Milan Kajínek

3. 11. 2021

Tchajwanský ministr zahraničních věcí Joseph Wu shrnul 27. října na konferenci projektu Sinopsis a Akademie věd ČR v Praze svůj pohled na současné události ve světě ve vztahu k rostoucí agresi čínského režimu vůči jeho ostrovnímu státu – Tchaj-wanu.

4. října vyslala Čína 56 stíhaček do zóny protivzdušné obrany Tchaj-wanu, aby tak demonstrovala vojenskou sílu a úmysl vojensky obsadit nezávislý ostrov s vlastní demokratickou vládou i armádou. Tento přelet byl již několikátý během čtyř dní, během nichž do zóny vletělo téměř 150 čínských bojových letounů.

Podle tchajwanského ministerstva národní obrany se posledního vpádu zúčastnilo 34 stíhaček J-16 a 12 bombardérů H-6. Již více než rok se napětí v Tchajwanské úžině stupňuje. Peking zvyšuje vojenský i diplomatický tlak na nezávislý ostrov.

Ministr Wu byl součástí historicky největší tchjwanské delegace, která přijela do České republiky 23. října, tvořená celkem třemi ministry, jejich náměstky a zhruba padesáti předními podnikateli.

„Naše demokratické úspěchy musejí být podloženy odhodláním a zásadami,“ míní minstr Wu. „To platí zejména v době, kdy se autoritářské režimy neustále snaží podkopávat hodnoty a instituce, které všichni sdílíme a milujeme.“

„Když se Adolf Hitler v roce 1938 pokusil anektovat Rakousko, zdůvodňoval své chování tím, že Německo a Rakousko sdílejí podobnou etiku, jazyky, kulturu a historické pozadí,“ uvedl tchajwanský ministr zahraničí. „Stejnou výmluvu použil i při anexi Sudet v západním Československu. Jeho plán byl realizován podpisem Mnichovské dohody a politikou uklidňování velmocí.“

Tchajwanský ministr zahraničních věcí Joseph Wu 27. října na konferenci projektu Sinopsis a Akademie věd ČR v Praze. (Milan Kajínek / Epoch Times)

Ministr Wu během svého proslovu citoval Martina Niemöllera, německého teologa a jednoho z nejvýraznějších protestantských odpůrců nacismu. V jeho slovech spatřuje historické poučení nad fatálními důsledky mlčení a ústupků diktátorům.

„Když přišli nacisté pro komunisty, mlčel jsem – nebyl jsem přece komunista. Když zavírali sociální demokraty, mlčel jsem – nebyl jsem přece sociální demokrat. Když přišli pro odboráře, mlčel jsem – nebyl jsem přece odborář. Když přišli pro mě, nebyl už nikdo, kdo by se mohl ozvat,“ uvedl Martin Niemöller k vzestupu nacismu v Německu před druhou světovou válkou.

Historie druhé světové války by nám podle ministra Wu měla připomenout, že „politické subjekty nemohou být založeny pouze na etnických a historických kořenech“.

„Je také zcela zřejmé, že jakmile uděláme ústupky diktátorům, náš životní styl a společnost se mohou snadno rozvrátit,“ varuje Wu.

„Právě tomu čelí Tchaj-wan. Sousedí s jednou z dominantních světových autoritářských mocností,“ řekl Wu a dodal, že mnoho evropských zemí čelí podobné situaci. „Autoritářské režimy využívají svou politickou, ekonomickou a technologickou moc k prosazování obchodních sankcí a zapojují se do hybridní války, kybernetických útoků, dezinformací a dalších aktivit. Pronikají do našich svobodných společností a od vypuknutí pandemie se jejich moc nesporně zvýšila.“

Tchajwanský ministr zahraničních věcí Joseph Wu 27. října na konferenci projektu Sinopsis a Akademie věd ČR v Praze. (Milan Kajínek / Epoch Times)

Podle tchajwanského ministra se nepřátelé demokracie „stávají stále odvážnějšími a otevřenějšími“.

„Obrátili se k novým sofistikovaným nástrojům, aby podkopali důvěru v naše instituce, včetně hackerských útoků, dezinformačních kampaní a online trollingu,“ říká Wu.

Wu dále uvedl, že se v současné době „nacházíme uprostřed informační války a přátelé demokracie jsou neozbrojeni a špatně připraveni“.

„Částečně je to způsobeno tím, že jsme za 30 let od konce studené války příliš zpohodlněli. Byli jsme příliš přesvědčeni, že demokratická vlna se bude i nadále zvedat jen proto, že historie byla na naší straně,“ míní ministr Wu.

„Moji drazí přátelé, mějte prosím na paměti, že máme na výběr, zda zůstaneme svobodní a demokratičtí. K tomu jsme však také povinni bránit své přesvědčení a hodnoty a postavit se a ozvat se, když se autoritářské režimy pokoušejí proniknout do naší obrany,“ upozorňuje Wu a dodává, že podle něho jsme „povinni spolupracovat a vzájemně si pomáhat“.

„Mnoho podobně smýšlejících demokracií sdílí naši víru v mezinárodní řád založený na pravidlech a chce se transparentně a v dobré víře zapojit do svobodné výměny v hospodářských, technologických a bezpečnostních otázkách,“ řekl Wu během konference v Praze.

Dalším tématem bylo prosazování společné vize svobodného a otevřeného Indopacifiku. „Světové demokracie vyjadřují velké obavy o mír a stabilitu v regionu. Jejich obavy pramení z rostoucí agresivity a bojovnosti autoritářských režimů,“ komentoval situaci Wu.

„Tento trend můžeme pozorovat v nedávných dialozích QUAD a ve společném sdělení o strategii EU pro spolupráci v Indopacifiku,“ vzpomněl ministr Wu. „Jsme potěšeni a vděčni za to, že se v rámci mezinárodního společenství začíná hovořit o bezpečnostní otázce Tchaj-wanu a stabilitě Tchajwanské úžiny. To zdůrazňuje strategický význam Tchaj-wanu pro zajištění svobodného a otevřeného Indopacifiku.“

Celý proslov ministra Wu zde (PDF)

Související témata

Přečtěte si také

USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem
USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem

Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila. Uvedl to český premiér Petr Fiala po dnešním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které označil za velmi přátelské.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.