Ondřej Horecký

12. 3. 2024

Kvůli neefektivitě současného systému nakládání s hliníkovými plechovkami na nápoje přichází Česká republika každý rok zbytečně o 11 100 tun hliníku v přibližné tržní hodnotě čtvrt miliardy korun. Vyplývá to z výpočtů Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN).

Plechovky a plastové lahve, které končí netříděné ve směsném odpadu, zvedají obcím náklady na odpadové hospodářství. Pomocí zálohového systému by obce ušetřily výsyp až 600 tisíc kontejnerů na směsný odpad a cestu přibližně 30 tisíc popelářských aut za rok v hodnotě desítek milionů korun.

V Česku se vytřídí jen asi 3 z 10 nápojových plechovek. Zbytečně tak končí ve spalovnách, na skládkách nebo pohozené v okolním prostředí, říká Lutfia Volfová, mluvčí iniciativy Zálohujme.cz. INCIEN, jako jedna ze zakládajících organizací iniciativy Zálohujme.cz, pravidelně řeší téma zálohování přímo s Ministerstvem životního prostředí (MŽP).

To se má do 15. března vypořádat s připomínkami k návrhu novely zákona o odpadech, který má řešit také recyklaci PET lahví a hliníkových plechovek na nápoje formou zálohování. Desítky připomínek k novele podaly Asociace krajů, Hospodářská komora, Unie zaměstnavatelských svazů a další organizace.

Podle nedávného průzkumu podporují zálohování tři čtvrtiny Čechů. MŽP plánuje zavést zálohování plastových lahví a nápojových plechovek od poloviny roku 2025 s tím, že záloha by činila čtyři koruny za kus.

Z nevybraných záloh za obaly v třídících popelnicích by obce získaly na provozování systému 15 procent. To by činilo asi 39 korun za občana.

Zmařený materiál za půl miliardy každý rok

Podle údajů z MŽP se v ČR vyrobí a na trh dostane 820 milionů kusů nápojových plechovek ročně, tj. 15 000 tun hliníku. Pouze 26 % z toho se údajně vysbírá a zrecykluje. Nevytříděno tedy zůstává 74 %, to je v přepočtu 606,8 milionů ks plechovek, 11 100 tun hliníku ročně, které skončí z velké většiny na skládkách.

„Díky zálohování nápojových obalů bychom v ČR měli zpětně odebrat přes 90 % plechovek udaných na trh, čímž zachráníme hodnotný materiál, ušetříme zhruba 100 000 tun emisí a splníme recyklační cíle,” uvádí expert INCIEN, Petr Novotný, který je zároveň autorem úvodního výpočtu. Podle něj je hodnota nevyužitého hliníku 280 milionů korun.

Úspory za svoz komunálního odpadu

Nevytříděné plechovky a PET lahve končí většinou v černých popelnicích se směsným odpadem. Při průměrném objemu nápojové plechovky 0,4 l a jejím 25% sešlápnutí zabírají plechovky ve sběrném komunálním odpadu (SKO) objem 182 040 m3, to je pro představu 165 500 plných kontejnerů s objemem 1 100 litrů, vysvětluje Novotný.

Když k tomu přičteme 27 % PET lahví, které se také nedaří vysbírat a končí ve směsném odpadu, je to při průměrném objemu PET lahve 1,3 litru a 25% sešlápnutí dokonce 473 850 m3 objemu, tedy 430 800 kontejnerů s objemem 1 100 litrů plně naplněných PET lahvemi.

„Se zavedením zálohování by obce ušetřily výsyp většiny z téměř 600 tisíc kontejnerů na směsný odpad a cestu přibližně 30 tis. popelářských aut za rok. Jen vlivem uvolnění místa v kontejnerech na SKO tudíž může dojít k úspoře v řádech desítek milionů korun ročně,” podotýká Novotný z INCIEN.

Zpracováno z tiskové zprávy INCIEN.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.