Katabella Roberts

31. 1. 2022

Mluvčí amerického ministerstva obrany v neděli na Fox News sdělil, že pokud prezident Vladimir Putin napadne Ukrajinu, Spojené státy uvalí na Rusko sankce a ekonomické důsledky, „o kterých dosud neuvažovaly“.

„Myslím, že jsme panu Putinovi velmi jasně sdělili, jaké ekonomické důsledky by mu mohly přijít do cesty a které by kvůli němu měly dopad na ruský lid, pokud by se snažil… o invazi na Ukrajinu,“ řekl mluvčí Pentagonu John Kirby.

„Myslím, že jsme se velmi, velmi jasně vyjádřili, že se budeme zabývat sankcemi a ekonomickými důsledky, o kterých jsme dosud neuvažovali ani v roce 2014,“ dodal.

Kirby rovněž zdůraznil, že Rusko může zahájit invazi na Ukrajinu „kdykoli““, a prohlásil, že Putin má k dispozici řadu způsobů, ať už v podobě rozsáhlých nebo drobných akcí.

Mluvčí Pentagonu však také zdůraznil, že současná situace „nemusí vyústit v konflikt“.

„Stále věříme, že je zde prostor a místo pro diplomacii, a byli bychom rádi, kdyby se našlo řešení,“ dodal.

Rusko v prosinci požadovalo, aby NATO odmítlo členství Ukrajiny a dalších bývalých sovětských zemí v alianci a aby členové NATO omezili rozmístění vojsk ve střední a východní Evropě.

Představitelé Washingtonu však tyto požadavky odmítli, a místo toho předložili řadu návrhů, s tím, že jsou otevřeni dialogu s Moskvou ohledně otázek, jako je kontrola zbrojení, opatření na budování důvěry a omezení vojenských cvičení.

Kreml sice rovněž uvedl, že je otevřen dialogu se Spojenými státy, ale během pátečního telefonátu s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem Putin prohlásil, že návrhy předložené Washingtonem neřeší obavy jeho země týkající se Ukrajiny, bývalé sovětské republiky.

„Odpovědi USA a NATO nezohlednily klíčové obavy Ruska, jako je nerozšiřování NATO, nerozmisťování útočných zbraňových systémů v blízkosti ruských hranic nebo návrat vojenského potenciálu a infrastruktury aliance v Evropě na úroveň existující v roce 1997,“ uvedl Putin dle přepisu rozhovoru Kremlem.

Představitelé Kremlu opakovaně odmítli, že by Rusko chtělo válčit s Ukrajinou.

V souvislosti s přetrvávajícím napětím mezi oběma zeměmi však američtí představitelé zvažují uvalení sankcí na vrcholné ruské představitele a energetický sektor země, včetně zastavení dostavby plynovodu Nord Stream 2 spojujícího Rusko s Německem.

Kirby v neděli zdůraznil, že administrativa zatím sankce zavádět nechce.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však Spojené státy varoval, že čekat s uvalením sankcí na Rusko až po invazi bude v tu dobu zbytečné.

„Putin takovým vágním hrozbám nerozumí. Slovo ‚pokud‘ není v jeho slovníku. Existuje ‚ano‘ a ‚ne‘,“ řekl americkým senátorům, kteří počátkem tohoto měsíce navštívili Kyjev.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

čipy
Česko v druhé lize: USA omezují vývoz AI čipů a rozdělí Evropu na dvě skupiny

Spojené státy omezí vývoz čipů v oblasti umělé inteligence, aby tato vysoce pokročilá technologie zůstala mimo dosah Ruska a Číny.

„Nejvýraznější změna v českém vzdělávání za posledních 20 let.“ Ministerstvo školství představilo nové programy pro výuku

Místo bezduchého memorování bude kladen větší důraz na propojení znalostí s dovednostmi, uvedl ministr školství Mikuláš Bek. Podle něj jde o „nejvýraznější změnu v českém vzdělávání za posledních 20 let“.

Požár restaurace v Mostě má sedmou oběť, v nemocnici zemřela žena

Požár restaurace U Kojota v Mostě má sedmou oběť. V nemocnici Královské Vinohrady v Praze zemřela v noci žena s vážnými popáleninami.

Ústavně-právní výbor Senátu nepřijal vypuštění kontroverzního paragrafu o „činnosti pro cizí moc“

Senátní výbory dnes diskutovaly legislativu, která obsahuje, kromě jiného, změnu v trestním zákoníku zaměřenou na postihování „činnosti pro cizí moc“.

Správci elektrické sítě v Německu chtějí vypínat solární elektrárny na dálku, aby neohrožovaly soustavu

Provozovatelé přenosové soustavy v Německu požadují, aby měli možnost řídit solární systémy na dálku v případě krizových situací.

Vědci CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat pro boj s kyberhrozbami

Vědci ze sdružení CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat, kterou lze využít pro dlouhodobou detekci a obranu proti kybernetickým hrozbám v počítačových sítích. Data popisují roční provoz v národní akademické síti CESNETu a je možné je prostřednictvím umělé inteligence využít pro výzkum a detekci hackerských útoků.

Čínský režim je „určující hrozbou naší generace“, říká odstupující šéf FBI

Odstupující ředitel FBI vydal poslední varování před hrozbou, kterou podle jeho slov představuje Čína pro USA.

Kofein si od vás může půjčovat energii – zde je důvod

Ranní šálek kávy může navodit pocit, že vám nápoj dodává energii, ale ve skutečnosti je to jen iluze. Po lékařské stránce ověřil dr. Jimmy Almond Spousta lidí sahá každé ráno po šálku horké kávy a věří, že je to jejich záchranné lano k bdělosti a produktivitě. Tato každodenní dávka kofeinu je však spíše chytrou iluzí než skutečným posilovačem energie. […]

Vzpomínky na dospívání v komunistickém Rumunsku

Memoáry Marie-Cristiny Neculy, operní zpěvačky a spisovatelky, popisují její dětství v komunistickém Rumunsku, cestu do New Yorku a hledání svobody a uměleckého vyjádření.