Allison DeMajistre

18. 8. 2024

Tato účinná bylina, která se v ájurvédské medicíně používá již téměř 2000 let, může být účinným doplňkem léčby diabetu 2. typu.

Toto je 2. část série „Moderní doplňky stravy s překvapivým potenciálem“.

V této sérii prozkoumáme vědecké poznatky o některých populárních, ale slibných doplňcích stravy, abychom vám pomohli rozhodnout, zda jsou pro vás vhodné.

Tato účinná bylina, která se v ajurvédské medicíně používá již téměř 2 000 let, může být účinným doplňkem léčby diabetu 2. typu.

Budoucnost medicíny má kořeny v minulosti, kdy nám příroda poskytovala většinu léků prostřednictvím rostlin. Dnes se byliny vracejí, protože lékaři i pacienti si uvědomují jejich mocné léčebné vlastnosti a relativní bezpečnost ve srovnání s farmaceutickými produkty.

Gymnema sylvestre, u nás známá jako gymnema lesní, bylina hojně využívaná v ájurvédské medicíně, je tradičními ájurvédskými lékaři v Indii předepisována k léčbě cukrovky a různých dalších onemocnění již téměř 2000 let.

Řada západních lékařů se zajímá o její schopnost snižovat vysokou hladinu cukru v krvi a snižovat chuť na cukr, zejména kvůli jejímu potenciálu při léčbě cukrovky. Bylina může také ochlazovat záněty, pomáhat při hubnutí a snižovat LDL (někdy nazývaný „špatný“) cholesterol a triglyceridy.

Použití v ájurvédské medicíně

Léčivé rostliny jsou ústřední součástí ájurvédského systému medicíny, starobylého indického lékařského systému, který se opírá o holistický přístup k tělesnému a duševnímu zdraví.

„Ájurvédský přístup je založený na lidské mysli a těle a na tom, jak odpovídá pěti základním prvkům: zemi, vodě, ohni, vzduchu a éteru,“ vysvětlila v e-mailu pro Epoch Times Jamie Bacharachová, licencovaná lékařská akupunkturistka.

Podle Bacharachové je tento ájurvédský přístup stejný dnes jako před tisíci lety.

„Hlavním cílem ájurvédské medicíny je pomoci lidem žít delší a zdravější život bez léků na předpis,“ řekla.

Místo toho ájurvédští lékaři používají celou řadu léčebných postupů, včetně jógy, akupunktury, masáží a bylinných léků.

„Není to sice takzvaně šálek bylinkového čaje pro každého, ale mnoho lidí nachází díky jejímu učení a praktikám útěchu, útěchu a uzdravení.“

Gymnema sylvestre, v hindštině známá také jako gurmar, znamená v překladu ničitel cukru. Listy gymnemy obsahují kyselinu gymnemovou, sloučeninu, o níž je známo, že potlačuje chuť cukru.

Patří do čeledi mléčnicovitých a roste v Indii a v některých částech Číny, Afriky, Malajsie a na Srí Lance.

Květy Gymnema sylvestre v Neeliyar Kottam (FarEnd2018)

Gymnema má hluboké historické kořeny v léčitelství, například při léčbě malárie a hadího uštknutí, ale největšího uznání se jí dostalo v boji proti cukrovce, kdy přirozeně reguluje hladinu cukru a inzulinu v krvi.

Terapeutický a klinický potenciál

V roce 2019 byl v časopise Frontiers in Pharmacology publikován komplexní přehled, který se zabýval všemi dosud publikovanými studiemi s cílem zjistit fytochemický, farmakologický a klinický potenciál této rostliny.

Fytochemikálie jsou přirozeně se vyskytující chemické látky v rostlinách. Stonky gymnemy sylvestre obsahují specifické léčivé látky, včetně stigmasterolu a triterpenoidního saponinu.

Stigmasterol, rostlinný sterol, má antidiabetické, protirakovinné, antioxidační a hypoglykemické vlastnosti.

Triterpenoidní saponiny mají nesčetné farmakologické účinky, včetně protinádorových, protiplísňových, antioxidačních, imunomodulačních a antidiabetických aktivit.

Zlepšuje hladinu cukru v krvi

V roce 1887 publikoval lékárník a výzkumný pracovník David Hooper v časopise Nature studii, v níž vypozoroval, že žvýkáním listů gymnemy přestává člověk cítit sladkost cukru. „Cukr v kombinaci s jinými … dietetickými předměty je po použití těchto listů zřetelně zničen, pokud jde o jeho chuť. Například v perníku [sic] je cítit pouze štiplavost zázvoru, zbytek je jídlo bez chuti,“ napsal.

Hooper také izoloval základní části rostliny na gymnemové kyseliny, které jsou nejdůležitější složkou pro snižování hladiny glukózy v krvi.

V roce 1925 napsal K. G. Gharpurey, civilní chirurg, v dopise redaktorovi časopisu Indian Medical Gazette o svých zkušenostech s rostlinou Gymnema sylvestre. Jeho zájem byl vyvolán poté, co se dočetl, jak jiní při žvýkání listů rostliny ztrácejí chuť cukru. Smíchal prášek z listů s močí diabetiků a zjistil, že snižuje procento cukru v moči. Poté jej testoval podáváním lidem a zjistil, že má stejný účinek na snížení nebo odstranění cukru v moči.

