Redakce Epoch Times

19. 12. 2022

Kanadští poslanci minulý týden schválili legislativu, která má zakázat vstup cizinců do Kanady, pokud by se podíleli na obchodování s lidskými orgány. Zákon je reakcí na četná obvinění čínského režimu a několik vyšetřovacích zpráv o zneužívání vězňů svědomí ke komerčním transplantacím [1]. Poslanci také přijali návrh vyzývající Peking, aby poskytl Tibetu větší autonomii.

Návrh zákona S-223 byl 14. prosince schválen ve sněmovně s jednomyslnou podporou poslanců napříč politickými stranami. O přijetí tohoto zákona se nažilo několik politických generací poslanců po dobu téměř 15 let. Proto bylo podle předkladatelů zákona co oslavovat.

Podle nového zákona se pro kanadského občana nebo osobu s trvalým pobytem v Kanadě stává trestným činem, pokud odjede do zahraničí, aby tam obdržel orgán odebraný někomu, kdo k tomu nedal informovaný a dobrovolný souhlas.

Pro Kanaďany to nyní znamená nezákonnost jakékoli účasti na transplantaci násilím odebraných orgánů, za což jim hrozí maximálním trest 14 let odnětí svobody.

Zákon rovněž mění zákon o imigraci a ochraně uprchlíků tak, aby byl trvalým rezidentům nebo cizím státním příslušníkům odepřen přístup do Kanady, pokud se podíleli na činnostech souvisejících s obchodováním s lidskými orgány.

Konzervativní poslanci Garnett Genuis (vpředu, 3. zprava) a Arnold Viersen (vzadu, 4. zprava) se skupinkou příznivců meditační praxe Falun Gong, na recepci pořádané v kanadském parlamentu na oslavu přijetí zákona S-223, 14. prosince 2022. (Limin Zhou / The Epoch Times)
Konzervativní poslanci Garnett Genuis (vpředu, 4. zprava) a Arnold Viersen (vzadu, 5. zprava) se skupinkou příznivců meditační praxe Falun Gong, na recepci pořádané v kanadském parlamentu na oslavu přijetí zákona S-223, 14. prosince 2022. (Limin Zhou / The Epoch Times)

Konzervativní poslanec Garnett Genuis, který zákon předložil, prohlásil, že je třeba, aby schválení zákona následovala konkrétní spolupráce mezi kanadským systémem zdravotnictví a vládními úřady.

„Musíme pokračovat v práci na zajištění účinného prosazování zákona, spolupracovat s provinciemi na zveřejňování a podávání zpráv, abychom byli schopni identifikovat případy odebírání orgánů a obchodování s nimi,“ řekl deníku The Epoch Times poslanec Genuis. (zdroj)

„Je to velký den, vzrušující krok vpřed, a doufám, že každá země na světě přijme takovou legislativu, abychom byli schopni tuto praxi konečně zastavit,“ dodal poslanec.

Bývalý liberální ministr spravedlnosti Irwin Cotler pochválil přijetí zákona a uvedl, že „odporná praxe odebírání orgánů je zaměřena na ty nejzranitelnější, včetně ujgurské menšiny a praktikujících Falun Gongu v Číně“. (zdroj)

Byl to právě Cotler, kdo před více než deseti lety poprvé předložil návrh zákona o boji proti obchodování s orgány. Cotler poznamenal, že návrh zákona proti obchodování s lidskými orgány prosazoval také bývalý kanadský ministr David Kilgour, který se „bohužel nedožil jeho přijetí“. Pan Kilgour letos zemřel.

Návrh zákona, který byl předložen v listopadu loňského roku, v současné době neobsahuje ustanovení, které by ukládalo zdravotnickým pracovníkům povinnost informovat vládní úředníky (podávat hlášení) v případě, že se jejich pacienti rozhodnou odcestovat do zahraničí, výsledkem čehož může být transplantace orgánů získaných nezákonným způsobem.

„Dalším krokem je podívat se na tato hlášení,“ řekl Genuis. „To může vyžadovat určitý dialog mezi federální [vládou a] provinčními vládami v této oblasti, ale nyní, když byl tento návrh zákona přijat, vzhledem k tomu, co zákon nyní říká, je to pro vlády příležitost podívat se na to, jak mohou zajistit, aby byl tento zákon prosazován.“

„Ale i bez povinného hlášení si myslím, že je to významný a pozitivní krok. Lidé za to stále mohou být stíháni a má to také silný odstrašující účinek,“ dodal kanadský poslanec.

Obvinění a reakce čínského režimu

Lékaři se připravují na transplantaci ledviny. (Pierre-Philippe Marcou / AFP / Getty Images)
Lékaři se připravují na transplantaci ledviny. (Pierre-Philippe Marcou / AFP / Getty Images)

V roce 2021 odborníci OSN na lidská práva vyjádřili „krajní znepokojení“ nad tím, že nucené odběry orgánů v Číně „se zřejmě zaměřují na konkrétní etnické, jazykové nebo náboženské menšiny držené ve vazbě“.

Celkem dvanáct expertů jmenovaných OSN, včetně Siobhan Mullallyové, zvláštní zpravodajky pro obchodování s lidmi, zejména se ženami a dětmi, uvedlo, že „podle obdržených tvrzení jsou údajně nejčastějšími orgány odebíranými vězňům srdce, ledviny, játra, oční rohovky a méně často části jater“.

Čínská vláda popřela, že by v její zemi docházelo k nedobrovolným odběrům orgánů, a obvinění expertů OSN označila za „protičínské lži“ „aktérů“, kteří se zabývají „pomluvami a šířením fám“. (zdroj)

Praxi násilných odběrů orgánů v ČLR potvrdil také nezávislý soudní tribunál konaný v Londýně v roce 2019.

