Analýza zpráv

S příchodem nového roku se rok 2021 stal druhým rokem, který byl definován pandemií čínského viru a tím, jak na ni celý svět reagoval. Ve srovnání s rokem 2020 přinesl loňský rok více úmrtí, ale byl také komplikovanější. Do popředí se dostaly otázky, jako jsou varianty viru, odolnost viru vůči vakcínám a účinnost očkování.

Povinné očkování se během několika měsíců změnilo z „konspirační teorie“ v oficiální politiku. Stále výraznější byly také právní bitvy o vládní omezení populace, přičemž přístupy jednotlivých států se dále lišily.

Rok 2021 sice začal masivní vlnou hospitalizací v souvislosti s covidem-19, ale zároveň panovalo očekávání, že pandemie brzy skončí nebo alespoň ustoupí do pozadí. Očkování bylo vydáváno za vstupenku do normálu a zpočátku to tak i vypadalo. Do poloviny června dostalo asi 180 milionů Američanů alespoň jednu dávku některé ze schválených vakcín, a dokonce i státy s nejautoritativnějším přístupem, jako je New York, zrušily většinu svých omezení.

Delta

Oddech však trval jen krátce. V červenci se počet infekcí začal opět zvyšovat. Virus zmutoval do nové varianty, nazvané delta, která se zdála být méně smrtelná, ale nakažlivější. Využívání vakcíny se zpomalilo a zdálo se, že delta je vůči ní poněkud odolnější. Řešením, které úřady předložily, bylo podání další dávky vakcíny – tzv. „boosteru“.

Virus také vykazoval známky sezónnosti. V zimě sužoval severovýchod, ale jih už tolik ne. V létě se situace obrátila.

V srpnu prezident Joe Biden, kterého v té době trápilo to, co se všeobecně označovalo za zpackané stažení z Afghánistánu, oznámil zásadní změnu politiky – povinné očkování pro vládní pracovníky, dodavatele a dokonce i soukromé zaměstnavatele s více než 100 zaměstnanci. Jen o několik měsíců dříve administrativa myšlenku povinného očkování odmítala. Jakýkoli návrh, že by vláda mohla lidi nutit, aby si nechali dát novou vakcínu, která je stále v procesu dlouhodobých klinických zkoušek, byl dokonce některými zesměšňován jako „konspirační teorie“.

Brzy po Bidenově oznámení následovaly některé demokratické státy a obce s různými vlastními povinnostmi, v čele s městem New York. Postupně New York nařídil očkování státním zaměstnancům, zaměstnancům soukromých škol, většině zaměstnanců vnitřních zařízení a dokonce i návštěvníkům tělocvičen, zábavních podniků a restaurací. Chce-li Newyorčan navštívit film, cvičit nebo jíst v uzavřených prostorách, musí se nyní prokázat dokladem o „úplném“ očkování, které prozatím nezahrnuje posilující očkování, a také průkazem totožnosti s fotografií. Odstupující starosta Bill de Blasio také přidal povinné očkování pro všechny soukromé zaměstnavatele a stát nařídil očkování pro všechny zdravotnické pracovníky.

Právní napadení těchto mandátů přineslo řadu neúspěchů i dílčích vítězství. Soudy často nařízení zablokovaly, aby později povolily jeho vstup v platnost. Očekává se, že 7. ledna bude Nejvyšší soud projednávat žaloby proti Bidenovu nařízení pro soukromé zaměstnavatele a dalšímu nařízení pro zdravotnické pracovníky v zařízeních, která dostávají finanční prostředky z programů Medicaid a Medicare.

Dalším jevem spojeným s deltou byl nárůst závažných onemocnění a dokonce úmrtí u dětí. Zatímco v roce 2020 připadalo na děti asi 0,05 % všech úmrtí na covid-19, v roce 2021 se toto číslo zvýšilo na 0,1 %, jak uvádí Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí, což představuje celkem 678 úmrtí spojených s covidem-19. Pro srovnání, během pandemie chřipky v letech 2009–2010 agentura zaznamenala 358 úmrtí u dětí.

Omikron

S blížící se zimou se nechalo přeočkovat přibližně 50 milionů Američanů. Pokud jim to mělo dodat pocit bezpečí, byl krátkodobý. Z Jižní Afriky se vynořila zatím nová varianta schopná širokého rozšíření, pojmenovaná omikron. Existují náznaky, že vakcíny a v menší míře i přirozená imunita získaná předchozí infekcí poskytují vůči omikron pouze omezenou odolnost. Na druhou stranu se zdá, že tato varianta je ještě infekčnější, ale má opět méně smrtících účinků než delta, přičemž zprávy hovoří o mnohem mírnějších příznacích a mnohem menším počtu úmrtí po celém světě.