Napsal: „Tato poznámka je napsána proto, aby lékaři mohli tuto drogu podrobit rozsáhlým klinickým zkouškám při léčbě cukrovky, protože se zdá, že antidiabetické vlastnosti této rostliny byly dosud přehlíženy.“

Zvyšuje sekreci inzulínu

Gymnema stimuluje slinivku břišní k vylučování inzulínu. To je samo o sobě pozoruhodné, rostlina má však ještě další vlastnost, která z ní činí potenciálně převratnou pro léčbu cukrovky.

„V roce 1990 byla publikována řada studií o extraktu z Gymnemy sylvestre, které tuto bylinu povýšily ze zajímavé na revoluční. Ukázalo se, že podávání extraktu z Gymnemy sylvestre diabetickým zvířatům vedlo nejen ke zlepšení homeostázy glukózy, ale toto zlepšení bylo doprovázeno regenerací beta buněk ve slinivce břišní,“ uvádí se v obsáhlém přehledu o rostlině publikovaném v roce 2008 v časopise Pharmacologyonline.

Slinivka břišní vyrábí inzulín. Diabetici 1. typu trpí neschopností vytvářet tento důležitý hormon a při postupující cukrovce 2. typu se slinivka zhoršuje a snaží se vytvářet dostatek inzulinu.

Jako jedna z prvních přišla s tímto objevem studie publikovaná v Indii v roce 1987.

Dalším mechanismem působení Gymnemy sylvestre je schopnost blokovat vstup glukózy do krevního oběhu. Molekuly, které tvoří kyselinu gymnemovou, mají podobnou strukturu jako glukóza, což jí umožňuje vázat se na místo receptoru pro cukr ve střevech a zabránit vstupu glukózy do krevního oběhu, a tím snížit hladinu cukru v krvi.

„Když sníte hodně cukru, dostanete záchvat. Ale pak se zhroutíte kvůli velkému množství inzulínu uvolněnému v reakci na cukr v těle a třicet minut po snězení sladkého jídla máte nakonec znovu chuť na cukr. Tím, že se Gymnema sylvestre váže na místo receptoru pro cukr, brání vstupu cukru do krevního oběhu a udržuje homeostázu v systému,“ uvádí Margie Navarrová, licencovaná akupunkturistka a odbornice na byliny.

Devadesátidenní studie z roku 2011 na 65 pacientech, kteří užívali Gymnemu sylvestre, prokázala snížení průměrné koncentrace glukózy v krvi před jídlem o 11 %. Doplněk stravy z Gymnemy sylvestre také snížil hladinu glukózy v krvi dvě hodiny po jídle o 13 % a snížil hladinu hemoglobinu A1C z 8,8 % na 8,2 %. Navíc 11 pacientům ve skupině s nejhorší regulací hladiny cukru v krvi, s počáteční hodnotou hemoglobinu A1C 10 procent nebo vyšší, se podařilo snížit dávky antidiabetik. Hemoglobin A1C měří průměrnou hladinu cukru v krvi za poslední tři měsíce.

Mechanismy antidiabetické aktivity

Pro vysvětlení antidiabetické aktivity Gymnemy sylvestre bylo navrženo několik mechanismů účinku, včetně výše zmíněného účinku gymnemových kyselin blokujícího cukr.

Gymnema sylvestre také zvýšila sekreci inzulinu, což naznačuje možnost regenerace inzulinu a beta-buněk slinivky. Beta-buňky ve slinivce břišní produkují a vylučují inzulin, který reguluje hladinu glukózy v krvi.

Studie z roku 2017 potvrdila, že sloučenina (metanolový extrakt) v rostlině zvyšuje regeneraci beta-buněk, což naznačuje, že by mohla obnovit funkci pankreatických buněk a případně léčit diabetes 1. typu.

(Epoch Times)

Navarrová pro Epoch Times uvedla, že studie sice prokázaly schopnost Gymnemy sylvestre regenerovat beta-buňky, ale „v případě diabetu 1. typu je nad rámec možností myslet si, že dojde k úplnému obratu a nebudete potřebovat inzulin“.

Navarrová a Bacharachová zdůrazňují, že doplněk nenahrazuje předepsané léky na cukrovku a že by jej lidé měli užívat pouze jako doplněk k pravidelné stravě a pohybovému režimu, které mohou přirozeně udržovat hladinu glukózy a inzulinu v krvi v homeostáze.

