Zdenka Danková

21. 1. 2021

„A čím víc se do toho žita tříská, tím víc se z toho žita zrní sype!“ ulevoval si rozhněvaný tatínek, když uděloval výprask svému synovi ve filmovém snímku Bylo nás pět. Román o vyprávěných klukovinách Bylo nás pět napsal Poláček krátce před transportem do Terezína. Poprvé vyšel v roce 1946.

Román zobrazuje dění na maloměstě, tentokrát očima dítěte, a jde o mistrovské dílo jazykové komiky. Příhody pěti kamarádů jsou podány groteskní kombinací jazyka hovorového, přísně upjatého slohu i obratů z dobrodružné četby. Nesouvislé jazykové roviny parodují školní, vědomě strojené vyjadřování a ukazují dětskýma očima život na městečku bez chtěné naivity, s přirozeným klukovským humorem.

Dobovými kritiky nepřijatý, jinými srovnáván s Čechovem

Karel Poláček se narodil v březnu 1892 v Rychnově nad Kněžnou do rodiny se židovskými kořeny. Měl sedm sourozenců a jeho otec byl židovský obchodník v koloniálu. Po studiích nastoupil do armády a prošel frontami i zajetím 1. světové války, které šťastně přežil. Přesídlil do Prahy. Velmi talentovanému humoristovi, novináři a spisovateli se za první republiky celkem dobře dařilo v žurnalistice. Spolupracoval i s Lidovými novinami, náležel do tzv. kruhu Pátečníků, přátelil se s Ferdinandem Peroutkou, znal se s bratry Čapkovými.

Jako spisovatel vynikl především zobrazením života obyčejného člověka v maloměstském prostředí, v celé jeho směšnosti i tragice. U svých postav často spojuje jejich charakter s jejich řemeslem nebo činností a často používal satiru.

Oblastí, na kterou často poukazoval a z níž dokázal i humorně těžit, byla lidská omezenost. Mezi čtenářsky nejúspěšnější díla patří Muži v ofsajdu, Hostinec u kamenného stolu, Dům na předměstí. Zmíněné Bylo nás pět se o válce skloňovalo ve všech pádech a četlo je mnoho generací.

V r. 1933 Poláček také sestavil sbírku židovského humoru Židovské anekdoty. Sám o sobě   prohlašoval, že se necítí být Židem.

Chcete vypadat veliký? Obklopte se malými lidmi.“

Pro svůj odpor k frázím, posmutnělý humor a niterný realismus bývá  srovnáván s A. P. Čechovem.

Život

Roku 1920 si vzal za manželku Adélu Herrmannovou, narodila se jim dcera Jiřina. Podle dceřiných vzpomínek manželství rodičů neblyo moc šťastné. Dcera jako jediná později přežila holokaust.

Polacek Pamětní deska rychnov
Pamětní deska Karla Poláčka v Rychnově nad Kněžnou. (Bohemianroots / Creative Commons 3.0)

Po nacistické okupaci Československa ohledně své rasové příslušnosti byl Poláček propuštěn z Lidových novin a měl celkový zákaz publikovat. V tuto dobu se rozvedl, opustil manželku a odešel k družce, jíž byla židovská právnička Dora Vaňáková.

Paradoxní je, že Dora dopomohla Poláčkově dceři Jiřině dostat se ven z Protektorátu a odjet do Anglie, a tím jí zachránit život. Tou dobou mohl údajně i sám Poláček opustit zemi, zaváhal však. Není známo, kdo z nich byl jako první povolán do terezínského transportu, zda Dora následovala jeho nebo zda on dobrovolně doprovázel Doru.

Dora Vaňáková zemřela v Osvětimi r. 1944. Karel Poláček zahynul nebo byl popraven v lednu 1945 v  Gliwitzi. Jeho smrt se datuje přibližně na  21. ledna. Deník, který si Poláček psal v roce 1943 před odchodem do Terezína, byl poprvé vydán v roce 1959 pod titulem Se žlutou hvězdou.

„Mnohý ti dá radu, jak přeplavat moře, ale málokterý tě vytáhne z louže.“

Související články

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.