Andrew Thornebrooke

14. 4. 2023

Podle představitelky amerického ministerstva zahraničí plánuje Bidenova administrativa pomoci financovat rekonstrukci Ukrajiny po ukončení ruské invaze 400 miliardami dolarů a přeměnit tuto východoevropskou zemi v nové centrum evropské výroby energie.

Spojené státy pomohou zajistit tuto obrovskou částku prodejem majetku zabaveného ruským oligarchům a jejím poskytnutím Ukrajině, uvedla náměstkyně ministra zahraničí Victoria Nulandová během projevu 13. dubna u Americké obchodní komory.

„Pomůžeme ukrajinským městům, obcím a vesnicím, aby se vysídlení Ukrajinci mohli beze strachu vrátit domů, shledat se se svými blízkými a vrátit se ke svým podnikům, farmám a k práci na budování mírové demokratické budoucnosti,“ uvedla Nulandová.

Světová banka odhaduje, že obnova Ukrajiny bude v příštím desetiletí stát nejméně 411 miliard dolarů, ačkoli Nulandová uvedla, že jde o „konzervativní číslo“, a naznačila, že skutečné náklady mohou být mnohem vyšší.

Nulandová sdělila, že Spojené státy spolupracují se svými mezinárodními partnery, aby pomohly zajistit tuto obrovskou částku, a to nejen prodejem zabaveného ruského zboží a majetku.

Tato iniciativa však bude nepochybně narážet na překážky, neboť americká ministryně financí Janet Yellenová již dříve připustila, že pro zabavení existují „významné právní překážky“.

V současné době jsou v zahraničí držena aktiva ruské centrální banky ve výši 300 miliard dolarů zmrazená na základě sankcí, ale zůstávají v ruském vlastnictví.

Nulandová spojuje tuto iniciativu s širší podporou Ukrajiny ze strany Spojených států a uvedla, že obnova Ukrajiny je nezbytná, aby se autoritářství nerozšířilo po Evropě.

„Američané poskytli Ukrajině mimořádnou vojenskou, ekonomickou a humanitární podporu. Proč? Protože Američané chápou, co je v sázce. Že nelze připustit, aby se právo vytvářelo silou.“

Ukrajina: Budoucí hvězda evropské energetiky?

Spojené státy a jejich spojenci se budou rovněž snažit vést obnovu Ukrajiny ke strategičtějším a výnosnějším cílům.

Přestavbou ukrajinského energetického sektoru může Evropa účinně nahradit svou závislost na Rusku, uvedla Laura Lochmanová, zástupkyně amerického náměstka ministra zahraničí pro energetiku.

„Energetika je samozřejmě základním prvkem hospodářské obnovy a budoucí prosperity kdekoli,“ uvedla Lochmanová.

„Pokud jde o jadernou energii, zemní plyn a biomasu, [na Ukrajině] tyto elementy již existují. Jsou zde obnovitelné zdroje, které se již zavádějí, a plány na mnohem větší využití obnovitelných zdrojů.“

Za tímto účelem Lochmanová uvedla, že jedním z cílů rekonstrukce je přeměnit Ukrajinu v „energetickou velmoc pro evropský region“ tak, aby „posílila evropskou energetickou bezpečnost“.

Investicemi do rozvoje ukrajinské energetiky by podle ní Ukrajina mohla získat až 70 milionů dolarů měsíčně, a to vše při odklonu Evropy od destabilizovaných autoritářských mocností.

Mark Loughran, prezident společnosti Honeywell Corporation pro střední a východní Evropu, uvedl, že tento krok je obrovskou příležitostí pro veřejný i soukromý sektor, a to jak na Ukrajině, tak mimo ni.

„Abychom mohli začít rozhodovat o tom, jak bude vypadat budoucnost, je jednoznačně nutné, aby Ukrajinci byli plně napojeni k evropské síti a mohli prodávat do evropské sítě,“ řekl Loughran. „V tomto je obrovská příležitost.“

Překlad a redakční zkrácení původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa

Související témata

Přečtěte si také

USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem
USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem

Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila. Uvedl to český premiér Petr Fiala po dnešním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které označil za velmi přátelské.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.