Kongresmanka Marjorie Taylor Greenová (Republikáni) otevřela na tiskové konferenci 17. listopadu ve Washingtonu otázky převodů financí na pomoc Ukrajině ve spojení s kryptoměnovou burzou FTX, která zkrachovala těsně po skončení podzimních voleb v USA.

Hovořila také o problematice ochrany jižní hranice USA, kterou podle Greenové odmítá Demokratická strana USA dostatečně financovat, ale je ochotna „nalévat“ miliardy dolarů na ochranu hranic jiného státu (Ukrajiny), která by se podle ní měla soustředit především na mírová jednání.

Greenová spolu s dalšími republikány požaduje provedení kompletního auditu amerických financí alokovaných na Ukrajinu a ustavení generálního inspektora, který by dohlížel na to, jak jsou na Ukrajině vynakládány peníze amerických daňových poplatníků. (zdroj)

Níže nabízíme přepis proslovu kongresmanky Greenové na tiskové konferenci:

„Mluvme o pomoci Ukrajině. Ve zprávách se právě dozvídáme o situaci FTX a té kryptoměnové burze. Takže dolary amerických daňových poplatníků jdou na financování pomoci Ukrajině, ale přitom se z nich ve skutečnosti financuje něco jiného? Že možná končí v kapsách dárců demokratů? Pomáhalo to kampaním demokratů? Pomáhalo to kandidátům demokratů ke zvolení?

8,9 miliardy je určeno na humanitární pomoc, včetně nouzových potravin a pomoc Ukrajině a ukrajinským uprchlíkům v regionu a dalším zemím přímo zasaženým konfliktem. A znovu… Jakým dalším zemím? A kolik peněz šlo do kterých jiných zemí? A jaké organizace se na tom podílejí? Kdo tyto organizace řídí? A proč dostaly smlouvy? 11,8 miliardy na další pomoc, včetně přímé podpory Ukrajiny z rozpočtu a rozvojové pomoci a další pomoci Ukrajině a dalším postiženým zemím? Jaká rozvojová pomoc? Jaká pomoc? Kdo to řídí?

To jsou všechno otázky, které Američané mají.

A teď… přemýšlejte o tomto… mimo Kongres vyčlenila Bidenova administrativa přímo Ukrajině od začátku války už 17,6 miliardy dolarů v bezpečnostní pomoci. …jen v tomto roce, tedy asi 10 měsících. Bidenova administrativa také schválila 23 balíčků k prodeji zbraní a vybavení v rámci prezidentské pravomoci čerpání od srpna 2021 – v celkové hodnotě 10,6 miliardy dolarů.

A teď to všechno porovnejme s tím, kolik prostředků jde na naše hranice. Naše pohraniční stráž žádá o 15,46 miliardy dolarů na zabezpečení hranic USA. Hraniční zeď prezidenta Trumpa by stála jen 22 miliard. Za peníze, které jsme poslali na Ukrajinu, jsme už mohli zabezpečit naši hranici. Ale my to neuděláme. Ignorujeme nebezpečí, které se děje na našich hranicích, a krizi národní bezpečnosti, k níž v naší zemi dochází.

Zatímco zcela chráníme hranice jiné země a zároveň jsme prostředníkem ve válce s Ruskem.

Od nástupu Joea Bidena do funkce jsme zaznamenali 5 milionů lidí, kteří nelegálně překročili naše hranice. A srovnejme to s tím, kolik Rusů vtrhlo na Ukrajinu. Na Ukrajinu vtrhlo 82 000 Rusů. Myslím, že americký lid a daňoví poplatníci této země si zaslouží vědět, proč má Bidenova administrativa a tento Kongres takový zájem financovat ochranu ukrajinských hranic, a ne ochranu našich hranic. To je velmi dobrá otázka.

Chci také, aby bylo známo, že každý rok zemře přibližně 56 000 Američanů na otravu fentanylem. To je tragédie, která se děje, a je prakticky neviditelná. Zatímco tady máme zraněné ukrajinské vojáky, kteří se procházejí po chodbách Kongresu, a já jsem je právě dnes viděla, a oni se promenádují, je to tragické a srdcervoucí vidět tyto muže. Dostali se do této války, do války, které by se Amerika neměla účastnit, ale jsou používáni jako pěšáci, aby mluvili s lidmi jako jsme my, k financování ochrany ukrajinských hranic… ale ne ochrany našich hranic. A to je nesmírná chyba.

Ale všechny ty rodiny, které přišly o své blízké, 56 000 Američanů, kteří zemřeli na fentanyl, nevidíme je chodit po chodbách Kongresu. A to je tragické.

Naším úkolem je nyní využít dolary amerických daňových poplatníků pro naši zemi a pro bezpečnost našich hranic a pro Američany. Ale to je zcela ignorováno.

Takže k čemu je tato rezoluce? Dovolte mi to vysvětlit. Je to privilegované usnesení. Podala jsem ho dneska. Teď mají 14 dní na to, aby se rozhodli, co s tím udělají. Tedy do doby, kdy zasedáme. A pak, pokud se nerozhodnou, mohu na půdě Sněmovny toto usnesení prosadit k hlasování. A hádejte, o čem Kongres rozhodne? Pokud výbory řeknou, že s tím nechtějí mít nic společného, a odmítnou říct americkým daňovým poplatníkům a občanům této země, neukáží transparentnost a neposkytnou všechny informace, které požaduji …a které požadují i moji kolegové… a žádáme všechny informace o vojenské, civilní a finanční pomoci…. chceme to všechno… pokud odmítnou být transparentní, pak to budu prosazovat k hlasování. A pak, pokud to Kongres neodhlasuje, hádejte, jaký vzkaz dostane americký lid? Bude znít: „Nedozvíte se, co se děje s vašimi penězi.“

To budou říkat americkým lidem… A já si myslím, že to je velmi špatné poselství, říkat americkým lidem, že pokud jde o bezpečnost našich hranic, ochranu a bezpečnost amerických občanů, zejména když se to přirovnává k cizí zemi, zemi, která není členem NATO, zemi, které by se mělo říct, aby vyjednávala o míru a ukončila tuto válku, a zemi kterou by naše americká armáda, naši američtí daňoví poplatníci neměli financovat. Mimochodem, financujeme jejich rozpočet. Věděli jste to? Financujeme rozpočet Ukrajiny 11,8 miliardy dolarů. Jde to z peněz na pomoc, včetně přímé rozpočtové podpory. Otázkou je, zda je nyní Ukrajina 51. státem Spojených států amerických? A jakou pozici má Zelensky v naší vládě? To je nehorázné a americký lid si zaslouží odpovědi.“