24. 10. 2019

Již měsíc žijí média v USA děním v souvislosti s podáním ústavní žaloby (tzv. impeachment) demokratů vůči prezidentu Trumpovi (Republikáni). Kvůli tomu, že požádal ukrajinského prezidenta o znovu otevření zastaveného vyšetřování firmy Burisma, v jejímž představenstvu stojí Hunter Biden, syn prezidentského kandidáta Demokratické strany v blížících se volbách.

Trump dle demokratů zneužil své pravomoci, když při telefonátu s ukrajinským prezidentem Zelenskyjm z 25. července měl mimo jiné údajně „tlačit“ na Zelenského, aby nechal znovu otevřít zastavené vyšetřování firmy Burisma, v jejímž představenstvu figuroval Hunter Biden, syn Joe Bidena – prezidentského kandidáta Demokratické strany v blížících se volbách.

V návaznosti na události se stal virální video-záznam z debaty, ve které se Joe Biden chlubí tím, jak tlačil na propuštění ukrajinského prokurátora pod výhrůžkou zadržení půjček v hodnotě miliardy dolarů. Onen prokurátor Viktor Šokin tehdy vyšetřoval právě Burismu.

Anonymita, tajemno a výtky republikánů

Informátor, který spustil svou výpovědí ohledně telefonátu mezi Trumpem a Zelenským celou akci impeachmentu, zůstává zatím v anonymitě, a to i přes silné tlaky republikánů na odhalení jeho totožnosti.

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů, Nancy Pelosiová (Demokraté), zahájila 24. září proces vyšetřování k podání ústavní žaloby. Republikáni vznesli řadu výtek k neprůhlednosti procesu vyšetřování a předseda senátu Mitch McConnell se senátorem Lindsey Grahamem (oba Republikáni) iniciují rezoluci odsuzující impeachment Sněmovny reprezentantů

Jednou z hlavních postav ve vyšetřování je předseda Zpravodajského výboru Sněmovny reprezentantů, Adam Schiff (Demokraté). Ve středu pořádal v rámci svého výboru uzavřené šetření. Do místnosti, která podléhá přísnějším bezpečnostním pravidlům, přišlo bez oficiálního pozvání 30 republikánských kongresmanů, kteří poté na tiskové konferenci vyjádřili obavu o neprůhlednost vyšetřování. Sám hlavní vyšetřovatel Schiff nedávno sklidil kritiku za vnesení nepravdivé informace do oficiálního záznamu šetření výboru.

Předseda Výboru pro domácí bezpečnost, Bennie Thompson (Demokraté), obvinil republikány, že porušili bezpečnostní pravidlo a vnesli do místnosti telefony. Vůči tomu se ohradil Mark Meadows (Republikáni), který dle svých slov před vstupem do místnosti od svých kolegům vysbíral telefony.

Krátce po vstupu republikánů do místnosti se Adam Schiff zvedl a odešel.

Rostoucí preference Bidena v demokratickém táboře

Většina průzkumů volebních preferencí voličů Demokratické strany ukazují, že popularita Joa Bidena v primárních volbách i přes tuto mediální aféru (anebo právě díky ní) stoupají.

Jeden z předvolebních průzkumů provedla pro stanici CNN agentura SSRS.

Dle průzkumu zveřejněného ve středu má Biden v táboře demokratů podporu 34 % voličů, čímž si oproti minulým číslům polepšil. Za ním následuje s velkou mezerou senátorka E. Warrenová s 19 % a na třetí příčce je („nezávislý“) senátor B. Sanders. Za nimi pak následují se 6 a méně procenty další kandidáti demokratické strany

Čerpáno ze zpráv newyorské redakce The Epoch Times.

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu
Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.