Nový ministr obrany USA Mark Esper během delší pracovní cesty po Středním východu a Evropě promluvil na think-tanku German Marshall Fund v Bruselu, kde kritizoval invazi Turecka do Sýrie. Velkou část rozhovoru věnoval také výzvě spojencům NATO v souvislosti s bezpečnostní hrozbou Číny a Ruska.

24. října popsal Esper v Bruselu hrozby pro ta území Středního Východu, kde se snaží dodržovat pravidla mezinárodního pořádku. Zmínil Taliban, který pokračuje v útocích na civilisty v Afghánistánu, islámský režim v Íránu, který „představuje neustálou hrozbu … partnerům v regionu“ a také „Neoprávněnou invazi Turecka do severní Sýrie … ohrožující úspěchy, kterých se tam v posledních letech dosáhlo.“

„Turecko nás všechny postavilo do velmi špatné pozice,“ reagoval Esper na dotaz o současné turecké invazi.


„Myslím, že tato invaze je neoprávněná. Myslím, že prezident Erdogan byl z nějakého důvodu k této invazi fixovaný a nebylo možné, abychom začali válku s naším spojencem v NATO…, který byl velmi dobrým spojencem od jeho vstupu do aliance v roce 1952.“

„Vidíme, že v mnoha věcech se [Turecko] přiklání k ruské ‚oběžné dráze‘ spíše než k západní. Myslím, že musíme pracovat spolu na tom, abychom si s Tureckem upevnili vztah,“ řekl Esper.

Americký ministr upozornil také na „nové vynořující se hrozby, které ignorujeme na vlastní riziko“.

Tyto hrozby se objevují ruku v ruce s technologickým pokrokem. Umělá inteligence, hypersonické zbraně a zbraně se směřovanou energií se již v současnosti vyžívají a „zvýšily smrtonosnost moderních zbraňových systémů“.

Esper uvedl, že americká Národní obranná strategie označila Čínu jako hrozbu číslo jedna a za ní následuje Rusko. Je to kvůli tomu, že obě země „chtějí měnit svět dle svých představ na úkor jiných prostřednictvím predátorské ekonomiky, politických převratů a vojenské síly“.


Knižní tip Epoch Times
Devět komentářů ke komunistické straně mapuje děsivou historii Komunistické strany Číny. Iniciovala hnutí, díky kterému vystoupilo ze „strany“ a jejích přidružených organizací již přes 300 milionů Číňanů. Zakoupíte na našem E-shopu.


Jako příklad uvedl čínskou iniciativu Nové hedvábné stezky, která za sebou zanechala několik neudržitelně zadlužených států. Takto zadlužené státy pak dle Espera vyměňují svou suverenitu za finanční úlevy.

Jde o tzv. dluhové pasti. Do jedné takové spadla např. Srí Lanka, která není schopna Číně splatit dluh. Malý stát byl pak přinucený podepsat s Čínou 99-letou leasingovou smlouvu k užívání přístavu Hambantota Port.

Esper se také zmínil o telekomunikačním gigantu Huawei. Upozornil spojence, že když se rozhodnou využívat tohoto poskytovatele síťových řešení, vážně to ohrozí možnost sdílení zpravodajských informací a vojenské interoperability.

Ministr mluvil i o finančním závazku členů NATO, kteří by měli do aliance směřovat 2 % HDP. Zatím dle něj plní tento závazek pouze 8 států.

Překlad a redakční úprava původního článku newyorské redakce: J. S.