Podle Jonathana Alexandreho, vedoucího právního zástupce neziskové organizace Liberty Counsel, se změny mezinárodních zdravotních předpisů (IHR) u OSN tvořily „pod pokličkou“, protože američtí občané by měli výhrady vůči jejich protiústavnosti.

Změny IHR navrhované Bidenovou administrativou by kromě jiného posílily pravomoc Světové zdravotnické organizace (WHO) pro vyhlašování stavů ohrožení veřejného zdraví, která by byla nadřazena vládním orgánům (nejen) USA.

„Udělali to tajně, protože věděli, že kdybyste řekli Američanům, že přenecháváte pravomoci mezinárodnímu orgánu, který se nezodpovídá lidem, pokud by média měla tuto zprávu šířit, určitě by na to Američané nebrali ohled,“ řekl Alexandre během nedávného rozhovoru pro NTD News Today. „A my bychom neměli brát žádné ohledy na tento mezinárodní orgán [WHO], který se nám nezodpovídá.“

Bidenova administrativa navrhla k IHR 13 dodatků, které by v případě schválení změnily mezinárodní pravidla v oblasti veřejného zdraví – včetně rozšíření pravomocí, které má generální ředitel WHO k vyhlášení stavu nouze v oblasti veřejného zdraví, kterými by obešel vlády jednotlivých států.

Loyce Paceová, náměstkyně amerického ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb pro globální záležitosti, obhajovala tyto změny letos v lednu na 150. zasedání výkonné rady WHO v Ženevě, kde se diskutovala připravenost na pandemii.

„Při přípravě tohoto rozhodnutí vedly Spojené státy inkluzivní a transparentní proces, protože jsme si vědomi, že aktualizace a modernizace IHR jsou zásadní pro zajištění lepší připravenosti a schopnosti světa reagovat na další pandemii,“ řekla Paceová.

Představitelé amerického ministerstva zdravotnictví na žádost deníku The Epoch Times o další komentář do doby publikování zprávy nereagovali.

Alexandre uvedl, že 13 dodatků předložených Spojenými státy je ostudných a nebezpečných.

„Hanebné je, že vzešly od našeho prezidenta, že těchto 13 dodatků navrhl Joe Biden.“

„Jejich nebezpečí spočívá v tom, že předávají kontrolu tomuto neamerickému řídícímu subjektu, a protiústavní část spočívá v tom, že nepodléhá naší americké Listině práv a svobod, ke které se my sami zavazujeme,“ řekl. WHO charakterizoval jako „nikým nevolený orgán, který je odhodlán z jakéhokoli důvodu v podstatě škrtit svět, nechat ho řídit se jeho diktátem, a v závislosti na tom, jakou hrozbu nebo pandemii považuje v danou chvíli za nezbytnou, celý svět uzavřít“.

Bidenova administrativa ve svých prohlášeních popřela, že by dodatky k IHR oslabovaly suverenitu USA.

Představitelé Bidenova kabinetu sice tvrdí, že podporují samostatný dokument, jejž někteří nazývají pandemickou dohodou, ale zároveň se zasazují o dodatky k mezinárodním zdravotním předpisům jako o rychlejší způsob, jak překonat tzv. „slabiny v globální zdravotní bezpečnosti“.

„Okamžité kroky“ by mohly být podniknuty změnou předpisů ke zlepšení některých oblastí, „zejména v oblasti systémů včasného varování, koordinace reakcí a sdílení informací“, napsali ministr zahraničí Antony Blinken a ministr zdravotnictví a sociálních služeb Xavier Becerra ve svém názorovém článku zveřejněném v Journal of the American Medical Association 31. srpna 2021.

Alexandre uvedl, že tyto dodatky dávají WHO, konkrétně jejímu generálnímu řediteli, pravomoc překročit „jakoukoliv vládní autoritu Spojených států, … jakoukoli odpovědnost, kterou tito lidé mají vůči voleným zástupcům, [a] jakoukoli pravomoc, která je vetknuta v ústavě“.

Na článku se podílel Kevin Hogan. Překlad a redakční úprava původního článku americké redakce: J. S.