Tibet

Poslanci odděleně hlasovali také o schválení rezoluce vyzývající Čínu, aby umožnila Tibetu kontrolovat vlastní záležitosti. Přijatým návrhem byl souhlas se zprávou stálého výboru dolní sněmovny pro zahraniční věci, která naléhá na dialog mezi tibetskou exilovou vládou a Komunistickou stranou Číny „s cílem umožnit Tibetu vykonávat skutečnou autonomii v rámci čínské ústavy“.

Čína napadla a anektovala Tibet před více než 70 lety. V roce 2019 uplynulo 60 let od neúspěšného tibetského povstání proti čínské nadvládě. Návrh týkající se Tibetu je podle poslanců v souladu s „nenásilným přístupem střední cesty“ dalajlámy, tibetského duchovního vůdce, který se uchýlil do Indie.

TIP: „Pojďme říkat o Číně pravdu, to je jediná cesta ven z tohoto marasmu,“ říká senátor Oberfalzer

Povinná hlášení lékařů

Kanadský expert v oblasti lidských práv David Matas svědčí během slyšení v americkém Kongresu o případech nucených odběrů orgánů vězňům svědomí v Čínské lidové republice. (Lisa Fan / The Epoch Times)
Kanadský expert v oblasti lidských práv David Matas svědčí během slyšení v americkém Kongresu o případech nucených odběrů orgánů vězňům svědomí v Čínské lidové republice. (Lisa Fan / The Epoch Times)

David Matas, právník z Winnipegu a expert na oblast lidských práv, se dlouhodobě zabývá výzkumem nucených odběrů orgánů vězňům svědomí patřících k duchovnímu hnutí Falun Gong v Číně. Matas uvedl, že povinné hlášení transplantací lékaři by mohlo být uzákoněno provinčním zákonem S-223, aby se účinně bojovalo proti transplantační turistice do Číny.

„Aby legislativa fungovala, musely by provincie vyžadovat, aby praktičtí lékaři hlásili transplantační turistiku příslušným úřadům,“ uvedl Matas 13. prosince v e-mailu zaslaném deníku The Epoch Times.

„Transplantační turisté při návratu potřebují imunosupresivní léky, a proto jsou praktickým lékařům známi. Pokud není vyžadováno hlášení o jejich nákupu orgánů v zahraničí, brání mlčenlivost praktických lékařů o pacientech v předávání informací,“ říká Matas.

V roce 2006 vydali David Matas a zesnulý bývalý kanadský ministr David Kilgour průkopnickou vyšetřovací zprávu nazvanou „Krvavá sklizeň“, která byla v roce 2009 rozšířena a vydána jako stejnojmenná kniha. Ve zprávě dospěli k závěru, že čínská komunistická strana se podílela na násilném odebírání orgánů praktikujícím Falun Gongu, a to ve velkém měřítku. Tito lidé byli v procesu odebírání orgánů zabiti (zavražděni), aby mohly být části jejich těl prodávány za účelem zisku.

Falun Gong je duchovní disciplína obsahující meditativní cvičení a nauky o rozvoji charakteru. Vyučuje dodržování principů pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. Za vlády komunistického vůdce Ťiang Ce-mina zahájila komunistická strana pod jeho vedením v roce 1999 rozsáhlou represivní kampaň s cílem „vyhladit Falun Gong“, která trvá dodnes.

V roce 2016 Matas, Kilgour a investigativní novinář Ethan Gutmann společně zveřejnili 680-stránkovou zprávu o nuceném odebírání orgánů v Číně. (zdroj) Odhadli, že čínské nemocnice ročně provedou 60 000 až 100 000 transplantačních operací a že hlavním zdrojem orgánů jsou praktikující Falun Gongu.

TIP: Česká republika by měla odejít z platformy 16+1, říkají Fisher a Decroix

David Kilgour, Parliament Hill v kanadské Ottawě 20. listopadu 2018. (Jonathan Ren / The Epoch Times)
David Kilgour, Parliament Hill v kanadské Ottawě 20. listopadu 2018. (Jonathan Ren / The Epoch Times)

Poznámky:

[1] Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest – Revised Report into Allegations of Organ Harvesting of Falun Gong Practitioners in China / David Kilgour and David Matas (2007) on-line (anglicky) 

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest / Slaughter – An Update / Kilgour, Matas, Gutmann (2016), anglicky, on-line (anglicky)

Terénní výzkum: Jatka – Masové vraždy, odebírání orgánů a čínské řešení problému s disidenty, Ethan Gutmann (nakl. C-press, 2015), on-line (česky)

China Tribunal – nezávislý soudní tribunál pořádaný v Londýně v roce 2019 a jeho závěrečný rozsudek, on-line (anglicky)

WOIPFG je nevládní organizace zaměřující se na vyšetřování trestné činnosti všech institucí, organizací a jednotlivců, kteří se podílejí na represivní kampani čínského režimu vedené proti duchovnímu hnutí Falun Gong v Číně. Organizace byla založena 20. ledna 2003. Sídlí v New Yorku a zavedla globální systém monitorování a sledování ve 110 zemích světa. On-line (anglicky)

ETAC: The International Coalition to End Transplant Abuse in China (Mezinárodní koalice na ukončení zneužívání transplantací v Číně) je koalicí právníků, akademiků, etiků a lékařských profesionálů, výzkumníků, badatelů a lidskoprávních advokátů, která se zasazuje o ukončení násilného odebírání orgánů v Číně. On-line (anglicky)

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.