Vůdce Komunistické strany Číny (ČKS) Si Ťin-pching nařídil čínské armádě, aby komplexně posílila své přípravy na válku. Mezitím čínský režim odhaluje svou nejnovější hypersonickou zbraň.

Si Ťin-pching prohlásil, že vojenská složka komunistické strany musí cvičit na jakoukoli válku a být připravena na nepředvídané konflikty.

Podle čínské státní tiskové agentury Sin-chua dále uvedl, že armáda musí věnovat veškerou svou energii bojové připravenosti a pracovat na „zvýšení své schopnosti bojovat a vítězit“.

Armáda „musí realizovat myšlenku strany o posílení armády v nové éře,“ řekl Si a použil termín pro vizi komunistické strany o nové historické éře, v níž je Čína vedoucí světovou mocností.

Si pronesl tyto poznámky 8. listopadu během inspekce společného operačního velitelského centra Ústřední vojenské komise, nejvyššího čínského obranného orgánu, jehož je předsedou.

Inspekce se časově shodovala s válečnickým vystoupením na čtvrtém ročníku letecké přehlídky, během níž čínský režim poprvé veřejně předvedl svou nejmodernější stíhačku a odhalil novou hypersonickou raketu, která je zřejmě určena k zasažení amerických sil.

K vidění byl také nejmodernější armádní letoun, stíhačka J-20 stealth. O stíhačce J-20 je známo jen málo, kromě toho, že se zřejmě jedná o klon amerického letounu F-35, který byl pravděpodobně vyroben s využitím ukradených konstrukčních technologií. Zůstává nejasné, zda čínská armáda bude letoun používat univerzálně, stejně jako Spojené státy používají F-35, nebo zda se bude specializovat na jednu konkrétní oblast, například na vzdušnou nadvládu.

Letoun vstoupil do služby v roce 2017, a přestože stále existuje mnoho neznámých ohledně jeho schopností a využití, americké síly se s ním již setkaly zblízka.

„Nedávno jsme měli, nenazval bych to střetnutím, ale dostali jsme se relativně blízko k J-20 s našimi F-35 ve Východočínském moři a byli jsme relativně ohromeni velením a řízením, které bylo s J-20 spojeno,“ řekl generál Kenneth Wilsbach, velitel Tichomořských vzdušných sil, během rozhovoru pro Mitchell Institute for Aerospace Studies 14. března.

Čínský režim také využil letecké přehlídky k veřejnému představení své nejnovější zbraně, exportní verze hypersonické střely YJ-21.

Střela YJ-21, běžně označovaná jako Eagle Strike 21, má bojový dosah více než 1 200 mil a může letět rychlostí přesahující Mach 12. Zdá se, že systém, kterému se přezdívá „zabiják letadlových lodí“, je určen k útokům na americké letadlové lodě operující v Indopacifiku.

Zatímco dvě vystavené rakety byly systémy odpalované ze vzduchu, tj. určené pro použití letadly, stejná raketa byla při dubnovém zkušebním odpalu odpálena z moře. Tehdy byla verze rakety odpálena z vertikálního systému na torpédoborci Type 055, jedné z nejmodernějších čínských válečných lodí. Naval News tehdy uvedl, že díky nasazení této střely se Type 055 stane „nejsilněji vyzbrojenou válečnou lodí na světě“.