CDC odhaduje, že omikron tvořil v týdnu končícím 25. prosince 2021 přibližně polovinu všech infekcí čínského viru. Jedná se však o modelové odhady, protože údaje z jejího systému sledování variant se opožďují asi o tři týdny.

Ať už se jedná o omikron, nebo ne, počet hospitalizací způsobených covidem-19 na severovýchodě prudce vzrostl. Guvernérka státu New York Kathy Hochulová na to reagovala tím, že opět nařídila, aby lidé nosili ve vnitřních prostorách podniků roušky bez ohledu na svůj stav očkování.

Státy vedené republikány se většinou vydaly opačným směrem a od povinných nařízení nejen upustily, ale někdy je dokonce zakázaly. Florida zašla tak daleko, že výslovně zakázala místním samosprávám a školním obvodům, aby svým zaměstnancům nebo ve svých zařízeních ukládaly povinnosti týkající se roušek a očkování. Stát vedený republikánským guvernérem Ronem DeSantisem rovněž omezil soukromé podniky v ukládání požadavků na očkování tím, že vyčlenil řadu výjimek, včetně zdravotních důvodů a předchozí infekce.

Floridský zákonodárný sbor dokonce pověřil stát, aby obešel federální Úřad pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (OSHA) a vytvořil vlastní agenturu, která by předešla Bidenovu nařízení o očkování, jež by měl OSHA prosazovat.

Informační válka

Loňský rok byl také poznamenán řadou odhalení týkajících se zřejmě nedostatečné upřímnosti mnoha odborníků a veřejných činitelů.

Řada dokumentů zveřejněných na základě žádosti o poskytnutí informací podle zákona o svobodném přístupu k informacím ukázala, že skupina odborníků, včetně šéfa Národního institutu pro alergie a infekční nemoci a lékařského poradce Bílého domu dr. Anthonyho Fauciho, koordinovala úsilí o diskreditaci teorie, že virus původně unikl z laboratoře v čínském Wu-chanu. Zdá se, že důkazy se přiklánějí spíše tímto směrem. Fauci a spol. však mají na utajení těchto indicií osobní zájem, protože se podíleli na financování nebo provádění nebezpečných experimentů s koronaviry, tzv. výzkum „gain-of-function“, ve Wuchanském institutu virologie. Fauci před Kongresem výslovně popřel, že by Národní zdravotní ústav takový výzkum financoval. Rostoucí hromada důkazů však svědčila o opaku.

Informační přetahovaná kolem potenciálních terapeutik se loni rozšířila. Kromě hydroxychlorochinu někteří lékaři zkoušeli off-label předepisovat také antiparazitární lék ivermektin. V jedné epizodě podcastu byl moderátor Joe Rogan chválen i haněn za to, že užíval ivermektin poté, co oznámil, že měl pozitivní test na covid. Poté si do svého pořadu pozval Sanju Guptu ze CNN a kritizoval tuto televizní stanici za tvrzení, že užíval „odčervovací přípravek pro koně“, ačkoli ve skutečnosti užíval lék určený pro lidi na předpis od lékaře.

Výsledky studií o hydroxychlorochinu i ivermektinu jsou stále nejednotné, protože pouze některé z nich vykazují u pacientů za určitých okolností lepší výsledky.

Rozhovory o bezpečnosti vakcín se také proměnily. Po počátečních tvrzeních o neexistenci závažných nežádoucích účinků se úřady postupně přiklonily k tomu, že uznaly, že se některé závažné nežádoucí účinky, jako například zánět myokardu, skutečně vyskytují.

Administrativa

Postup Bidenovy administrativy v souvislosti s pandemií byl různorodý. Vláda zvládla hladké zavedení vakcín, ale po počáteční vlně se vakcinace zpomalila. Gallup v listopadu oznámil, že procento dospělých, kteří se nechali nebo se plánují nechat očkovat, se zastavilo na 80 procentech. K 30. prosinci bylo „plně“ očkováno více než 205 milionů lidí, což znamená, že absolvovali dvě očkování vakcínami Moderna nebo Pfizer nebo jedno očkování vakcínou Johnson & Johnson. Více než 68 milionů se také nechalo přeočkovat.

Prosincový průzkum společnosti Trafalgar Group ukázal, že velká většina pravděpodobných amerických voličů je proti novým povinnostem a omezením, bez ohledu na nové varianty (pdf).

Po měsících slibů, že pandemii zkrotí, Biden nedávno připustil, že „žádné řešení na federální úrovni neexistuje“. Loňský rok skončil s více než 450 000 úmrtími připisovanými covidu-19 a více než 33 miliony zjištěných infekcí. To je o 27 %, resp. 67 % více než o rok dříve.

Přeloženo z angličtiny.