Resveratrol je jedním z nejvíce zkoumaných antioxidačních nutraceutik a má potenciál bojovat proti rakovině, chránit srdce a mozek a prodlužovat délku života.
Toto je 3. část série „Moderní doplňky stravy s překvapivým potenciálem”.
V této sérii prozkoumáme vědecké poznatky o některých populárních, ale slibných doplňcích stravy, abychom vám pomohli rozhodnout, zda jsou pro vás vhodné.
Resveratrol je jednou z nejstudovanějších přírodních polyfenolových sloučenin a nachází se ve slupkách a semenech červených a fialových hroznů, bobulovinách, arašídech a pistáciích.
Jsou-li rostliny vystaveny neustálému stresu z prostředí, jako jsou houby, sucho, ultrafialové záření a napadení hmyzem, jejich vnitřním obranným mechanismem je produkce polyfenolů.
Resveratrol izoloval japonský vědec v roce 1939 z kořenů čemeřice bílé. Pozornost si získal zejména v roce 1992, kdy vědci naznačili, že tato složka obsažená v červeném víně má kardioprotektivní vlastnosti, které by mohly vysvětlit „francouzský paradox“, tedy zjištění, že Francouzi pijí hodně červeného vína a navzdory stravě s vysokým obsahem tuků mají nízký výskyt srdečních chorob.
Od té doby je resveratrol studován v širším měřítku a prokázal obrovský ochranný potenciál na buněčné úrovni.
„Studie in vitro a in vivo ukazují na přesné mechanismy, jak funguje, pokud jde o kardioprotektivitu, prevenci rakoviny, léčbu rakoviny, neuroprotektivitu, pomoc u obézních lidí, [pomoc při] metabolismu glukózy, protizánětlivé účinky a antioxidanty,“ vysvětlil Epoch Times dr. Nathan Goodyear, lékař a odborník na integrativní léčbu rakoviny.
Dlouhověkost a prevence nemocí
Výzkum ukázal, že omezení příjmu kalorií může oddálit nebo zabránit mnoha nemocem souvisejícím s věkem a prodloužit délku života a resveratrol může napodobit účinek omezení příjmu kalorií.
Přestože má omezení příjmu kalorií řadu výhod, včetně zvýšení citlivosti na inzulín a zlepšení celkového metabolického zdraví, většina lidí nechce trávit den počítáním kalorií nebo hladovkou.
Resveratrol napodobuje omezení příjmu kalorií aktivací signálních proteinů zvaných sirtuiny, které mohou regulovat zánět, opravovat DNA, podporovat citlivost na inzulín a pomáhat při tvorbě neuronů v mozku. Tyto proteiny jsou také spojovány se zdravým stárnutím a dlouhověkostí.
„Systém sirtuinů je komplexní regulační proces zahrnující sedm sirtuinových genů exprimovaných v mnoha tkáních,“ uvedla e-mailem pro Epoch Times registrovaná dietoložka Kelsey Costová.
Tichý informační regulátor 1 (SIRT1) je jedním ze sedmi sirtuinových genů aktivovaných resveratrolem. Podporuje dlouhověkost prostřednictvím metabolických procesů, jako je uvolňování inzulínu, mobilizace lipidů a zdravá reakce na stres. V přehledu publikovaném v časopise Annals of the New York Academy of Sciences bylo zjištěno, že u lidí, kteří se jeden týden postili, došlo k dvojnásobnému zvýšení genu SIRT1 v tukových buňkách.
V přehledu byly rovněž zmíněny studie zahrnující resveratrol a aktivaci SIRT1, které prokázaly 70% prodloužení života kvasinek, potenciál prodloužení života u červů a much a zvýšení přežití obézních myší středního věku.
„SIRT1 je hojně zastoupen v cévním systému, hraje klíčovou roli při tvorbě a růstu nových cév a je významně stimulován resveratrolem,“ uvedla Costová. „V konečném důsledku vytvářejí sirtuinové geny proteiny, které ovlivňují funkce související se srdcem, jako je růst nových cév, snižování hypertenze a prevence aterosklerózy, což poskytuje pravděpodobné vysvětlení pro rozmanité zdravotní účinky resveratrolu.“
Kardiovaskulární přínosy
Kardiovaskulární onemocnění jsou především důsledkem chronického zánětu nízkého stupně, který může způsobit aterosklerózu, vysoký krevní tlak, infarkt a srdeční selhání.
