Miliardář a nový majitel Twitteru Elon Musk v rámci twitterové diskuze týkající se obnovení účtu Donalda Trumpa na platformě v pátek prozradil, kterého kandidáta na prezidenta USA v roce 2024 by preferoval.

„Nevadí mi, že Trump netweetuje,“ uvedl Musk v jednom ze svých příspěvků. „Důležité je, že Twitter napravil obrovskou chybu, když jeho účet zakázal, přestože nedošlo k žádnému porušení zákona ani zásad služby.“

„Deplatformování úřadujícího prezidenta podkopalo důvěru veřejnosti ve Twitter u poloviny Ameriky,“ dodal Musk.

Miliardář, který koncem října převzal Twitter a slíbil, že na platformě umožní větší svobodu projevu, pak uvedl, že v roce 2020 „zdráhavě“ volil prezidenta Joea Bidena místo Trumpa.

„V prezidentských volbách 2024 preferuji někoho rozumného s centristickým přístupem. Doufal jsem, že tomu tak bude v případě Bidenovy administrativy, ale zatím jsem zklamaný,“ pokračoval Musk.

Na otázku jednoho z uživatelů Twitteru, zda by v roce 2024 podpořil floridského guvernéra Rona DeSantise, Musk odpověděl jednoduše: „Ano.“

Přestože se Musk veřejně postavil za DeSantise, v následném příspěvku uvedl, že Twitter sám zůstane bez politické zaujatosti: „Twitter jako platforma musí být spravedlivý ke všem.“

„Místo, kde woke zanikne“

Není to poprvé, co se Musk vyjádřil o DeSantisovi příznivě jako o potenciálním prezidentském kandidátovi.

Již v červnu Musk uvedl, že se v roce 2024 přiklání k DeSantisovi a že věří, že guvernér, který na Floridě v letošních volbách s přehledem vyhrál a byl opětovně zvolen, by v souboji o Bílý dům snadno Bidena porazil.

V hypotetickém souboji mezi Bidenem a DeSantisem má floridský guvernér podle nejnovějšího průzkumu společnosti FiveThirtyEight čtyřbodový náskok. Stejný průzkum dává Bidenovi náskok před Trumpem 5 %.

DeSantis, který bojuje proti excesům levice v otázkách rozdělující kulturní války, jako je výuka konceptů kritické rasové teorie ve školách nebo vystavování mladých školáků problematice LGBTQ, je oblíbený zejména u konzervativců.

„Florida je místem, kde woke zanikne,” řekl DeSantis před volbami 8. listopadu během jedné ze zastávek své kampaně.

Trump, který mezitím oficiálně hodil svůj klobouk do ringu pro prezidentské volby v roce 2024, vyzval DeSantise, aby proti němu nekandidoval.

„Nevím, jestli bude kandidovat. Myslím, že pokud bude kandidovat, mohl by si velmi ublížit,“ řekl Trump v rozhovoru pro Fox News a dodal: „Myslím, že by udělal chybu. Myslím, že by se to základně nelíbilo. Nemyslím si, že by to bylo pro stranu dobré.“

DeSantis, který zatím oficiálně nesdělil, zda se v příštích volbách hodlá ucházet o Bílý dům, na Trumpovy výroky reagoval slovy, že se v současné době soustředí na vedení Floridy, a zároveň označil kritiku bývalého prezidenta na svou adresu za „šum“.

Úspěch republikánů v letošních volbách na Floridě byl výrazný. Nejen, že DeSantis s přehledem vyhrál (59,4 % vs 40 %), ale republikáni získali i tři sněmovní křesla v demokratických okrscích. „Faktem je, že to bylo největší republikánské vítězství v historii státu Florida,“ komentoval DeSantis.

Podle nejnovějších výsledků zprůměrovaných průzkumů na RealClearPolitics pro republikánskou nominaci v roce 2024 vede Trump se 48,8 % před DeSantisem s 27,3 %.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.