Juraj Skovajsa

6. 10. 2023

Aktualizace: 6. 10. 2023 20:30 o prohlášení prezidenta Bidena a ministra Mayorkase

Hned v prvním dni svého působení ve funkci prezidenta USA 20. ledna 2021 přijal Joe Biden několik opatření, která rozvolnila migrační politiku jeho předchůdce Donalda Trumpa. Ať už jde o dočasné zastavení deportací ilegálních migrantů, omezení programu „Zůstaň v Mexiku“ či zastavení konstrukce pohraničních bariér mezi USA a Mexikem neboli „Zdi“. Po dva a půl letech však Bidenova administrativa otáčí…

„Otevřené hranice“ nové administrativy evidentně motivovaly nelegální uprchlíky vyrazit na cestu do Spojených států a statistiky zadržených ilegálů od té doby zaznamenávají rekordy.

Texas a Arizona dlouhodobě prezidentovu politiku kritizují a nevěda si rady s přeplněnými záchytnými tábory dokonce začaly vysílat uprchlíky z jejich států do měst a států s tzv. sanctuary (chráněneckým) statusem pro migranty.

Jedním z takových metropolí je New York City, jehož demokratický starosta Adams nedávno prohlásil, že příliv ilegálů „zničí“ město, a opakovaně žádal prezidenta Bidena o pomoc.

Nehledě na žaloby, impeachmentové hrozby, mnohé žádosti politiků a států, obzvláště republikánských, Bidenova administrativa donedávna přijímala opatření, která ilegálním migrantům vstup do země usnadňovala.

Ministerstvo spravedlnosti dokonce letos podalo žalobu na Texas kvůli vodním bariérám proti migrantům či loni na Arizonu kvůli tomu, že tehdejší republikánský guvernér nechal na hraničním úseku „dostavět“ zeď ze zámořských kontejnerů. Arizona spor prohrála a dokonce musí federálním úřadům zaplatit pokutu 2,1 milionu dolarů.

Pohraniční bariéra z kontejnerů v Arizoně, 20. prosinec 2022. (Patrick T. Fallon / AFP via Getty Images)

Ve čtvrtek 5. října 2023 zveřejnila Celní a pohraniční ochrana USA statistiky za září, které zaznamenaly dosavadní historický rekord pokusů o nelegální vstup do USA – již několikátý za Bidenovy administrativy. Konkrétně šlo o více než 260 tisíc ilegálů. Mexický prezident před několika dny varoval, že na společnou hranici s USA nyní míří až deset tisíc utečenců denně.

Stejného dne ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo „bezprostřední nutnost“ výstavby pohraniční zdi v texaském okrese Starr. Aby konstrukci mohlo realizovat, muselo zažádat o výjimku vůči 26 federálním zákonům.

Na obrat současné administrativy reagoval Donald Trump na svém účtu na Truth Social: „Je zajímavé sledovat, jak podvodník Joe Biden porušuje všechny zákony o životním prostředí, aby se ukázalo, že jsem měl pravdu, když jsem postavil 560 mil [zdi]… Omluví se Joe Biden mně i Americe za to, že se tak dlouho rozhýbával a dovolil, aby naši zemi zaplavilo 15 milionů nelegálních přistěhovalců z neznámých míst? Budu čekat na jeho omluvu!“

Dostavbu zdi komentoval minstr vnitřní bezpečnosti Mayorkas, dle kterého se politika Bidenovy administrativy proti stavbě nových zdí nezměnila.

Prezident Biden k situaci sdělil: „Peníze byly vyčleněny na hraniční zeď. Snažil jsem se je přimět, aby tyto peníze použili jinak, aby je přesměrovali. Nechtěli to udělat. A zároveň, v souladu se zákonem, nemohou dělat nic jiného, než že musí peníze použít na to, na co byly vyčleněny. Tomu nemohu zabránit.“

Doporučujeme:

Přečtěte si také

Fiala pro britský The Guardian: Orbán nejedná v zájmu Evropy
Fiala pro britský The Guardian: Orbán nejedná v zájmu Evropy

Snahy Viktora Orbána stylizovat se do pozice mírotvůrce jsou špatné a „nejsou v evropském zájmu“, uvedl český premiér Petr Fiala v rozhovoru pro britský deník The Guardian.

Mrtvice: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Mrtvice: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Cévní mozková příhoda (CMP) je celosvětově druhou nejčastější příčinou úmrtí po srdečních chorobách, zasahuje více než 17 milionů lidí ročně.

„Brzy budeme opět velkým národem.“ Trump slibuje, že bude prezidentem pro všechny Američany
„Brzy budeme opět velkým národem.“ Trump slibuje, že bude prezidentem pro všechny Američany

AKTUALIZOVÁNO. Bývalý americký prezident Donald Trump v závěru čtyřdenního sjezdu Republikánské strany přijal nominaci do listopadových prezidentských voleb.

Britský soud dal klimatickým aktivistům vysoké tresty vězení za protestní akci
Britský soud dal klimatickým aktivistům vysoké tresty vězení za protestní akci

Britský soud dnes poslal pětici klimatických aktivistů z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu) do vězení za protest na dálnici M25 v 2022.

10 nejlepších tipů pro psaní skutečné poezie
10 nejlepších tipů pro psaní skutečné poezie

Naposledy jste možná napsali básničku na základní škole, ale nebojte se. Vezměte si tužku a začněme.