Systematický přehled a metaanalýza šesti randomizovaných kontrolovaných studií z roku 2022 dospěly k závěru, že „resveratrol lze použít jako potenciální léčbu u pacientů s [kardiovaskulárním onemocněním] tím, že snižuje zánětlivé stavy“. Je to také silný vazodilatátor, který uvolňuje oxid dusnatý a snižuje krevní tlak.
Podle Costové „resveratrol snižuje sérové koncentrace prozánětlivých cytokinů, což jsou kritické sloučeniny podílející se na zánětlivé reakci organismu, což naznačuje, že resveratrol může být prospěšný jako pomocná léčba chronických zánětů a kardiovaskulárních onemocnění“.
Většina studií byla provedena v laboratoři nebo na zvířatech a prokázala pozitivní účinky resveratrolu na srdce, což v posledním desetiletí vedlo k několika randomizovaným kontrolovaným studiím na lidech, jejichž cílem bylo zjistit, zda se stejné účinky vztahují i na zdravé a chronicky nemocné lidi. Výsledky u lidí se lišily, pravděpodobně kvůli nejednotným protokolům a dávkám resveratrolu. Přesto mnoho studií prokázalo pozitivní účinky na ischemickou chorobu srdeční, včetně snížení arteriální tuhosti, hypertenze, zánětu a cholesterolu.
Dr. Goodyear se domnívá, že resveratrol může také chránit srdce před některými druhy chemoterapie, které ho mohou poškodit. „Přestože při léčbě rakoviny používáme především přírodní a holistickou léčbu, využijeme i některé konvenční terapie, včetně chemoterapie,“ řekl. „Pokud někdy použijeme nízkou dávku chemoterapie s možným dopadem na srdce nebo ledviny, můžeme resveratrol přidat, abychom tyto pacienty ochránili.“
Může regulovat střevní mikrobiom
Střevní mikrobiom, společenství bilionů mikroorganismů žijících v trávicím traktu, je mnohými považován za nejdůležitější faktor celkového zdraví. Skládá se z bakterií, virů, hub a dalších mikrobů; žijí-li ve střevech v souladu, všechny tělesné systémy fungují harmonicky. Pokud jsou však tyto mikroorganismy nezdravé a nevyvážené, může to vést k řadě akutních i chronických onemocnění, včetně gastrointestinálních problémů, obezity, cukrovky 2. typu, rakoviny a autoimunitních chorob.
Nedávný výzkum naznačuje, že antioxidační, protizánětlivé a další prospěšné vlastnosti resveratrolu mohou pomoci regulovat mikrobiom a chránit střevní trakt před záněty a hrozícími nemocemi. Vědci sice stále zkoumají resveratrol a jeho roli v regulaci celkového zdraví prostřednictvím střevního mikrobiomu, ale domnívají se, že může chránit střeva tím, že posiluje těsné spoje střevní stěny. Silná střevní bariéra pomáhá při vstřebávání živin a zabraňuje vzniku „děravého střeva“, které umožňuje průchod bakterií, toxinů a nestrávených částic potravy do krevního oběhu.
Antioxidační a protizánětlivé vlastnosti resveratrolu mohou rovněž zabránit růstu patogenních bakterií a plísní uvnitř střeva a zvýšit obranyschopnost imunitních buněk, aby se dále bránily možným onemocněním, včetně mnoha typů rakoviny.
Může potlačovat rakovinné buňky
V roce 1997 vědci prokázali, že resveratrol zabraňuje růstu rakovinných buněk na kůži myší. Od té doby se na protirakovinné účinky resveratrolu zaměřilo ohromné množství studií.
Resveratrol ovlivňuje rakovinu v různých fázích, od jejího vzniku až po progresi, a to prostřednictvím různých signálních drah regulujících růst buněk, jejich destrukci, zánět, metastazování a vývoj nových cév. Zajímavým aspektem resveratrolu je, že dokáže chránit normální buňky a zároveň způsobit smrt rakovinných buněk. Vědci také zjistili, že nižší koncentrace resveratrolu mohou zvýšit expresi proteinů pro přežití buněk, zatímco vyšší koncentrace stimulují smrt rakovinných buněk.
