Ella Kietlinska

25. 10. 2019

Nový ministr obrany USA Mark Esper během delší pracovní cesty po Středním východu a Evropě promluvil na think-tanku German Marshall Fund v Bruselu, kde kritizoval invazi Turecka do Sýrie. Velkou část rozhovoru věnoval také výzvě spojencům NATO v souvislosti s bezpečnostní hrozbou Číny a Ruska.

24. října popsal Esper v Bruselu hrozby pro ta území Středního Východu, kde se snaží dodržovat pravidla mezinárodního pořádku. Zmínil Taliban, který pokračuje v útocích na civilisty v Afghánistánu, islámský režim v Íránu, který „představuje neustálou hrozbu … partnerům v regionu“ a také „Neoprávněnou invazi Turecka do severní Sýrie … ohrožující úspěchy, kterých se tam v posledních letech dosáhlo.“

„Turecko nás všechny postavilo do velmi špatné pozice,“ reagoval Esper na dotaz o současné turecké invazi.

„Myslím, že tato invaze je neoprávněná. Myslím, že prezident Erdogan byl z nějakého důvodu k této invazi fixovaný a nebylo možné, abychom začali válku s naším spojencem v NATO…, který byl velmi dobrým spojencem od jeho vstupu do aliance v roce 1952.“

„Vidíme, že v mnoha věcech se [Turecko] přiklání k ruské ‚oběžné dráze‘ spíše než k západní. Myslím, že musíme pracovat spolu na tom, abychom si s Tureckem upevnili vztah,“ řekl Esper.

Americký ministr upozornil také na „nové vynořující se hrozby, které ignorujeme na vlastní riziko“.

Tyto hrozby se objevují ruku v ruce s technologickým pokrokem. Umělá inteligence, hypersonické zbraně a zbraně se směřovanou energií se již v současnosti vyžívají a „zvýšily smrtonosnost moderních zbraňových systémů“.

Esper uvedl, že americká Národní obranná strategie označila Čínu jako hrozbu číslo jedna a za ní následuje Rusko. Je to kvůli tomu, že obě země „chtějí měnit svět dle svých představ na úkor jiných prostřednictvím predátorské ekonomiky, politických převratů a vojenské síly“.

Jako příklad uvedl čínskou iniciativu Nové hedvábné stezky, která za sebou zanechala několik neudržitelně zadlužených států. Takto zadlužené státy pak dle Espera vyměňují svou suverenitu za finanční úlevy.

Jde o tzv. dluhové pasti. Do jedné takové spadla např. Srí Lanka, která není schopna Číně splatit dluh. Malý stát byl pak přinucený podepsat s Čínou 99-letou leasingovou smlouvu k užívání přístavu Hambantota Port.

Esper se také zmínil o telekomunikačním gigantu Huawei. Upozornil spojence, že když se rozhodnou využívat tohoto poskytovatele síťových řešení, vážně to ohrozí možnost sdílení zpravodajských informací a vojenské interoperability.

Ministr mluvil i o finančním závazku členů NATO, kteří by měli do aliance směřovat 2 % HDP. Zatím dle něj plní tento závazek pouze 8 států.

Překlad a redakční úprava původního článku newyorské redakce: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci
Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci

Jeden z deseti mladých dospělých v průzkumu přiznává příznaky těžké deprese, střední příznaky zhruba 16 procent.

Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu
Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu

Na výrobě součástky pro americké letouny páté generace F-35 by se v budoucnosti mohlo podílet konsorcium českých firem PBS Velká Bíteš, One3D a HiLASE.

Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla
Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla

„V krásně zrekonstruované Vindyšově továrně jsem dnes diskutoval s osobnostmi českého byznysu na konferenci reVize Česka,“ uvedl v pondělí prezident Petr Pavel na svém účtu X.

Žáci se mohou přihlásit do druhého kola přijímaček na SŠ, termín je do pátku
Žáci se mohou přihlásit do druhého kola přijímaček na SŠ, termín je do pátku

Uchazeči o studium na středních školách, kteří doposud neuspěli v přijímacím řízení, mohou od dnešního rána podat v systému DiPSy přihlášku do druhého kola.

EU chce zahájit přístupová jednání s Ukrajinou v červnu, přesvědčuje Maďarsko
EU chce zahájit přístupová jednání s Ukrajinou v červnu, přesvědčuje Maďarsko

Evropská unie usiluje o formální zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem do konce června.