Jack Phillips

29. 11. 2022

Elon Musk v pondělí prohlásil, že společnost Apple „vyhrožuje, že Twitter ze svého App Store vyřadí“, a naznačil, že tento technologický gigant nenávidí „svobodu projevu“.

„Apple téměř přestal na Twitteru inzerovat. Nenávidí snad svobodu slova v Americe?“ zeptal se. „Společnost Apple také pohrozila, že Twitter ze svého App Store vyřadí,“ napsal Musk, „ale neřekne nám proč.“ Musk se ve svém dalším postu zeptal generálního ředitele Tima Cooka: „Co se děje?“

Muskovy komentáře na adresu výrobce iPhonů přišly po několika událostech, které vedly ke spekulacím, že Apple nebo Google uvažují o vyřazení Twitteru ze svých „app storů“. Zdá se, že vedoucí App Store společnosti Apple minulý týden smazal na Twitteru svůj účet a společnost Apple přibližně ve stejné době odstranila všechny posty ze svého oficiálního účtu na platformě. Cookův účet je stále aktivní.

Musk také minulý týden napsal, že pokud Apple a Google vyřadí Twitter ze svých obchodů s aplikacemi, vyrobí si vlastní telefon. „Rozhodně doufám, že k tomu nedojde, ale pokud ano, pokud nebude jiná možnost, vyrobím alternativní telefon,“ uvedl.

Reportér z Verge se Muska zeptal, zda Apple ohrožuje „zařazení Twitteru v App Store nebo jinak vznáší požadavky na moderování“, na což Musk odpověděl: „Ano.“ Detaily však nesdělil.

Apple ani Cook se k Muskovým tvrzením ani k tomu, zda společnost stáhne Twitter ze svého App Store, veřejně nevyjádřili. Deník Epoch Times se obrátil na společnost Apple s žádostí o komentář.

Před převzetím Twitteru Musk Apple často veřejně kritizoval. V květnu letošního roku napsal, že 30 procent, které App Store účtuje vývojářům z prodeje aplikací prostřednictvím App Store, je jako mít přidanou „30procentní daň z internetu“. „Doslova desetkrát vyšší, než by měla být,“ napsal tehdy v jiném příspěvku. V pondělí se Musk vyjádřil podobně.

Musk o víkendu dodal, že registrace nových uživatelů na platformě sociálních médií jsou na „historickém maximu“. V posledních sedmi dnech k 16. listopadu počet registrací v průměru přesáhl dva miliony denně, což je o 66 % více než ve stejném týdnu roku 2021, uvedl Musk v sobotu pozdě večer na Twitteru.

Cenzura?

Pokud Apple stáhne Twitter ze svého App Store, bude to znamenat, že aplikace této sociální mediální platformy nebude dostupná na žádném jiném zařízení používajícím iOS. Dostupná bude pouze přes webové prohlížeče.

Tento druh taktiky nasadily vůči Parleru společnosti Apple, Google, Amazon a další v lednu 2021, kdy se nová platforma začala profilovat jako podporující svobodu projevu. Podobnou platformu, která je oblíbená u konzervativců, Gab, odstranil Apple ze svého App Store již před lety.

Společnost Parler byla do App Store znovu zařazena o několik měsíců později poté, co byly změněny její zásady moderování obsahu. Statistické údaje ukazují, že od začátku roku 2021 používání Parleru výrazně pokleslo, a to zejména poté, co Amazon Web Services platformu znenadání zhruba na měsíc odstavil od hostingu a musela si tak hledat jiného poskytovatele.

Podle společnosti Pathmatics, která se zabývá měřením reklamy, utratil Apple v období od 10. do 16. listopadu za reklamu na Twitteru odhadem 131 600 dolarů, což je o skoro polovinu méně než 220 800 dolarů v období od 16. do 22. října, tedy týden před Muskovým převzetím Twitteru.

Od stejného období zastavil nebo pozastavil inzerci na Twitteru rostoucí seznam společností od General Mills po automobilku Audi of America.

Dle Muska stojí za tímto jevem nátlak levicových aktivistických skupin na inzerenty. Prodej reklamy tvoří významnou část příjmů Twitteru.

Levicové skupiny a aktivisté si stěžovali, že Musk na Twitteru obnovil účty exprezidentovi Donaldu Trumpovi, republikánské kongresmance Marjorie Taylor Greeneové, Jamesi Lindsaymu, Jordanu Petersonovi, Andrewu Tateovi a dalším. Musk minulý týden také oznámil „amnestii“ pro některé pozastavené uživatele, ačkoli při několika příležitostech uvedl, že neobnoví účet moderátora InfoWars Alexe Jonese.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související články

Přečtěte si také

Ceny potravin stále rostou. Proč? V novém originálním dokumentu Válka proti farmářům pátráme po příčinách
Ceny potravin stále rostou. Proč? V novém originálním dokumentu Válka proti farmářům pátráme po příčinách

A je to tady, konečně můžete sledovat českou premiéru dokumentárního filmu o válce proti farmářům vedené od Nizozemska přes Srí Lanku až po Kalifornii. Snímek deníku The Epoch Times s názvem Válka proti farmářům (No Farmers No Food) mapuje situaci cíleného ničení podnikání farmářů pod rouškou „snižování emisí CO2“.

Senátor Fischer vnímá návštěvu Tchaj-wanu jako „příležitost posílit hlavní směry spolupráce mezi našimi zeměmi“
Senátor Fischer vnímá návštěvu Tchaj-wanu jako „příležitost posílit hlavní směry spolupráce mezi našimi zeměmi“

Senátor Fischer vyzdvihuje možnosti spolupráce s Tchaj-wanem, kterým však mnohdy na mezinárodní scéně brání tlak Komunistické strany Číny. Od ministra zahraničí převzal ocenění.

Průzkum: S ukotvením manželství jako svazku muže a ženy do ústavy souhlasí většina Čechů
Průzkum: S ukotvením manželství jako svazku muže a ženy do ústavy souhlasí většina Čechů

Nový průzkum zjistil, že většina české společnosti souhlasí s tím, aby bylo manželství uzákoněno v Listině základních práv a svobod jako svazek muže a ženy.

ČR nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů, řekl Rakušan
ČR nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů, řekl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan dnes na jednání v Bruselu zopakoval, že Česká republika nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů.

NKÚ: Miliardy od státu a EU na pandemickou pomoc byly vyhozeny neúčelně
NKÚ: Miliardy od státu a EU na pandemickou pomoc byly vyhozeny neúčelně

Nejvyšší kontrolní úřad došel při kontrole programu Antivirus k šokujícím zjištěním. Stát se dopustil řady pochybení, která stála poplatníky miliardy korun.