Veřejné rozpočty získávají za jedno dodatečně umístěné dítě do školky více než 46 000 korun ročně. Výnosy tak převyšují náklady. Vyplývá to z analýzy, kterou vypracoval think-tank IDEA při Národohospodářském ústavu AV ČR. Výnosy jsou zejména díky vyššímu výběru daně z příjmu a z pojistných odvodů pracujícího rodiče, nejčastěji matky.
Studie vyčíslila, že konkrétní výnos pro veřejné rozpočty se může u jednoho dítěte pohybovat mezi 46 604 až 64 304 korunami. „Čisté finanční výnosy jsou ještě vyšší, pokud se vezmou v potaz i sekundární a dlouhodobé efekty, a to navzdory investičním nákladům na výstavbu školek. Investiční náklady jsou ve srovnání s náklady provozními poměrně nízké, protože jsou rozprostřené do dlouhého období existence místa ve školce,“ uvedla spoluautorka studie Klára Kalíšková.
Podle analýzy jsou výdaje na jedno místě ve školce zhruba 95 000 korun ročně. Příjmy z daní a odvodů ale přesáhnou 120 000 korun a uspořené sociální výdaje jsou vyšší než 20 000 korun.
Studie nevyčísluje další potenciální veřejné a soukromé přínosy. Mezi ně patří třeba snazší plánování a sladění rodičovského a pracovního života, vyšší porodnost, vyšší příjmy a životní úroveň domácností, jejich menší závislost na sociálních dávkách nebo lepší socializace a připravenost dětí na školu.
V Česku stále přetrvává nedostatek míst ve školkách. Pro školní rok 2023/2024 evidovalo ministerstvo školství 43 715 zamítnutých žádostí o místa ve školkách. Pokud by toto číslo opravdu platilo, byly by podle autorů studie ušlé výnosy veřejných rozpočtů celkem dvě až 2,8 miliardy korun. Jelikož však rodiče mohou děti hlásit do více mateřských školek, počet dětí, které se do školky nedostaly, je zřejmě nižší.
Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) navštěvovalo mateřské školy v minulém školním roce 364 491 dětí, o 4714 méně než v roce předchozím. Snížení počtu žáků v mateřských školách se týkalo českých dětí i cizinců. V případě dětí s cizím státním občanstvím klesl zejména počet ukrajinských, ruských a vietnamských dětí. Ostatních cizinců naopak o 3,6 procenta přibylo.
Mezi školními roky 2013/14 a 2023/24 se počet dětí v mateřských školách nepatrně zvýšil, a to o 0,3 procenta. Přispěly k tomu zejména okresy okolo Prahy, kde dětí přibylo o téměř třetinu, či okresy Beroun, Kutná hora a Brno-venkov. Naopak úbytek dětí o 11 až 15 procent zaznamenaly některé pohraniční okresy.