Kvůli neefektivitě současného systému nakládání s hliníkovými plechovkami na nápoje přichází Česká republika každý rok zbytečně o 11 100 tun hliníku v přibližné tržní hodnotě čtvrt miliardy korun. Vyplývá to z výpočtů Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN).
Plechovky a plastové lahve, které končí netříděné ve směsném odpadu, zvedají obcím náklady na odpadové hospodářství. Pomocí zálohového systému by obce ušetřily výsyp až 600 tisíc kontejnerů na směsný odpad a cestu přibližně 30 tisíc popelářských aut za rok v hodnotě desítek milionů korun.
V Česku se vytřídí jen asi 3 z 10 nápojových plechovek. Zbytečně tak končí ve spalovnách, na skládkách nebo pohozené v okolním prostředí, říká Lutfia Volfová, mluvčí iniciativy Zálohujme.cz. INCIEN, jako jedna ze zakládajících organizací iniciativy Zálohujme.cz, pravidelně řeší téma zálohování přímo s Ministerstvem životního prostředí (MŽP).
To se má do 15. března vypořádat s připomínkami k návrhu novely zákona o odpadech, který má řešit také recyklaci PET lahví a hliníkových plechovek na nápoje formou zálohování. Desítky připomínek k novele podaly Asociace krajů, Hospodářská komora, Unie zaměstnavatelských svazů a další organizace.
Podle nedávného průzkumu podporují zálohování tři čtvrtiny Čechů. MŽP plánuje zavést zálohování plastových lahví a nápojových plechovek od poloviny roku 2025 s tím, že záloha by činila čtyři koruny za kus.
Z nevybraných záloh za obaly v třídících popelnicích by obce získaly na provozování systému 15 procent. To by činilo asi 39 korun za občana.
Zmařený materiál za půl miliardy každý rok
Podle údajů z MŽP se v ČR vyrobí a na trh dostane 820 milionů kusů nápojových plechovek ročně, tj. 15 000 tun hliníku. Pouze 26 % z toho se údajně vysbírá a zrecykluje. Nevytříděno tedy zůstává 74 %, to je v přepočtu 606,8 milionů ks plechovek, 11 100 tun hliníku ročně, které skončí z velké většiny na skládkách.
„Díky zálohování nápojových obalů bychom v ČR měli zpětně odebrat přes 90 % plechovek udaných na trh, čímž zachráníme hodnotný materiál, ušetříme zhruba 100 000 tun emisí a splníme recyklační cíle,” uvádí expert INCIEN, Petr Novotný, který je zároveň autorem úvodního výpočtu. Podle něj je hodnota nevyužitého hliníku 280 milionů korun.
Úspory za svoz komunálního odpadu
Nevytříděné plechovky a PET lahve končí většinou v černých popelnicích se směsným odpadem. Při průměrném objemu nápojové plechovky 0,4 l a jejím 25% sešlápnutí zabírají plechovky ve sběrném komunálním odpadu (SKO) objem 182 040 m3, to je pro představu 165 500 plných kontejnerů s objemem 1 100 litrů, vysvětluje Novotný.
Když k tomu přičteme 27 % PET lahví, které se také nedaří vysbírat a končí ve směsném odpadu, je to při průměrném objemu PET lahve 1,3 litru a 25% sešlápnutí dokonce 473 850 m3 objemu, tedy 430 800 kontejnerů s objemem 1 100 litrů plně naplněných PET lahvemi.
„Se zavedením zálohování by obce ušetřily výsyp většiny z téměř 600 tisíc kontejnerů na směsný odpad a cestu přibližně 30 tis. popelářských aut za rok. Jen vlivem uvolnění místa v kontejnerech na SKO tudíž může dojít k úspoře v řádech desítek milionů korun ročně,” podotýká Novotný z INCIEN.
Zpracováno z tiskové zprávy INCIEN.