Jack Phillips

10. 3. 2023

V americkém Kapitolu se ve čtvrtek v rámci sněmovního podvýboru pro vyšetřování zneužívání moci federální vládou pořádalo slyšení, kterého se zúčastnili dva autoři Twitter Files – Matt Taibbi a Michael Shellenberger.

Demokratická kongresmanka Sylvia Garciová se snažila zjistit, zda Taibbiho zdroj informací pro Twitter Files byl Elon Musk. Po několika neúspěšných pokusech se mezi zákonodárci spustila bouřlivá diskuse.

„Bohužel vám jej nemohu poskytnout, protože jde o otázku zdrojů a já jsem novinář. Své zdroje neprozrazuji,“ řekl Taibbi.

Po jeho odpovědi Garciová řekla, že její otázka nebyla o jeho zdrojích, a že jí šlo spíše o časový rozvrh událostí.

„Ne, to je otázka zdrojů,“ řekl Taibbi.

Garciová dál naléhala: „Někdo vám přes internet poslal nějakou zprávu, zda byste měl či neměl zájem o nějaké informace.“

Na to Taibbi odpověděl, že „označuji toho člověka jako zdroj“.

„Neřeknete nám, kdy vás Musk poprvé oslovil?“ ptala se dál.

„Opět, paní kongresmanko, žádáte novináře, aby prozradil zdroj,“ odpověděl Taibbi.

Garciová se ho poté zeptala, zda považuje Muska za zdroj svých zpráv. Ten odpověděl, že „teď se mě snažíte přimět, abych řekl, že je zdrojem, [a] já vám na to nemohu odpovědět“.

Po Taibbiho výměně s Garciovou zasáhl předseda podvýboru republikán Jim Jordan, který se za Taibbiho postavil, protože „je to novinář“, který nemusí „prozrazovat svůj zdroj, a to, že na něj demokraté tlačí, aby to udělal, je porušování prvního dodatku [ústavy]“.

Poté, co Musk převzal Twitter, často oznamoval, že se chystá zveřejnění odhalujících informací. Propagoval také vlákna Taibbiho a Shellenbergera o politice a komunikaci předchozího vedení Twitteru.

„O týden později vyšla první ze zpráv, které se staly známými jako Twitter Files. Říci, že vzbudily intenzivní zájem veřejnosti, by bylo slabé slovo,“ řekl Taibbi během slyšení. „Můj počítač vypadal jako hrací automat ve Vegas, protože jen první tweet o zablokování zpráv o notebooku Huntera Bidena zaznamenal 143 milionů zobrazení a 30 milionů reakcí.“

Demokratická kongresmanka Del. Stacey Plaskett na slyšení obvinila republikány, že využívají Muskovy dva „veřejné pisálky“, aby prezentovali to, co nazvala „účelově vybrané“ e-maily a screenshoty, které republikánům politicky pomohou.

Jordan však tvrdil, že federální vláda má s technologickými firmami, jako jsou Twitter a Facebook, „pohodlný vztah“ k umlčování konzervativních hlasů a zmínil potlačení zprávy deníku New York Post z konce roku 2020, která zveřejnila podrobnosti z notebooku Huntera Bidena.

„Vůči nám, vůči nám – lidu, byla vedena informační operace. A jestli tohle není zneužívání moci vlády, tak už nevím, co jiného by bylo,“ řekl Jordan.

Ještě dříve na slyšení se Taibbiho na jeho zdroj ptala i demokratka Stacey Plaskettová. Tuto informaci ji odmítl prozradit.

Plaskettová jej označila za „takzvaného novináře“.

„Kongresmanko Plaskettová, já nejsem takzvaný novinář. Získal jsem cenu National Magazine Award, cenu I. F. Stonea za nezávislou žurnalistiku a napsal jsem deset knih, včetně čtyř bestsellerů New York Times,“ řekl zákonodárkyni Taibbi.

Později Plaskettová prohlásila, že neexistují žádné „skutečné důkazy“ o spiknutí mezi Twitterem a federálními agenturami. Dále tvrdila, že stovky e-mailů odhalených Shellenbergerem a Taibbim jsou důkazem o pravidlech moderování obsahu Twitteru.

Poté, co republikáni v lednu převzali většinu ve Sněmovně reprezentantů, byl vytvořen Podvýbor pro vyšetřování zneužívání moci federální vládou, a jedním z jeho úkolů je prověřit obvinění z koordinace mezi velkými technologickými společnostmi a vládou.

Překlad a redakční úprava původního článku americké redakce: Juraj Skovajsa

Související témata

Přečtěte si také

„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost
„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost

Elon Musk, zakladatel firem SpaceX a Tesla a většinový vlastník sociální sítě X, se domnívá, že některé zprávy mohou být technicky přesné, ale nemusí odrážet celou skutečnost.

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident
Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident

Volby do třetiny Senátu a do zastupitelstev krajů se uskuteční v pátek a v sobotu 20. a 21. září. Termín dnes vyhlásil prezident Petr Pavel, oznámil na webu odbor komunikace prezidentské kanceláře.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička
„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička

Mezi nejvýznamnější hlasy, které ke čtenářům doléhají ze současné Číny, patří bezesporu hlas advokáta Kao Č'-šenga a jeho kniha Za Čínu spravedlivější.