Jack Phillips

8. 4. 2022

Americký exprezident Donald Trump připustil, že v kandidatuře na prezidenta v roce 2024 by mu mohl zabránit jeho zdravotní stav.

Ve čtvrtečním rozhovoru 75-letý Trump uvedl, že dle jeho poradců by zdravotní stav mohl ovlivnit jeho úvahy o kandidatuře. Bývalý prezident se však dosud oficiálně nevyjádřil, zda se bude o úřad ucházet znovu.

„Ke zdraví musíte přihlédnout vždycky. Vypadáte, že jste v dobrém zdravotním stavu, ale zítra dostanete dopis od lékaře, že máte přijít znovu,“ řekl Trump deníku Washington Post. „A když použijí slovo ‚znovu‘, není za tím nic dobrého,“ dodal Trump s tím, že momentálně se těší dobrému zdraví.

Trump, kterému bude v listopadu 2024 osmasedmdesát let, ale kandidaturu opět naznačil.

„Nechci se ke kandidatuře vyjadřovat, ale myslím si, že mnoho lidí bude mým rozhodnutím velmi potěšeno,“ řekl bývalý prezident a dodal, že pokud by kandidoval, nebudou proti němu v republikánských primárkách stát další významní republikáni jako bývalý viceprezident Mike Pence, floridský guvernér Ron DeSantis či bývalý ministr zahraničí Mike Pompeo.

„Pokud bych kandidoval, nedovedu si představit, že by chtěli kandidovat. Někteří by vzhledem ke své loajalitě jen těžko kandidovali,“ řekl na adresu tří zmíněných.

Trump mezitím popřel zvěsti o tom, že by měl s DeSantisem napjaté vztahy. Floridský guvernér tato tvrzení rovněž popřel.

„Mám s Ronem dobrý vztah, mám dobrý vztah se všemi, které jste zmínil,“ řekl Trump listu Post. „Kandidovali by proti mně? Pochybuji, že by proti mně kandidovali. Pochybuji o tom.“

Pokud jde o Mikea Pence, Trump minulý měsíc řekl listu Washington Examiner, že jej vylučuje jako možného spolukandidáta (tzv. running mate).

„Nemyslím si, že by to lidé přijali,“ řekl Trump novinám. „S Mikem jsme měli skvělý vztah až na velmi důležitý moment, který se odehrál na konci. Měli jsme velmi dobrý vztah,“ pokračoval.

„Dlouho jsem s ním nemluvil. Mám Mikea stále rád,“ dodal.

Trumpův bývalý lékař v Bílém domě, republikán Ronny Jackson, před několika lety novinářům řekl, že Trump je v dobrém zdravotním stavu.

„Řekl jsem prezidentovi, že kdyby se posledních 20 let stravoval zdravěji, mohl by se dožít 200 let,“ řekl tehdy novinářům. „Já nevím. Tak ho prostě Bůh stvořil,“ dodal Jackson.

Překlad původního článku: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.