Studie z roku 2015 naznačuje, že resveratrol může inhibovat růst rakovinných buněk žaludku a vyvolat programovanou smrt potenciálně rakovinných buněk. Lidské rakovinné buňky žaludku byly vpraveny do myší a resveratrol byl vpraven do blízkosti nádorových buněk, přičemž výrazně inhiboval jejich růst. Vědci naznačili, že i když je biologická dostupnost resveratrolu u člověka nízká a tělo jej rychle zpracovává a vylučuje, obsahuje metabolity neboli vedlejší produkty, které mohou mít i nadále příznivé účinky.
Jiná studie prokázala, že resveratrol může pomoci při aktinické keratóze – hrubých, šupinatých skvrnách na kůži, které mohou být rakovinotvorné.
Studie ukázaly, že resveratrol může cíleně působit na dráhu zprostředkovanou p53 a vyvolat apoptózu, čímž inhibuje růst buněk kolorektálního karcinomu. Nádorový supresor p53 je klíčovým proteinem, který se podílí na opravách DNA a apoptóze (zániku nádorových buněk). Bylo zjištěno, že dokonce i u mutací nádorového supresoru p53, kde rakovina nereaguje dobře na chemoterapii, zastavuje léčba resveratrolem růst buněk u rakoviny děložního čípku. Bylo také prokázáno, že brání růstu buněk rakoviny prostaty a vyvolává apoptózu tím, že potlačuje hlavní proteinovou signální dráhu.
Klinické studie zahrnující resveratrol a další druhy rakoviny, včetně rakoviny tlustého střeva a jater, stále probíhají a přinášejí další povzbudivé výsledky.
Resveratrol může být také chemoprotektivní, což znamená, že může chránit zdravé buňky před poškozením během léčby chemoterapií.
V laboratorních studiích vykazuje resveratrol hned několik mechanismů, které vyvolávají programovanou buněčnou smrt u několika nádorových linií, a vykazuje jasné protirakovinné účinky. Vzhledem k tomu, že přírodní resveratrol má kvůli své omezené biologické dostupnosti jasné nevýhody, vzniká zájem o vývoj derivátů resveratrolu.
Dr. Goodyear uvedl pro Epoch Times, že navzdory omezeným studiím se daří řešit problémy resveratrolu s podáváním a biologickou dostupností. Přesto je třeba provést další studie, které by se zabývaly konkrétně ženami s rakovinou prsu, muži s rakovinou prostaty, lidmi s kardiovaskulárním onemocněním nebo těmi, kteří prodělali mrtvici.
„Problém spočívá v tom, že to vyžaduje čas a peníze,“ řekl. „Většina lidí, kteří se o tuto přírodní léčbu intenzivně zajímají, bohužel nemá peníze, které by mohli vložit do rozsáhlých klinických studií, které potřebujeme k vyřešení těchto omezení.“
Může chránit před Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou
Na rozdíl od jiných antioxidantů má resveratrol jedinečnou schopnost pronikat přes hematoencefalickou bariéru. Studie stále pokračují a vědci se domnívají, že resveratrol má díky svým antioxidačním a protizánětlivým účinkům obrovský potenciál stát se účinnou terapií Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.
Pět z hlavních příčin progrese Alzheimerovy choroby vykazuje potenciál pro kontrolu pomocí cílené léčby resveratrolem. Patří mezi ně nesprávné skládání proteinů, buněčný metabolismus, zánět, mitochondriální dysfunkce a zkracování telomer.
Nesprávné skládání bílkovin
Proteiny nemohou efektivně fungovat, pokud nejsou ve správné formaci. Nesprávné skládání proteinů u Alzheimerovy choroby zahrnuje hromadění abnormálně složených proteinů beta-amyloidu a tau. Bylo prokázáno, že resveratrol inhibuje nesprávné skládání beta-amyloidu tím, že snižuje jeho produkci prostřednictvím sirtuinových drah. Zasahuje do amyloidové dráhy prostřednictvím svých antioxidačních a protizánětlivých vlastností a snižuje produkci volných radikálů a neurozánětů v amyloidovém plaku.
Ačkoli účinky nesprávně složených tau proteinů nejsou tak široce studovány jako beta-amyloidní proteiny, aktivace SIRT1 resveratrolem a následující mechanismy mohou snížit hladinu tau a zlepšit kognitivní funkce.
Buněčný metabolismus
Vědci zjistili, že pro kognitivní výkonnost a prevenci Alzheimerovy choroby může být prospěšný půst, protože uvolňuje neurotrofický faktor odvozený od mozku, který reguluje buněčné procesy podílející se na normální funkci mozku; jeho snížená hladina je často spojena s degenerativními poruchami mozku.
