Majitel Twitteru Elon Musk ve středu v reakci na bývalého šéfa bezpečnosti na platformě napsal, že předchozí vedení sociální sítě se „vměšovalo do voleb“.
Ve vlákně na Twitteru ke zprávě agentury Reuters, v níž Yoel Roth – bývalý šéf oddělení důvěry a bezpečnosti na Twitteru – uvedl, že Twitter nyní není bezpečnější, jeden z uživatelů odpověděl, že „Twitter se sám za posledních 10 let ukázal jako nebezpečný a ztratil důvěru uživatelů“ a že „minulý tým ‚důvěry a bezpečnosti‘ je ostudou, takže nemá žádné právo posuzovat, co se dělá nyní“.
Musk na to reagoval: „Přesně tak. Zřejmou skutečností, jak dlouholetí uživatelé vědí, je, že Twitter v oblasti důvěry a bezpečnosti velmi dlouho selhával a vměšoval se do voleb.“
„Twitter 2.0 bude mnohem efektivnější, transparentnější a nestrannější,“ dodal. Neupřesnil, jak Twitter přesně do voleb zasahoval, ačkoli republikáni dlouhodobě tvrdí, že sociální médium cenzurovalo a banovalo konzervativce, včetně bývalého prezidenta Donalda Trumpa.
Bývalé vedení Twitteru sklidilo kritiku za to, že v říjnu 2020 zablokovalo reportáž deníku New York Post o synovi tehdejšího prezidentského kandidáta Joea Bidena Huntera a jeho obchodních aktivitách v Číně a na Ukrajině. Pouhé týdny před volbami v roce 2020, ve kterých se rozhodovalo mezi Bidenem a Trumpem, byl účet deníku na Twitteru na několik týdnů zablokován poté, co zveřejnil zprávu o Hunterově notebooku – jehož obsah od té doby autentizovala řada médií.
Měsíce před volbami 2020 Trump několikrát tvrdil, že se Twitter v podstatě podílí na ovlivňování voleb tím, že k jeho příspěvkům přidává štítky. V jednom z příspěvků v květnu téhož roku Trump napsal, že „Twitter nyní zasahuje do prezidentských voleb 2020“ a že „Twitter zcela potlačuje SVOBODU ŘEČI a já jako prezident to nedovolím!“.
Po listopadovém klání v roce 2020 Twitter také opakovaně cenzuroval Trumpovy příspěvky o údajných nesrovnalostech ve volbách. Později společnost v lednu 2021 pozastavila bývalému prezidentovi účet až do letošního listopadu, kdy jej Musk obnovil.
Roth v rozhovoru připustil, že on i Twitter při rozhodování o omezení sdílení chybovali. Již dříve bývalý generální ředitel Twitteru Jack Dorsey několikrát přiznal, že tento krok byl chybou.
„Nevěděli jsme, čemu máme věřit, nevěděli jsme, co je pravda, byla tam mlha – a pro mě to nakonec nedospělo do bodu, kdy by mi bylo příjemné tento obsah z Twitteru odstranit,“ řekl Roth, který po Muskově převzetí společnosti před několika týdny odešel.
Když se v dubnu začalo mluvit o Muskově převzetí Twitteru, miliardář kritizoval pozastavení účtu NY Post a způsob, jakým platforma s článkem naložila.
„Pozastavení twitterového účtu významné zpravodajské organizace za zveřejnění pravdivého příběhu bylo zjevně neuvěřitelně nevhodné,“ poznamenal tehdy Musk.
Prohlášení Yellenové
Muskův komentář přišel v době, kdy ministryně financí Janet Yellenová ve středu prohlásila, že se dříve špatně vyjádřila o vládní revizi Muskova odkoupení společnosti Twitter Inc.
Pokud údajně existují rizika pro národní bezpečnost, „bylo by vhodné, aby se na to [Výbor pro zahraniční investice] podíval,“ řekla Yellenová ve středu během akce pořádané deníkem New York Times.
Yellenová dodala, že se „špatně vyjádřila“, když během rozhovoru pro CBS News na začátku tohoto měsíce řekla, že nevidí „žádný důvod pro přezkoumání“. „Nebudu říkat, co konkrétně zkoumáme,“ dodala. „Nevyjadřujeme se k tomu, co probíhá.“
Že Muskův nákup Twitteru by měl být prověřen, řekl i prezident Biden. To vyvolalo vlnu kritiky, že Bílý dům se může pokusit miliardáře Muska potrestat.
Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.