Reinhard Werner

8. 1. 2024

Německý ministr zemědělství Cem Oezdemir chce „vzít vítr z plachet“ protestům zemědělců kompromisním návrhem, který předložil ve čtvrtek 4. ledna. Nabídl zachování osvobození od daně z motorových vozidel pro zemědělská a lesnická vozidla. Úleva pro zemědělskou naftu však má být zrušena – i když postupně během tří let. Sdružení pro větrnou energii na moři je s kompromisním návrhem ministra velmi nespokojeno.

Čtěte také:

Oezdemir se tak nyní dostal do potíží s lobbisty za větrnou energii na moři. Na protifinancování svých návrhů hodlá přerozdělit 780 milionů eur z výnosů aukcí z tendrů na větrnou energii na moři. Místo toho, aby tyto peníze směřovaly do dvou účelově vázaných fondů na ochranu moří a rybolov, mají nyní plynout do obecného rozpočtu.

Rukwied: Budoucnost zemědělců jako celku a domácí produkce potravin

Svaz zemědělců již kompromisní návrh odmítl jako nedostatečný. Předseda svazu Joachim Rukwied trvá na tom, že oba návrhy škrtů by měly být vypuštěny. Jde „jednoznačně také o budoucí životaschopnost našeho odvětví a o to, zda je domácí produkce potravin vůbec ještě žádoucí“.

Pro zemědělské podniky by škrty znamenaly roční zátěž ve výši několika tisíc eur. Důvodem výjimky je skutečnost, že výnosy z daně z nafty jsou primárně určeny na financování obecné silniční infrastruktury. Zemědělci je však téměř nevyužívají – jejich zemědělské stroje se používají hlavně na polích.

Oezdemir chce nyní snížit daňové zvýhodnění o 40 % v roce 2024 a o dalších 30 % v každém z následujících let. Od roku 2027 už dotace nebude existovat.

Rybolov se má „transformovat“ pomocí výnosů z dotací

Stefan Thimm ze Spolkového svazu provozovatelů větrných elektráren na moři (BWO) označil Oezdemirův plán pro Euractiv za „špatný signál“. