PR článek

17. 2. 2022

Pokud jste byli zvyklí podávat přiznání k dani z příjmů fyzických osob elektronicky, letos si budete muset počkat. Finanční správa provádí aktualizaci databáze formulářů. Po dokončení aktualizace s přiznáním neotálejte příliš dlouho, jinak vám hrozí sankce za pozdní podání.

Pokud na vypořádání daně z příjmů fyzických osob nechcete čekat do poloviny února, můžete vyplnit klasický papírový formulář. Ten zašlete poštou nebo ho fyzicky doručíte na finanční úřad. Anebo vyplňte tiskopis ve formátu PDF a zašlete ho na úřad přes datovou schránku.

Pohlídejte si termíny

Konečný termín pro podání daňového přiznání v papírové podobě je 1. dubna 2022. Pokud se ale rozhodnete přiznání podat elektronicky, máte čas do 2. května 2022. Zatím není jasné, jestli se z důvodu nefunkčního formuláře termín pro online vypořádání daně prodlouží.

Lhůta pro odevzdání daňového přiznání se prodlužuje o tři měsíce, pokud za vás daňové přiznání zpracovává daňový poradce, tedy do 1. července. Nic nemusíte řešit v předstihu. Stačí, když se daňový poradce prokáže při podání daňového přiznání plnou mocí.

Takže pokud propásnete oba termíny pro podání papírového i elektronického daňového přiznání, požádejte o zpracování přiznání daňového poradce. Tím získáte čas až do 1. července.

Nezapomeňte, že do výše uvedených termínů musíte daň nejen spočítat, ale i zaplatit.

Jak spočítáte výslednou daň OSVČ

Sazba daně pro fyzické osoby činí 15 % ze základu daně. Abyste určili výši základu daně správně, je rozhodující, jestli vedete:

  • účetnictví,
  • daňovou evidenci
  • nebo uplatňujete výdaje paušálem.

Pokud jako živnostník vedete účetnictví, základ daně z příjmů určíte jako rozdíl mezi výnosy a náklady. 

Daňová evidence spočívá v pečlivém evidování příjmů a skutečně vynaložených výdajů (tzn. uchováváte si všechny faktury a účtenky za nákup zboží či služeb). Základ daně při vedení daňové evidence vypočítáte jako rozdíl mezi příjmy a výdaji.

Nejrozšířenější a často také nejvýhodnější metodou jsou pro živnostníky paušální výdaje stanovené procentem z příjmů. U tohoto způsobu stačí, když vedete pouze evidenci příjmů a pohledávek. Základ daně totiž určíte tak, že od celkových příjmů odečtete výdaje stanovené procentem z příjmů.

Výše procent se odvíjí podle druhu živnosti a zákon stanovuje také maximální částku výdajů, kterou si od příjmů smíte odečíst. Některé profese si mohou uplatnit 80% výdajový paušál, jiné 60%, 40% nebo 30% paušál.

Od daně nezapomeňte odečíst slevy na dani, na které máte nárok. Všichni poplatníci daně si mohou odečíst slevu na poplatníka.

Co se stane, když přiznání nepodáte

Pokud daňové přiznání nepodáte, vyzve vás k tomu finanční úřad. Ve výzvě vám určí i náhradní termín. Pokud svou povinnost ani v náhradním termínu nesplníte, hrozí vám pokuta až 300 tisíc korun.

Výši pokuty vyměřuje finanční úřad jako 0,05 % ze stanovené daně za každý den prodlení od původního termínu. V případě, že je vaše podnikání ztrátové, počítá se pokuta jako 0,01 z daňové ztráty.

Přečtěte si také

USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem
USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem

Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila. Uvedl to český premiér Petr Fiala po dnešním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které označil za velmi přátelské.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.