Stejně jako může resveratrol prospívat srdci tím, že napodobuje omezení příjmu kalorií prostřednictvím exprese SIRT1, může také zlepšovat kognitivní funkce tím, že zlepšuje funkci mitochondrií a pomáhá zvyšovat ničení volných radikálů, které podporují pokles kognitivních funkcí.
Zánět
Lokalizovaný zánět a mikroglie, imunitní buňky mozku, které prostřednictvím zánětu regulují reakci mozku na onemocnění, přispívají k neurodegeneraci a poklesu kognitivních funkcí v mozku. Snížení tohoto zánětu v mozku se zdá být účinné při zpomalování i úpravě progrese Alzheimerovy choroby na zvířecích modelech.
Ačkoli mechanismus je stále nejasný, laboratorní studie a studie na zvířatech prokázaly, že resveratrol účinně snižuje neurozánět.
Mitochondriální dysfunkce a volné radikály
Mitochondrie jsou z dobrého důvodu nazývány „elektrárnou buňky“. Jejich hlavní funkcí je produkce adenosintrifosfátu (ATP), hlavního zdroje buněčné energie nezbytného pro svalovou kontrakci, potenciál buněčné membrány, udržování správných elektrických drah mezi buňkami a celkový buněčný metabolismus.
Zdravé mitochondrie mají antioxidační obranné mechanismy, které chrání buňky před volnými radikály, které poškozují buňky a vedou ke stárnutí a nemocem. Kontrola mitochondrií nad procesem apoptózy (programované buněčné smrti) je klíčová pro eliminaci poškozených nebo špatně fungujících buněk, které mohou přispívat k neurodegeneraci.
Mozkové buňky (neurony) mají vysoké energetické nároky a obsahují tisíce mitochondrií, které vytvářejí ATP pro udržení buněčného metabolismu a správné činnosti mozku. Změna funkce mitochondrií neuronů může spustit kaskádu buněčných poškození tím, že inhibuje obranu neuronů proti produkci volných radikálů. Jakmile jsou neurony poškozeny a začnou odumírat, začíná progrese do raných stádií Alzheimerovy choroby. Resveratrol může působit proti produkci volných radikálů aktivací dráhy zahrnující protein SIRT1 a zvýšením energie a účinnosti mitochondrií.
Zkracování telomer
Telomery jsou opakující se sekvence DNA na konci chromozomů, které fungují jako ochranné uzávěry a zabraňují ztrátě základní genetické informace při dělení buněk. Při každém dělení buněk se telomery stále zkracují. Nakonec, když jsou tak malé, že se již nemohou dále dělit, odumírají. Ačkoli je ochrana telomer před jejich předčasným zkrácením nevyhnutelná a je součástí stárnutí, podporuje mladistvější buňky a zabraňuje nemocem souvisejícím s věkem.
Zkrácené telomery hrají významnou roli při Alzheimerově chorobě, protože zvyšují možnost poškození DNA, buněčné dysfunkce a zhoršené regenerace, neurozánětu a případné smrti neuronů.
Polyfenoly, mezi které patří například resveratrol, zachovávají délku telomer a podporují expresi nezbytných enzymů v mozku, které pomáhají telomery udržovat. Resveratrol aktivuje dráhu SIRT1, která chrání DNA před poškozením volnými radikály.
Může zvyšovat citlivost na inzulín
Stále více důkazů naznačuje, že oxidační stres hraje zásadní roli při rozvoji cukrovky. Silné antioxidační vlastnosti resveratrolu a jeho schopnost aktivovat sirtuiny, zejména SIRT1, z něj dělají potenciálního kandidáta na cílenou léčbu buněčných abnormalit, které jsou základem diabetu 2. typu, obezity a metabolických onemocnění.
Studie zjistily, že resveratrol může bezpečně snížit chronické zánětlivé vlastnosti spojené často s obezitou a zároveň obnovit citlivost na inzulín, snížit zánětlivé poškození cév a zmírnit oxidační stres slinivky břišní při zvýšení hladiny inzulínu. Tyto studie také ukazují, že resveratrol může pomoci zachránit beta buňky slinivky břišní a zlepšit glukózovou toleranci pomocí aktivace SIRT1.
