Mluvčí amerického ministerstva obrany v neděli na Fox News sdělil, že pokud prezident Vladimir Putin napadne Ukrajinu, Spojené státy uvalí na Rusko sankce a ekonomické důsledky, „o kterých dosud neuvažovaly“.

„Myslím, že jsme panu Putinovi velmi jasně sdělili, jaké ekonomické důsledky by mu mohly přijít do cesty a které by kvůli němu měly dopad na ruský lid, pokud by se snažil… o invazi na Ukrajinu,“ řekl mluvčí Pentagonu John Kirby.

„Myslím, že jsme se velmi, velmi jasně vyjádřili, že se budeme zabývat sankcemi a ekonomickými důsledky, o kterých jsme dosud neuvažovali ani v roce 2014,“ dodal.

Kirby rovněž zdůraznil, že Rusko může zahájit invazi na Ukrajinu „kdykoli“”, a prohlásil, že Putin má k dispozici řadu způsobů, ať už v podobě rozsáhlých nebo drobných akcí.

Mluvčí Pentagonu však také zdůraznil, že současná situace „nemusí vyústit v konflikt“.

„Stále věříme, že je zde prostor a místo pro diplomacii, a byli bychom rádi, kdyby se našlo řešení,“ dodal.

Rusko v prosinci požadovalo, aby NATO odmítlo členství Ukrajiny a dalších bývalých sovětských zemí v alianci a aby členové NATO omezili rozmístění vojsk ve střední a východní Evropě.

Představitelé Washingtonu však tyto požadavky odmítli, a místo toho předložili řadu návrhů, s tím, že jsou otevřeni dialogu s Moskvou ohledně otázek, jako je kontrola zbrojení, opatření na budování důvěry a omezení vojenských cvičení.

Kreml sice rovněž uvedl, že je otevřen dialogu se Spojenými státy, ale během pátečního telefonátu s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem Putin prohlásil, že návrhy předložené Washingtonem neřeší obavy jeho země týkající se Ukrajiny, bývalé sovětské republiky.

„Odpovědi USA a NATO nezohlednily klíčové obavy Ruska, jako je nerozšiřování NATO, nerozmisťování útočných zbraňových systémů v blízkosti ruských hranic nebo návrat vojenského potenciálu a infrastruktury aliance v Evropě na úroveň existující v roce 1997,“ uvedl Putin dle přepisu rozhovoru Kremlem.

Představitelé Kremlu opakovaně odmítli, že by Rusko chtělo válčit s Ukrajinou.

V souvislosti s přetrvávajícím napětím mezi oběma zeměmi však američtí představitelé zvažují uvalení sankcí na vrcholné ruské představitele a energetický sektor země, včetně zastavení dostavby plynovodu Nord Stream 2 spojujícího Rusko s Německem.

Kirby v neděli zdůraznil, že administrativa zatím sankce zavádět nechce.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však Spojené státy varoval, že čekat s uvalením sankcí na Rusko až po invazi bude v tu dobu zbytečné.

„Putin takovým vágním hrozbám nerozumí. Slovo ‚pokud‘ není v jeho slovníku. Existuje ‚ano‘ a ‚ne‘,“ řekl americkým senátorům, kteří počátkem tohoto měsíce navštívili Kyjev.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.