Omid Ghoreishi

7. 4. 2022

Bývalý ministr kanadské vlády, dlouholetý člen parlamentu a známý obhájce lidských práv, David Kilgour, zemřel 5. dubna ve věku 81 let. Za svou práci byl nominován na Nobelovu cenu míru, je držitelem Masarykovy ceny, kterou mu udělilo Sdružení Čechů a Slováků v Kanadě.

Rodina uvedla, že mu byla diagnostikována vzácná plicní choroba, která rychle postupovala. Členové rodiny dodali, že Kilgour zemřel pokojně.

David Kilgour byl povoláním právník a do Dolní sněmovny byl poprvé zvolen v roce 1979 jako zástupce Edmontonu-Strathcony. Předtím působil jako prokurátor v Manitobě a také jako ústavní poradce albertské vlády.

Do Dolní sněmovny se původně dostal jako člen progresivních konzervativců, ale v roce 1990 byl vyloučen z frakce poté, co nesouhlasil s tehdejším premiérem Brianem Mulroneyem ohledně zavedení daně ze zboží a služeb.

Později se stal členem frakce liberálů a za vlády Jeana Chrétiena působil jako státní tajemník pro Latinskou Ameriku a Afriku a později pro Asii a Tichomoří.

V roce 2005 opustil Liberální stranu kvůli zásadním neshodám, do roku 2005 zasedal jako nezávislý poslanec a v roce 2006 se rozhodl neusilovat o znovuzvolení.

Kilgour se zasazoval o dodržování lidských práv, mimo jiné vyšetřoval a vystupoval proti perzekuční kampani čínské komunistické strany proti příznivcům meditační praxe Falun Gong (někdy také Falun Dafa).

David Matas (vlevo) a David Kilgour, kteří se oba objevili ve filmu „Human Harvest“. V rukou drží Peabodyho cenu, kterou film získal na 74. ročníku Peabodyho cen v New Yorku 31. května 2015. (Benjamin Chasteen / Epoch Times)

V roce 2006 spolu s právníkem v oblasti lidských práv Davidem Matasem vydal průlomovou zprávu nazvanou „Krvavá sklizeň“ (Bloody Harvest), která vyšetřovala obvinění z násilného odebírání orgánů vězňům svědomí v Číně. Po vydání zprávy, které předcházelo několikaměsíční vyšetřování, uvedli, že na základě svých zjištění mohou potvrdit, že režim komunistické strany v Pekingu tuto neetickou a z právního hlediska zločinnou praxi spoluorganizoval a profitoval z ní.

Za svou práci odhalující odebírání orgánů následovníkům Falun Gongu a dalším skupinám v Číně získali spolu s Matasem řadu ocenění, včetně ceny za lidská práva, kterou jim v roce 2009 udělila Mezinárodní společnost pro lidská práva ve Švýcarsku.

„Jsme opravdu jen mezi těmi, kdo zatlačili na první domino nebo balíček karet, a přáli bychom si, aby ty karty padly už před lety, ale jsem přesvědčen, že s tím [nuceným odebíráním orgánů] přestanou,“ řekl Kilgour během slavnostního přebírání ceny Přátel Falun Gongu za lidská práva ve Washingtonu v roce 2018.

Po vydání knihy Krvavá sklizeň Kilgour navštívil řadu zemí po celém světě (včetně České republiky), kde pořádal besedy a hovořil se zákonodárci a informoval je o kampani čínského režimu zaměřené na pronásledování stoupencům Falun Gongu a odebírání orgánů těm, kteří byli umístěni do vězení, pracovních táborů nebo záchytných center.

Naposledy svědčil v kanadském Senátu v roce 2021, když horní komora parlamentu projednávala návrh zákona o boji proti obchodu s orgány.

Kilgour byl aktivní i v mnoha dalších kauzách týkajících se lidských práv, včetně genocidy ve Rwandě a násilnostech páchaných v oblasti Súdánu a dalších částech světa.

Jeho postava se dočkala i komiksového zpracování v českém komiksovém projektu Davidové a Goliáš.

Je autorem řady knih a vystupoval v několika dokumentárních filmech.

Kilgour po sobě zanechal manželku a čtyři děti.

David Kilgour se setkává s novináři v Hongkongu 20. července 2013. (The Epoch Times)

Související články

Přečtěte si také

Útok ISIS v New Orleans ukazuje, že vliv jeho propagandy trvá dál, říkají analytici

To, zda ISIS fyzicky existuje nebo ne, je pro islámské extremisty „irelevantní“, říká odbornice na boj proti terorismu. Proč je jeho ideologie stále atraktivní?

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

norsko krajina domy
Jak se miliardáři v Norsku stali ohroženým druhem

Kritici varovali, že norská daň z bohatství „vyvolá odliv kapitálu a ohrozí tvorbu pracovních míst“, a přesně to se také stalo. Norský novinář Rupert Neate poznamenal, že v roce 2022 opustilo Norsko více „superbohatých lidí“ než „během předchozích 13 let“.

Po rozhodnutí Nejvyššího soudu má čínská sociální síť TikTok v neděli v USA ukončit činnost

U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.

Kyle Bass, zakladatel a investiční ředitel společnosti Hayman Capital Management a zakládající člen Výboru pro současné nebezpečí: Čína, ve Washingtonu, 26. září 2019. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Čínský trh s dluhopisy je známkou kolabující ekonomiky, říká Kyle Bass

Podle manažera hedgeového fondu se čínská ekonomika potýká také s problémy v bankovnictví a realitách.

Esenciální oleje pro zahřátí, lepší spánek a usnadnění trávení v zimě

Esenciální oleje jako zimní spojenci se snadno používají a nabízejí řadu výhod pro tělo i mysl. V zimě se lidé často cítí depresivně, když se dny zkracují a teplota klesá. Tehdy mohou esenciální oleje dělat zázraky. Wej Čchen-i, koordinátorka zdraví certifikované společností TÜV Rheinland, doporučuje esenciální oleje, které podporují spánek a teplo a zklidňují trávicí trakt. Tyto oleje pomáhají uvolnit […]

Česko vypustilo do vesmíru svou největší družici, sloužit bude obraně

Česko v úterý vypustilo do vesmíru zatím svou největší družici SATurnin-1. Sloužit má k obraně a bezpečnosti. Na rozdíl od jiných družic není závislá na zahraničních technologiích.

„Tohle je pro mě silný příběh,“ říká režisér Dan Svátek o osudech čínského obhájce Kao Č‘-šenga

V Senátu zazněl silný příběh renomovaného čínského právníka Kao Č‘-šenga, jenž upadl v nemilost komunistického režimu. Jak jej vnímají režisér Dan Svátek a senátorky Jitka Seitlová a Jaromíra Vítková?

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.