Klinické studie trvající od čtyř týdnů do jednoho roku prokázaly, že doplňování hroznového extraktu a resveratrolu po dobu jednoho roku mělo příznivé účinky na diabetes 2. typu a vysoký krevní tlak. Suplementace resveratrolem po dobu delší než 45 dní snížila krevní tlak, glykovaný hemoglobin (HbA1c), glykémii nalačno, hladinu inzulínu a inzulinovou rezistenci, a dokonce zlepšila hladinu „dobrého“ cholesterolu HDL.
Může zmírňovat bolest kloubů
Bylo prokázáno, že protizánětlivé vlastnosti resveratrolu zpomalují nebo zastavují degeneraci revmatoidní artritidy a osteoartrózy.
Revmatoidní artritida
Resveratrol prokázal potenciál zprostředkovat dráhy a enzymy, které mohou inhibovat produkci zánětlivých molekul v těle. Jeho antioxidační vlastnosti mohou také pomoci chránit klouby před oxidačním stresem souvisejícím s revmatoidní artritidou.
Jedna studie potvrdila, že resveratrol je účinný v kombinaci s methotrexátem, tradičním lékem používaným k léčbě revmatoidní artritidy, což ukazuje na synergii mezi oběma léčebnými přípravky.
Osteoartritida
Nedávná studie naznačuje, že resveratrol může potenciálně předcházet a léčit osteoartrózu kolenního kloubu (KOA) tím, že snižuje zánět, apoptózu a degeneraci chrupavky. Studie dospěla k závěru, že resveratrol se stane alternativní terapií pro prevenci a léčbu KOA.
Devadesátidenní pilotní studie na 110 mužích a ženách s KOA léčených jak meloxikamem, nesteroidním protizánětlivým přípravkem, tak resveratrolem významně snížila bolest kolenního kloubu. Hladiny zánětlivých biomarkerů v jejich krvi se rovněž výrazně snížily ve srovnání se skupinou užívající placebo. Výzkumníci naznačili, že resveratrol může být účinným doplňkem stravy pro pacienty užívající meloxikam na KOA.
Potenciální rizika
„I když je resveratrol spojován s různými zdravotními přínosy, je důležité zvážit možná rizika a nežádoucí účinky,“ poznamenala Costová. „Ve vysokých dávkách má resveratrol podle dostupných informací toxické účinky, způsobuje gastrointestinální problémy a interferuje s některými enzymy, což může vést k interakcím s jinými léky.“
Mezi potenciální medikační interakce patří antikoagulancia a léky proti srážení krve, protože resveratrol může způsobovat srážení krve, a proto může být jeho používání kontraindikováno. Před užíváním resveratrolu je vhodné poradit se s lékařem, aby určil správné dávkování a možné vzájemné působení léků.
Celkově jsou nežádoucí účinky resveratrolu zanedbatelné a mnoho studií prokázalo, že resveratrol je lidským organismem dobře snášen a je bezpečný, i když dávkování není jednoznačné.
Podtrženo a sečteno
Resveratrol je silný antioxidant a protizánětlivý prostředek, který se v rozsáhlých klinických studiích na laboratorních zvířatech a lidech ukázal jako velmi slibný, ale o jeho potenciálu v prevenci a léčbě budoucích chronických zdravotních potíží se musíme ještě hodně učit.
Například neexistuje žádné stanovené terapeutické dávkování resveratrolu. Podle Costové je „dávka resveratrolu podávaná ve výzkumných studiích mnohem vyšší než ta, kterou člověk obvykle přijímá v denní stravě nebo z pití červeného vína, a zdá se, že má výraznější účinek, je-li užíván jako denní doplněk stravy“.
Velká část dosavadních výzkumů probíhala na zvířatech a ve zkumavkách, kde se používaly vyšší dávky resveratrolu, než jaké se vyskytují v běžné stravě. Tyto studie vedly k významnému pokroku v identifikaci mechanismů jeho působení a způsobu, jak se promítá do různých zdravotních přínosů. K potvrzení jeho účinnosti, možných nežádoucích účinků a vztahu mezi dávkou a účinkem jsou však zapotřebí další studie na lidech.
„Když se podíváte na resveratrol zeširoka, je to super vzrušující a je toho tolik, čemu stále nerozumíme,“ konstatoval dr. Goodyear. „Myslím, že není pochyb o tom, že resveratrol bude mít pozitivní vliv na široké spektrum onemocnění – a to jak preventivně, tak v cílené léčbě.“
Příště:
4. část – Léčivé houby
Trh s léčivými houbami je na vzestupu. Tyto tři oblíbené houby mají pozoruhodný léčebný potenciál zlepšovat zdraví.
–ete–