Omid Ghoreishi

7. 4. 2022

Bývalý ministr kanadské vlády, dlouholetý člen parlamentu a známý obhájce lidských práv, David Kilgour, zemřel 5. dubna ve věku 81 let. Za svou práci byl nominován na Nobelovu cenu míru, je držitelem Masarykovy ceny, kterou mu udělilo Sdružení Čechů a Slováků v Kanadě.

Rodina uvedla, že mu byla diagnostikována vzácná plicní choroba, která rychle postupovala. Členové rodiny dodali, že Kilgour zemřel pokojně.

David Kilgour byl povoláním právník a do Dolní sněmovny byl poprvé zvolen v roce 1979 jako zástupce Edmontonu-Strathcony. Předtím působil jako prokurátor v Manitobě a také jako ústavní poradce albertské vlády.

Do Dolní sněmovny se původně dostal jako člen progresivních konzervativců, ale v roce 1990 byl vyloučen z frakce poté, co nesouhlasil s tehdejším premiérem Brianem Mulroneyem ohledně zavedení daně ze zboží a služeb.

Později se stal členem frakce liberálů a za vlády Jeana Chrétiena působil jako státní tajemník pro Latinskou Ameriku a Afriku a později pro Asii a Tichomoří.

V roce 2005 opustil Liberální stranu kvůli zásadním neshodám, do roku 2005 zasedal jako nezávislý poslanec a v roce 2006 se rozhodl neusilovat o znovuzvolení.

Kilgour se zasazoval o dodržování lidských práv, mimo jiné vyšetřoval a vystupoval proti perzekuční kampani čínské komunistické strany proti příznivcům meditační praxe Falun Gong (někdy také Falun Dafa).

David Matas (vlevo) a David Kilgour, kteří se oba objevili ve filmu „Human Harvest“. V rukou drží Peabodyho cenu, kterou film získal na 74. ročníku Peabodyho cen v New Yorku 31. května 2015. (Benjamin Chasteen / Epoch Times)

V roce 2006 spolu s právníkem v oblasti lidských práv Davidem Matasem vydal průlomovou zprávu nazvanou „Krvavá sklizeň“ (Bloody Harvest), která vyšetřovala obvinění z násilného odebírání orgánů vězňům svědomí v Číně. Po vydání zprávy, které předcházelo několikaměsíční vyšetřování, uvedli, že na základě svých zjištění mohou potvrdit, že režim komunistické strany v Pekingu tuto neetickou a z právního hlediska zločinnou praxi spoluorganizoval a profitoval z ní.

Za svou práci odhalující odebírání orgánů následovníkům Falun Gongu a dalším skupinám v Číně získali spolu s Matasem řadu ocenění, včetně ceny za lidská práva, kterou jim v roce 2009 udělila Mezinárodní společnost pro lidská práva ve Švýcarsku.

„Jsme opravdu jen mezi těmi, kdo zatlačili na první domino nebo balíček karet, a přáli bychom si, aby ty karty padly už před lety, ale jsem přesvědčen, že s tím [nuceným odebíráním orgánů] přestanou,“ řekl Kilgour během slavnostního přebírání ceny Přátel Falun Gongu za lidská práva ve Washingtonu v roce 2018.

Po vydání knihy Krvavá sklizeň Kilgour navštívil řadu zemí po celém světě (včetně České republiky), kde pořádal besedy a hovořil se zákonodárci a informoval je o kampani čínského režimu zaměřené na pronásledování stoupencům Falun Gongu a odebírání orgánů těm, kteří byli umístěni do vězení, pracovních táborů nebo záchytných center.

Naposledy svědčil v kanadském Senátu v roce 2021, když horní komora parlamentu projednávala návrh zákona o boji proti obchodu s orgány.

Kilgour byl aktivní i v mnoha dalších kauzách týkajících se lidských práv, včetně genocidy ve Rwandě a násilnostech páchaných v oblasti Súdánu a dalších částech světa.

Jeho postava se dočkala i komiksového zpracování v českém komiksovém projektu Davidové a Goliáš.

Je autorem řady knih a vystupoval v několika dokumentárních filmech.

Kilgour po sobě zanechal manželku a čtyři děti.

David Kilgour se setkává s novináři v Hongkongu 20. července 2013. (The Epoch Times)

Související články

Přečtěte si také

Fiala pro britský The Guardian: Orbán nejedná v zájmu Evropy
Fiala pro britský The Guardian: Orbán nejedná v zájmu Evropy

Snahy Viktora Orbána stylizovat se do pozice mírotvůrce jsou špatné a „nejsou v evropském zájmu“, uvedl český premiér Petr Fiala v rozhovoru pro britský deník The Guardian.

Mrtvice: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Mrtvice: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Cévní mozková příhoda (CMP) je celosvětově druhou nejčastější příčinou úmrtí po srdečních chorobách, zasahuje více než 17 milionů lidí ročně.

„Brzy budeme opět velkým národem.“ Trump slibuje, že bude prezidentem pro všechny Američany
„Brzy budeme opět velkým národem.“ Trump slibuje, že bude prezidentem pro všechny Američany

AKTUALIZOVÁNO. Bývalý americký prezident Donald Trump v závěru čtyřdenního sjezdu Republikánské strany přijal nominaci do listopadových prezidentských voleb.

Britský soud dal klimatickým aktivistům vysoké tresty vězení za protestní akci
Britský soud dal klimatickým aktivistům vysoké tresty vězení za protestní akci

Britský soud dnes poslal pětici klimatických aktivistů z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu) do vězení za protest na dálnici M25 v 2022.

10 nejlepších tipů pro psaní skutečné poezie
10 nejlepších tipů pro psaní skutečné poezie

Naposledy jste možná napsali básničku na základní škole, ale nebojte se. Vezměte si tužku a začněme.