Ondřej Horecký

27. 4. 2026

Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) a europoslanec Jan Farský (STAN) se utkali v neděli 26. dubna v pořadu Duel ČT24, aby obhájili své dramaticky rozdílné názory na několik aktuálních témat.

Podle Červeného se Čína naučila technologii elektromobility proto, že pochopila, kam směřuje Evropská unie a chtěla toho využít. „Nacpali do toho neskutečné peníze a dneska jsou v té věci napřed,“ řekl ministr a dodal, že už kvůli tomu bychom si neměli v EU zakazovat spalovací motory, což je „úplně jiná technologie, ve které nás nikdy nedoženou“.

Poznamenal také, že Čína sice přechází na elektromobilitu, ale s výraznou pomocí uhelných elektráren.

Farský kontroval tím, že Čína nepřechází na elektromobilu kvůli Evropě. „To je hodně, hodně mimo. Oni ji budují, protože nemají fosilní paliva, stejně jako Evropa, aby snížila závislost,“ uvedl v pořadu.

Doplnil také, že i závislost EU na fosilních palivech je „prostě strašná“ a proto se také Unie nyní snaží diverzifikovat zdroje paliva, ale i jakékoliv jiné suroviny a zboží vyráběné mimo unii.

Tratí české firmy v Číně?

Reportérka vznesla i otázku na zamítnutí státního letounu pro předsedu Senátu Miloše Vystrčila a obchodní delegaci směřující na Taiwan. Premiér Andrej Babiš prohlásil, že hodnotová politika nic nepřináší a že minulé cesty na Taiwan poškodily české automobilky.

Červený rozhodnutí obhajoval s tím, že vláda jde cestou ekonomické diplomacie, „která pomůže přežít českým společnostem, abychom nezkrachovali“. „Těžko se bude obchodovat s člověkem, kterého neustále o něčem poučujete a nějakým způsobem do něj kopete,“ řekl. Díky novému přístupu vlády, kdy se s Taiwanem žádné oficiální kontakty provádět nebudou, by tak podle něj Škodovka mohla získat vzácné suroviny na výrobu elektromobilů.

Farský namítl, že zatímco Čína používá svou dominanci ve vzácných zeminách k vydírání, u Taiwanu by něco takového nehrozilo, přičemž připomněl, že ostrov je světovou velmocí ve výrobě chipů používaných i v automobilech.

Vláda podle europoslance použila Škodovku jako příklad poškození českých společností s tím, že v Číně prodává méně vozů, on však vidí problém jinde.

„Česká Škodovka tam prodávala více jak 200 tisíc vozů ročně, teď se stahuje úplně, protože v posledním roce neprodala ani 20 tisíc. Ale to není výsledek diplomacie. To je prostě tím, že Číňané umí dneska už ty auta dělat levněji a lepší. Takže prostě tam není prostor,“ řekl.

Doplnil, že to byly samy automobilky, které v minulosti Číně dobrovolně odevzdaly svou technologii, kterou Číňané vylepšili a své evropské soky z vlastního trhu vytlačili. Diplomacie vlády Petra Fialy (ODS) podle něj nevedla k vytlačení českých firem z trhu. Červeného vyzval, aby nějaký takový konkrétní případ uvedl, což ministr neokomentoval. Redaktorka posléze dodala, že export do Číny v minulých letech setrvale roste, takže o úpadku nelze hovořit.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Evropský parlament přijal rezoluci o podezřelém zneužívání evropských fondů na Slovensku

Pro přijetí usnesení, které není závazné, hlasovalo 347 europoslanců, 165 bylo proti a 25 se zdrželo.

Obecní byt, ale výlety do Japonska či USA? Piráti kritizují Mrázovou za dovolené, ministryně se ohradila

Po kauze s obecním bytem čelí Mrázová dalším otázkám. Bartoš upozornil na její exotické dovolené. „Hradila je sestra nebo já z úspor,“ tvrdí ministryně.

„Jsem velmi pyšný,“ Macinka ocenil spolupráci s Izraelem. Podnikatelská delegace má mít v Praze 500 jednání

Macinka jednal se svým izraelským protějškem Sa'arem. Oba ocenili vzájemné vztahy a obchodní spolupráci. Česko bude blokovat možné sankce proti Izraeli, uvedl Macinka.

Jadernou energii bere EU na milost, přitom by ji měla podporovat stejně jako obnovitelné zdroje, říká český expert

Jaderný boom ze 70. let minulého století v energetice dnes zřejmě nenastane, přesto se svět bez jádra neobejde, chce-li navyšovat spotřebu, říká Jiří Marek.

Riziko nákazy eboly pro české občany je nulové, tvrdí ministerstvo. Pacient s podezřením na nemoc dorazí na Bulovku večer

Americký lékař, který bude dnes večer převezen do Fakultní nemocnice Bulovka na pozorování kvůli ebole, nemá onemocnění potvrzené ani žádné příznaky a podle Ministerstva zdravotnictví nepředstavuje pro české občany žádné riziko.

Litva vyhlásila poplach kvůli dronu, zasahuje proti němu NATO

Litevská armáda dnes dopoledne vyhlásila vzdušný poplach a vyzvala obyvatele, aby vyhledali úkryt. Ministerstvo obrany oznámilo, že litevský vzdušný prostor narušil dron, proti němuž zasahuje letecká mise Severoatlantické aliance.

Vztahy mezi Ruskem a Čínou dosáhly bezprecedentní úrovně, řekl po jednání Putin. Nový plynovod zatím nebude

Vztahy mezi Ruskem a Čínou dosáhly bezprecedentní úrovně a dále se rozvíjejí, uvedl dnes ruský prezident Vladimir Putin po schůzce se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem v Pekingu.

Stály celou výplatu a komunisti je nenáviděli: Jak džíny ovládly módní svět

Původně vznikly jako čistě funkční pracovní oděv pro dělníky, zlatokopy a kovboje během americké zlaté horečky. Postupem času se však staly symbolem revolty, mládí, společenské rovnosti a nakonec i luxusním módním artiklem. Jak vznikly ikonické džíny?

Moudrý lídr buduje vztahy s ostatními lídry

Praktický návod, jak efektivně navazovat kontakty s ostatními lídry, posilovat svůj vliv a vést příkladem.