Milan Kajínek

25. 4. 2024

„Ministerstvo zdravotnictví varuje před transplantačním turismem do Číny, kromě zdravotního rizika můžete dostat orgán násilně odebraný vězni. V ČR jsou transplantace přísně sledovány,“ uvedl na svém X účtu náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník po veřejném slyšení v Poslanecké sněmovně, kde se projednávala petice „Za ukončení pronásledování praktikujících Falun Gongu, páchaného čínským režimem“.

Slyšení vyvolal zájem více než 50 000 občanů ČR, kteří podepsali petici k dění v Čínské lidové republice a kteří byli znepokojení nad zprávami o zneužívání vězňů svědomí k orgánovým transplantacím.

Vystoupil zde muž a žena z Číny, ale také francouzský zástupce nevládní organizace DAFOH sdružující lékařské profesionály, která se zaměřuje na sběr dat a osvětovou činnost v lékařských kruzích. K situaci se během slyšení vyjádřili také zástupci ministerstev zdravotnictví, zahraničí a spravedlnosti.

„My si samozřejmě uvědomujeme závažnost té situace,“ sdělil náměstek ministra zdravotnictví na slyšení a k potírání nelegálních transplantací na území České republiky uvádí, že „ČR je signatářem celé řady mezinárodních úmluv a systémů, které dodržuje“.

Co se týče oblasti transplantačního turismu do jiných zemí mimo Evropskou unii, jako je Čína, je podle Pláteníka ministerstvo „otevřené diskusi na toto téma“ a „uvědomuje si, že některé evropské země přistoupily k přísnější trestněprávní regulaci transplantačního turismu“.

Zmínil například Izrael, kde zavedení zákonných úprav vyvolal již v roce 2006 kardiovaskulární chirurg Jacob Lavee, jehož pacient odcestoval do Číny za účelem transplantace srdce. Uvedl také Itálii, která v roce 2016 ustanovila zákonné postihy vězením od tří do dvanácti let a pokutu od 50 000 do 300 000 euro pro každého italského občana, který prodá, koupí nebo si nechá transplantovat orgány nelegálním způsobem. A pokud je tento čin spáchán někým, kdo pracuje ve zdravotnictví, bude navíc jeho profesní činnost trvale pozastavena.

S tím souvisejí také zákonné postihy kohokoliv, kdo organizuje nebo propaguje turistiku za účelem obchodu s orgány, za což zákonodárci vyměřili trest odnětí svobody od 3 do 7 let a obdobnou pokutu, jako u předchozího deliktu.

„V Itálii nemáme moc zastavit tuto nepravost,“ uvedl tehdy senátor Maurizio Romani během debaty o návrhu zákona a dodal, že „máme povinnost vynaložit veškeré možné úsilí, abychom se nestali jejími spoluúčastníky“.

Náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník hovoří na veřejném slyšení v Poslanecké sněmovně, 23. dubna 2024. (The Epoch Times)

„Jako ministerstvo zdravotnictví se hlásíme zejména k určité odpovědnosti za informovanost,“ uvedl náměstek Pláteník a varoval před zapojováním občanů do procesu, v němž jsou zneužity orgány nedobrovolného dárce. „Kdo by se dal do takového procesu, vystavuje sám sebe pochybnému jednání a značným zdravotním rizikům.“

„Ministerstvo zahraničí ČR spolu s dalšími zeměmi EU lidskoprávní situaci v Číně dlouhodobě sleduje. Vyjadřujeme hluboké znepokojení a odsuzujeme porušování lidských práv všech etnických a náboženských menšinových skupin,“ uvedl na slyšení náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius.

Na situaci podle náměstka Česká republika upozorňuje na „mezinárodních fórech nebo v rámci debat v Evropské unii a při jednání s čínskými představiteli i na všech relevantních vystoupeních na Radě OSN pro lidská práva“ a ministerstvo je podle něj otevřené debatě se zasaženými skupinami.

„Zneužívání praktikujících Falun Gongu v oblasti transplantací orgánů se odsuzuje nejen v ČR, ale ve všech parlamentních fórech na celém světě. Je to nepřípustná praxe.“

— Eduard Hulicius, náměstek ministra zahraničí

Hulicius také sdělil, že Česká republika v březnu na Radě pro lidská práva „naléhala na propuštění všech lidskoprávních obránců a vyzvala Čínu, aby respektovala a chránila práva všech příslušníků etnických a náboženských menšin po celé Číně“ a vyzvala k „okamžitému a bezpodmínečnému propuštění“ nespravedlivě vězněných osob „včetně následovníka Falun Gongu, pana Tinage Jüan-teho“.

Náměstek ministra zahraničí zmínil také skutečnost, že Čína nereagovala na opakované výzvy OSN k započetí vyšetřování a umožnění vyšetřování nezávislým mezinárodním týmům. „Vyzvali Čínu, aby urychleně reagovala na obvinění z odběru orgánů a umožnila nezávislé sledování mezinárodními mechanismy pro lidská práva. K tomu doposud nedošlo,“ uvedl Eduard Hulicius.

„Zneužívání praktikujících Falun Gongu v oblasti transplantací orgánů se odsuzuje nejen v ČR, ale ve všech parlamentních fórech na celém světě. Je to nepřípustná praxe,“ uvedl náměstek a dodal, že „nicméně, doposud nebyla bez ohledu na důkazní materiály nezávisle potvrzena mezinárodními organizacemi, vládními institucemi nebo soudními instancemi, což nikterak nezmírňuje nesmírnou závažnost samotného aktu“.

Právě tato skutečnost vedla v roce 2018 k ustanovení občanského mezinárodního soudního tribunálu v Londýně, který v roce 2019 vyslechl více než 50 svědků a posoudil tisíce stran vyšetřovacích zpráv. V závěru výsledné zprávy tribunál uvádí, že „členové tribunálu jsou si jisti – jednohlasně a bez jakýchkoli pochybností – že v Číně se po dlouhé časové období praktikuje nucený odběr orgánů od vězňů svědomí, zahrnující velmi mnoho obětí“.

Zákonné úpravy reagující na případy zneužívání transplantační chirurgie v Číně přijaly například Texas (2023), Kanada (2022),  Španělsko (2013), Tchaj-wan (2015), Itálie (2016) a Izrael (2006) a další země. O přijetí podobné legislativy jednaly také AustrálieBelgie nebo Česká republika.

Na vyšetřování v oblasti čínského transplantačního průmyslu se podílí řada nevládních organizací v mezinárodním měřítku. Zmiňme některé z nich – koalice ETAC, tchajwanský TAICOT, korejský KAEOT, zmiňovaný DAFOH nebo WOIPFG.

Související články

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.