Bývalý ministr kanadské vlády, dlouholetý člen parlamentu a známý obhájce lidských práv, David Kilgour, zemřel 5. dubna ve věku 81 let. Za svou práci byl nominován na Nobelovu cenu míru, je držitelem Masarykovy ceny, kterou mu udělilo Sdružení Čechů a Slováků v Kanadě.
Rodina uvedla, že mu byla diagnostikována vzácná plicní choroba, která rychle postupovala. Členové rodiny dodali, že Kilgour zemřel pokojně.
David Kilgour byl povoláním právník a do Dolní sněmovny byl poprvé zvolen v roce 1979 jako zástupce Edmontonu-Strathcony. Předtím působil jako prokurátor v Manitobě a také jako ústavní poradce albertské vlády.
Do Dolní sněmovny se původně dostal jako člen progresivních konzervativců, ale v roce 1990 byl vyloučen z frakce poté, co nesouhlasil s tehdejším premiérem Brianem Mulroneyem ohledně zavedení daně ze zboží a služeb.
Později se stal členem frakce liberálů a za vlády Jeana Chrétiena působil jako státní tajemník pro Latinskou Ameriku a Afriku a později pro Asii a Tichomoří.
V roce 2005 opustil Liberální stranu kvůli zásadním neshodám, do roku 2005 zasedal jako nezávislý poslanec a v roce 2006 se rozhodl neusilovat o znovuzvolení.
Kilgour se zasazoval o dodržování lidských práv, mimo jiné vyšetřoval a vystupoval proti perzekuční kampani čínské komunistické strany proti příznivcům meditační praxe Falun Gong (někdy také Falun Dafa).
V roce 2006 spolu s právníkem v oblasti lidských práv Davidem Matasem vydal průlomovou zprávu nazvanou „Krvavá sklizeň“ (Bloody Harvest), která vyšetřovala obvinění z násilného odebírání orgánů vězňům svědomí v Číně. Po vydání zprávy, které předcházelo několikaměsíční vyšetřování, uvedli, že na základě svých zjištění mohou potvrdit, že režim komunistické strany v Pekingu tuto neetickou a z právního hlediska zločinnou praxi spoluorganizoval a profitoval z ní.
Za svou práci odhalující odebírání orgánů následovníkům Falun Gongu a dalším skupinám v Číně získali spolu s Matasem řadu ocenění, včetně ceny za lidská práva, kterou jim v roce 2009 udělila Mezinárodní společnost pro lidská práva ve Švýcarsku.
„Jsme opravdu jen mezi těmi, kdo zatlačili na první domino nebo balíček karet, a přáli bychom si, aby ty karty padly už před lety, ale jsem přesvědčen, že s tím [nuceným odebíráním orgánů] přestanou,“ řekl Kilgour během slavnostního přebírání ceny Přátel Falun Gongu za lidská práva ve Washingtonu v roce 2018.
Po vydání knihy Krvavá sklizeň Kilgour navštívil řadu zemí po celém světě (včetně České republiky), kde pořádal besedy a hovořil se zákonodárci a informoval je o kampani čínského režimu zaměřené na pronásledování stoupencům Falun Gongu a odebírání orgánů těm, kteří byli umístěni do vězení, pracovních táborů nebo záchytných center.
Naposledy svědčil v kanadském Senátu v roce 2021, když horní komora parlamentu projednávala návrh zákona o boji proti obchodu s orgány.
Kilgour byl aktivní i v mnoha dalších kauzách týkajících se lidských práv, včetně genocidy ve Rwandě a násilnostech páchaných v oblasti Súdánu a dalších částech světa.
Jeho postava se dočkala i komiksového zpracování v českém komiksovém projektu Davidové a Goliáš.
Je autorem řady knih a vystupoval v několika dokumentárních filmech.
Kilgour po sobě zanechal manželku a čtyři děti.