Ondřej Horecký

4. 2. 2026

Aktualizováno 6. 2. 2026.

Ministerstvo zdravotnictví připravuje pod vedením Adama Vojtěcha (ANO) řadu ambiciózních reforem, které se dotknou jak zdravotníků a pojišťoven, tak pacientů. Legislativní podobu změn by chtěl resort předložit už do poloviny letošního roku, uvedl v podcastu Ptám se já náměstek ministra zdravotnictví Ladislav Švec.

Jedním z klíčových úkolů má být podle něj také reforma ochrany veřejného zdraví, kterou předchozí vláda nedotáhla. Příslušný návrh byl nakonec stažen. Švec chce na něj navázat. Všechny klíčové instituce, které mají veřejné zdraví na starosti, hodlá sjednotit pod jednu centrální.

Ochrana veřejného zdraví je podle něj v současnosti roztříštěná. Přestože má jít o podobně zásadní věc jako bezpečnost státu, řídí ji a řeší „de fakto 18 oddělených různých organizací, institucí, krajských hygienických stanic, Útvaru hlavního hygienika, dva zdravotní ústavy, jeden Státní zdravotní ústav,“ říká v rozhovoru.

Švec upozornil, že podle Světové zdravotnické organizace (WHO) není otázkou, zda přijde další epidemie jako covid, ale kdy přijde. Proto chce být připraven. „Myslím si, že je to věc, kterou si republika a společnost zaslouží. Já bych byl hrozně nerad, aby jednou přišlo něco podobného a my jsme si znovu říkali: Kdo to vlastně řídí? Kdo má pravdu? Který vědecký tým je vědečtější?“ uvedl v podcastu.

V covidovém období bylo podle něj problémem to, že bylo několik skupin odborníků, jejichž rady si protiřečily. „A to je právě věc, kterou bychom rádi tím sjednocením ochrany veřejného zdraví do budoucna eliminovali tak, aby příští krizi řešil profesionální management, profesionální instituce s jednou hlavou, s jedním vedením, s jednou metodologií a měli jsme jeden zdroj vědecké pravdy,“ řekl Švec.

Na otázku redaktorky, kdo by měl tuto roli zastávat, zda by to měla být instituce typu německého Institutu Roberta Kocha, odpověděl náměstek, že by si představoval podobnou koncepci. Kochův institut koordinuje ochranu veřejného zdraví na federální úrovni, určuje kontrolní opatření a reakce na epidemie a v neposlední řadě také vzdělává odbornou i laickou veřejnost.

Švec však dodal, že to není jen tak jednoduché jako vytvořit nový orgán. Takový subjekt potřebuje mít i všeobecný respekt. „Kochův institut je specifický tím, že má ohromnou důvěru veřejnosti – politické, odborné i běžných lidí. A tu důvěru si musíte zasloužit dlouhodobou, systematickou a důvěryhodnou a transparentní prací.“

„Recept na správnou pravdu“

Rozhovor se Švecem nezůstal nepovšimnut mezi kritiky covidových opatření. Právník Tomáš Nielsen uvedl na síti X, že ministerstvo zdravotnictví „má recept na správnou pravdu“. Vadí mu, že kolem tak „revoluční“ změny nepanuje žádná odborná diskuze. Plánovaný krok bude podle něj mít důsledky nejen z hlediska ochrany zdraví, ale i ekonomiky a práva.

„Vizi náměstka Švece, podle níž máme mít jediný zdroj odborné pravdy… považuji za výsměch všem, kdo nedávnou omluvu předsedy vlády Andreje Babiše za covidové období brali vážně. Tohle je snad nejtemnější forma dystopie,“ napsal Nielsen.

V polovině ledna Babiš ve sněmovně pronesl, že jeho vláda za covidu věřila „odborníkům z Ministerstva zdravotnictví, kteří se ukázali jako neodborníci“.

Spoluzakladatel nakladatelství LEDA, matematik a publicista Rudolf Červenka, v komentářích zkritizoval výrok Švece o jediném zdroji vědecké pravdy se slovy: „Tohle je blábol, kterým mluvčí prokazuje, že neví nic o vědecké pravdě, tedy jak vzniká, jak se dotváří i přetváří, jaký je její životní cyklus.“

Omluva: Epoch Times původně nesprávně uvedl, že Ladislav Švec je dlouholetým náměstkem ministra zdravotnictví. Pan Švec je ve skutečnosti novým náměstkem ministra a zároveň dlouholetým pracovníkem ve zdravotnictví specializující se zejména na zdravotní pojištění a zdravotní pojišťovny. Epoch Times svého omylu lituje.

Přečtěte si také

Juchelka se nebrání postupnému růstu minimální mzdy na 50 procent průměrné

V letošním roce je minimální mzda 22 400 korun, tedy zhruba 43,4 procenta průměrné mzdy.

Macinka ani Babiš v nejbližších měsících neplánují cestu do Číny

Ministr zahraničí Petr Macinka v nejbližších měsících neplánuje cestu do Číny, ačkoli pozvání od čínské diplomacie má.

USA začnou doprovázet lodě uvízlé v Perském zálivu, Írán hrozí útokem

Spojené státy začnou Hormuzským průlivem doprovázet lodě, které kvůli válce s Íránem uvízly v Perském zálivu.

Od úterý se ochladí a začne pršet, o víkendu se pak teploty vrátí až na 24

Po velmi horkém a suchém víkendu očekávají meteorologové tento týden změnu počasí. Od úterý se začne ochlazovat a přijít by měly přeháňky a lokálně i bouřky.

Europoslankyně: V Číně můžou uvěznit lidi z jakéhokoliv důvodu a použít je na orgány

Německá europoslankyně varuje před násilnými odběry v Číně a slabostí EU vůči tomuto jevu, přičemž upozorňuje, že rezoluce mají jen malou hodnotu.

OSN je institucí ovládnutou Čínou

Komentář – OSN vznikla jako pilíř amerického řádu, dnes ji však Peking stále více ovládá a USA ji dál financují, přestože ji Čína využívá proti jejich zájmům.

Na kovbojské univerzitě se studenti učí tradicím Divokého západu

Většina z nich nemíří k tomu stát se profesionálními honáky dobytka, ale chce na vlastní kůži poznat mizející způsob života, v němž rozhoduje charakter – a výdělek je spíš skromný.

6 důvodů, proč se zbavit dluhů

Splacení dluhů nabízí svobodu, zjednodušuje rozhodování a přináší větší finanční flexibilitu, což zvyšuje každodenní spokojenost a kontrolu nad budoucností.

Střední věk: krize, nebo vrchol života?

Střední věk nemusí být krizí. Věda ukazuje, že toto období často přináší vyšší spokojenost, emoční stabilitu a smysluplné vztahy.