Frank Fang

21. 9. 2021

Komunistický režim v Číně má v plánu exportovat své hrůzné praktiky násilných odběrů orgánů, jakmile se mu podaří zbořit etické standardy v transplantačním průmyslu zavedené Západem, varuje dr. Torsten Trey.

Trey, zakladatel a výkonný ředitel organizace Lékaři proti násilným odběrům orgánů (DAFOH), vyslovil toto varování v nedávném rozhovoru pro pořad „Crossroads“ televize EpochTV. Čínský režim podle něj po desetiletí pronásleduje vězně svědomí, aby mohl řídit své průmyslové operace, jejichž cílem je dodávat odebrané orgány na transplantační trh.

Podle Treye se vzhledem k ambicím Číny, která se snaží ovládnout mnoho průmyslových odvětví, Peking snaží stát se lídrem i v oblasti transplantací.

„V západních zemích se řídíme etickými normami ve prospěch pacienta. Je v tom určitý smysl, který s sebou nese čekací doba,“ řekl. „Vše je založeno na svobodném, dobrovolném souhlasu, který je základem pro darování orgánů.“

„Tento koncept svobodného, dobrovolného souhlasu je v podstatě zničen v konceptu nuceného odběru orgánů.“

Jinými slovy řekl, že čínský režim považuje západní lékařské standardy za hrozbu pro svou praxi nucených odběrů orgánů.

„Čína má tedy velký zájem na tom, aby tento [západní] systém zbořila a v podstatě z nuceného odběru orgánů udělala běžný standard v transplantační medicíně,“ řekl.

Čína je jednou z hlavních destinací transplantační turistiky, protože čínské nemocnice nabízejí transplantace orgánů s velmi krátkou čekací dobou a zároveň tvrdí, že jejich orgány pocházejí ze systému dobrovolného dárcovství v zemi. Peking tvrdí, že od roku 2015 nezískává orgány od popravených vězňů.

Lidový soud v Londýně však ve zprávě z roku 2019 tvrzení Komunistické strany Číny vyvrátil. Dospěl k závěru, že deklarovaná a povolená praxe nucených odběrů orgánů se v Číně odehrává ve „značném měřítku“, přičemž hlavním zdrojem orgánů jsou praktikující Falun Gongu.

Stoupenci Falun Gongu, duchovní praxe známé také jako Falun Dafa, jsou terčem pronásledování ze strany čínského režimu od roku 1999.

Obvinění z násilného odebírání orgánů zadrženým stoupencům Falun Gongu se poprvé objevila v roce 2006.

Jakmile se Čína stane vůdčí silou v transplantačním sektoru, nastaví „nové standardy“ v oblasti transplantací, řekl Trey. Varoval také, že bez mezinárodní kontroly a kritiky bude Peking „neomezeně usilovat o likvidaci“ vězňů svědomí.

Trey uvedl, že měl možnost hovořit s několika lidmi, kteří se v posledních letech málem stali oběťmi nucených odběrů orgánů.

Někteří z nich vypověděli, že jim byly během zadržování v Číně opakovaně prováděny krevní testy, zatímco jeden bývalý vězeň uvedl, že mu policie přiznala, že mu odebírají krev, aby mu mohly být odebrány orgány.

Trey uvedl, že se setkal také se zprávami o chybějících orgánech u mrtvých lidí, kteří byli v Číně zadržováni.

V roce 2016 Sněmovna reprezentantů USA jednomyslně schválila rezoluci H.Res. 343, která rovněž vyzývá k ukončení praxe odebírání orgánů čínským režimem.

V březnu byly v americkém Senátu (S.602) i ve Sněmovně reprezentantů (H.R.1592) předloženy nové právní předpisy zaměřené na boj proti nuceným odběrům orgánů a obchodování s lidmi. Pokud by byly schváleny, bude vláda USA oprávněna zamítnout nebo odebrat pas lidem, kteří se podílejí na nelegálním nákupu orgánů. Rovněž by Spojeným státům zakázaly vývoz zařízení pro transplantace orgánů pro zahraniční subjekty spojené s touto trestnou činností.

Také na mezinárodní úrovni se objevily výzvy, aby Čína praxi nucených odběrů orgánů ukončila. Trey uvedl, že jeho organizace vedla po dobu šesti let až do roku 2018 celosvětovou petici, která shromáždila více než tři miliony podpisů a vyzývala vysokého komisaře OSN pro lidská práva, aby pomohl tuto praxi v Číně ukončit.

„Nyní chceme, aby OSN a nezávislí vyšetřovatelé vyrazili na místo [do Číny], aby se vydali do těchto táborů v Číně“ a věci vyšetřili, dodal Trey.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce.

Související články

Přečtěte si také

Leyenová na WEF prohlásila, že „čistá energie“ je levná. Německo, Británie či Austrálie ukazují opak

Pařížská dohoda zůstává největší nadějí lidstva a Evropa se bude dál držet dosavadního směrování, uvedla Ursula von der Leyenová, která má za to, že obnovitelné zdroje přinesou levné a stabilní ceny energií.

Seděl už v doživotní cele, byl zproštěn viny a soud mu teď přiznal odškodnění téměř 9 milionů

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes přiznal Robertu Tempelovi odškodnění ve výši 8,892 milionu korun. Muž byl nezákonně odsouzen za dvojnásobnou vraždu, ve vězení byl téměř 20 let.

Den v obrazech: Požár hotelu v Turecku, Útok nožem v Izraeli, Zemětřesení na Taiwanu

Světové události dne 21. ledna zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Lidé se shromažďují na otevřeném prostranství po zemětřesení v Káthmándú 7. ledna 2025. Silné zemětřesení v odlehlé čínské oblasti Tibetu zabilo nejméně 32 lidí a zničilo "mnoho budov", informovala čínská média. Otřesy byly cítit také v hlavním městě sousedního Nepálu Káthmándú a v některých částech Indie. (Sunil Sharma / AFP via Getty Images)
Zemětřesení v Tibetu odhalilo nedostatek investic do místní infrastruktury

Čína zaznamenala magnitudu 6,8, zatímco geologická služba Spojených států naměřila 7,1, což je z hlediska uvolněné energie téměř třikrát silnější. K 10. lednu Čína zaznamenala více než 1 600 následných otřesů o síle až 4,4 stupně.

Díry v mracích jako náhodný jev, nebo důsledek laserů a osévání mraků?

Nedávno šlo na obloze pozorovat díry v mracích. Podle meteorologů se jedná o náhodný jev způsobený přelety letadel. Díry v mracích ale mohou způsobit také lasery pro satelitní komunikaci či osévání mraků pro ovlivňování počasí.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.