensku mohlo stát skutečností. Premiér Robert Fico na Světovém ekonomickém fóru v Davosu prohlásil, že Slovensko by se brzy mohlo zařadit mezi země, které experimentálně zavedou čtyřdenní pracovní týden. Opoziční Slovenské hnutí také navrhuje, aby se do novely zákoníku práce dostala možnost, aby zaměstnanec mohl požádat o čtyřdenní pracovní týden za podmínky, že bude pracovat stejný počet hodin jako v případě pětidenního pracovního týdne.

Evropské země, jako například Belgie, Německo, Island, Španělsko, Portugalsko a Litva, zahájily pilotní projekty, v jejichž rámci testují čtyřdenní pracovní týden, již dříve.

Výzkum americké socioložky Juliet B. Schorové odhaluje iluzi pokroku ve vědě a technice, které nás měly osvobodit od těžké práce a přinést obyčejnému člověku mnohem více volných dní. Schorová ve svých analýzách srovnává volný čas průměrného moderního člověka s volným časem průměrného člověka ve středověku.

Podle zjištění socioložky měl průměrný nevolník na anglickém venkově ve 14. století až 150 dní volna ročně. Historické záznamy ukazují, že lidé ve Francii měli nárok na 52 nedělí, 90 dní odpočinku a 38 svátků ročně. Ve Španělsku měli volno až 5 měsíců.

Ve středověku byl kalendář plný svátků, především náboženských, ale i světských – například svateb a křtů. Ty se někdy slavily až celý týden. V běžný den se pracovalo 16 hodin od svítání do soumraku, ale pracovní doba zahrnovala také přestávky na snídani, oběd a odpolední odpočinek, stejně jako přestávku na večeři nebo svačinu či odpolední svačinu. Ve středověku tedy člověk pracoval celkem asi 8 hodin.

Středověk si lidé často spojují s temnotou, chudobou, tvrdou prací, krutými vládci a mučením.

Podle historika Dušana Zupky je obraz, který máme o středověku, do značné míry produktem kinematografie 20. století. „Historické filmy sice  zasazovaly děj do středověku, ale dělaly to dost nešťastným způsobem, protože historii použily jen jako kulisu. Jejich záměrem nebylo zobrazit nebo rekonstruovat, jak to bylo, pouze zachovávaly široce rozšířené představy a šířily je dál,“ řekl v rozhovoru pro Sme a dodal, že stejné klišé se opakuje i v historických filmech 21. století.

Podle Schorové byl středověký životní rytmus pomalý, nenucený a pracovní tempo bylo uvolněné. „Naši předkové možná nebyli bohatí, ale měli hojnost volného času,“ dodala.

Největší pracovní vypětí v dějinách lidstva nastalo až od 19. století po nástupu průmyslové revoluce. Podle historických údajů se začalo pracovat 70 až 80 hodin týdně.

Největší ekonomové té doby, jakými byli například John Maynard Keynes a Jean Fourastié, předvídali, že nový technologický vývoj přinese lidstvu značné výhody. Čím vyspělejší země se stala, tím více volného času měli její obyvatelé mít.

Článek původně vyšel na stránkách slovenské redakce Epoch Times

Související témata

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil
Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.