Newyorská radnice nechala v pondělí odstranit sochu bývalého amerického prezidenta a otce zakladatele Thomase Jeffersona. Socha byla přemístěna do muzea Newyorské historické společnosti.

Pomník, který je vysoký přes dva metry a váží zhruba 400 kilogramů, vznikl v roce 1833 a v radniční hale se nacházel od roku 1915. Radnici jej v roce 1834 daroval námořní důstojník Uriah Phillips Levy.

Komise města New York pro úpravu veřejných prostor 18. října jednomyslně odhlasovala, že socha bude odstraněna do roku 2022.

Členové černošské, latinskoamerické a asijské frakce v městské radě se veřejně vyslovili proti její přítomnosti na radnici a vyzvali k hlasování o odstranění památníku s odkazem na Jeffersonovu otrokářskou minulost.

„Jefferson ztělesňoval některé z nejhanebnějších částí dlouhé a spletité historie naší země,“ uvedla tehdy radní Adrienne Adamsová, spolupředsedkyně černošské, latinskoamerické a asijské frakce v městské radě. „Je načase, aby město otočilo list a pohnulo se kupředu.“

Stejná devítičlenná komise, jejíž členy jmenoval starosta Bill de Blasio (demokrat), v pondělí odhlasovala přesun sochy do muzea Newyorské historické společnosti na desetiletou výpůjčku. Socha bude šest měsíců vystavena ve vstupní hale a poté bude přesunuta do čítárny muzea.

Muzeum má v plánu poskytnout kontext k Jeffersonovu „komplikovanému odkazu“.

Socha je sádrovou replikou bronzového monumentu francouzského umělce Pierra-Jeana Davida D’Angerse, který je stále vystaven v Rotundě Kapitolu USA ve Washingtonu.

Jefferson je třetím prezidentem Spojených států. Jeho podobizna se nachází na dvoudolarové bankovce. Je také jednou z tváří na Mount Rushmore. Prezidentův životopis zveřejněný na internetových stránkách Bílého domu jej označuje za „mluvčího demokracie“ a „hlavního autora“ Deklarace nezávislosti z roku 1776.

Keri Butlerová, výkonná ředitelka komise, se nejprve snažila zabránit zástupcům médií, aby byli svědky odstranění sochy. Později od rozhodnutí ustoupila poté, co zasáhli členové kanceláře starosty a městské rady, uvedl deník New York Post.

„Odstranění pomníku bez veřejné diskuse o tom, proč se tak děje, je zbytečné,“ řekla Erin Thompsonová, profesorka na John Jay College of Criminal Justice. „Všichni Newyorčané musí mluvit o tom, koho chceme uctít a proč.“

Thompsonová, autorka připravované knihy „Smashing Statues: The Rise and Fall of America’s Public Monuments“ (Rozbíjení soch: Vzestup a pád amerických veřejných památníků), uvedla, že odstranění sochy by mohlo vyvolat určitou diskusi o historii.

„Přesunutí této sochy neznamená, že Newyorčané zapomenou, kdo byl Thomas Jefferson – ale někteří z nich by se mohli z této kontroverze dozvědět, že muž, který napsal, že ,všichni lidé jsou si rovni‘, vlastnil více než 600 svých bližních,“ uvedla Thompsonová.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce. (jas)