Velmi vysoké dávky mohou snížit hladinu glukózy v krvi na zdraví nepříznivé hodnoty a způsobit slabost, zmatenost a závratě, proto by se neměl užívat současně s jinými léky snižujícími hladinu inzulinu. Pacienti s cukrovkou by měli být při užívání Gymnemy sylvestre v péči endokrinologa, doporučila Navarrová. „Endokrinolog bude potřebovat monitorovat, jak se s užíváním doplňků stravy mění užívání inzulinu, a případně snížit denní dávky inzulinu, pokud to bude potřeba.“

Pacienti Bacharachové obvykle užívají gymnemu s tradičními antidiabetickými léky. „Podle mých zkušeností se vždy jednalo o doplňkový, nikoliv samostatný zásah. Je také důležité si uvědomit, že žádný doplněk nemůže nahradit dietu a cvičení. Péče o vaše tělo je vaším úkolem č. 1 a nejvyšší prioritou.“

Snižuje chuť na cukr a napomáhá hubnutí

Gymnema sylvestre může také pomoci podpořit hubnutí tím, že kontroluje hladinu cukru v krvi a snižuje chuť na sladké. Mechanismus, který se váže na místo receptoru pro cukr ve střevech a blokuje vstřebávání glukózy, má stejnou reakci i na jazyku a zastavuje chuť cukru.

Gymnema sylvestre snižuje metabolické účinky inzulinu,“ říká Navarrová. „Snížení množství inzulinu v krvi také reguluje množství cirkulujících triglyceridů, které mohou často způsobovat přibývání na váze kolem středu těla, které je typické pro metabolický syndrom.“

V systematickém přehledu z roku 2013 kyselina hydroxycitronová (extrakt z různých tropických rostlin) v kombinaci s Gynmnemou sylvestre významně snížila tělesnou hmotnost, index tělesné hmotnosti (BMI), LDL cholesterol, triglyceridy a celkový cholesterol.

Snižuje hladinu lipidů a triglyceridů

Extrakt z listů Gymnemy sylvestre vykazoval také silné účinky na snižování hladiny lipidů, když byl podáván samicím potkanů Wisterových. Vědci krysy po dobu čtyř týdnů krmili dietou s vysokým obsahem tuků, což vedlo k výraznému zvýšení hmotnosti, zvýšení hladiny LDL a triglyceridů a snížení hladiny HDL („dobrého“ cholesterolu). Po čtyřech týdnech byly krysy rozděleny do skupin, kterým byla podávána buď rostlina Gymnema sylvestre, nebo atorvastatin, standardní lék na snížení hladiny cholesterolu.

Po čtyřech týdnech užívání gymnemy nebo atorvastatinu vědci prokázali, že gymnema snižuje hladinu LDL i triglyceridů a zvyšuje hladinu HDL cholesterolu.

Vědci dospěli k závěru, že Gymnema sylvestre sice nemá stejný potenciální účinek na hladinu cholesterolu jako atorvastatin, ale přesto ji lze považovat za doplňkovou léčbu hyperlipidemie, protože rostlinné léky jsou podle vědců považovány za bezpečnější a levnější alternativy.

Metaanalýza z roku 2021 prokázala, že užívání Gymnemy sylvestre může významně snížit hladinu triglyceridů u osob s diabetem 2. typu.

Podobné výsledky byly zjištěny v metaanalýze z roku 2023, která dospěla k závěru, že doplňování gymnemy může významně snížit celkový cholesterol, triglyceridy a LDL cholesterol, což naznačuje potenciál ke zlepšení kardiovaskulárních rizikových faktorů.

Jak užívat Gymnemu sylvestre

Gymnema sylvestre se užívá několika různými způsoby. Listy gymnemy jsou jedlé a obvykle se žvýkají. Někteří lidé si z rozemletých listů připravují čaj.

Gymnema sylvestre (Dutta/Getty Images)

Navarrová doporučuje používat sušené bylinky smíchané s kávou ve french pressu, abyste dosáhli nižší dávky. „Můžete ji také získat jako extrakt na bázi alkoholu, který bude ve vyšším dávkovacím rozmezí než sušená bylina nebo kapsle.”

„Mnoho společností provádí testování třetí stranou a můžete se tedy informovat, zda na výrobku provedly kvalitativní studie, aby se ujistily o jeho účinnosti. Najděte si značky, které vám odpoví na všechny otázky o tom, odkud bylina pochází, a mají řadu vysoce kvalitních produktů,“ řekla.

Bezpečnost a vedlejší účinky

Gymnema sylvestre je obecně považována za bezpečnou pro dospělé, pokud je užívána v doporučených dávkách. Někteří lidé by se měli užívání této byliny vyhnout, protože chybí studie bezpečnosti. Mezi ně patří:

  • Těhotné nebo kojící ženy
  • Děti a kojenci
  • Lidé s cukrovkou (pokud nejsou pod dohledem lékaře)
  • Osoby s alergií na mléčivec, protože patří do stejné čeledi

Je známo, že třezalka tečkovaná snižuje hladinu glukózy v krvi a neměla by se užívat s gymnemou.

V jedné studii byla zaznamenána jaterní toxicita u pacienta léčeného na cukrovku pomocí gymnemy, což naznačuje, že může být spojena s tímto onemocněním. Autoři však nenašli žádné předchozí zprávy spojující Gymnemu sylvestre s poškozením jater.

ete

Epoch sdílení

Facebook
Twitter
LinkedIn
Truth Social
Telegram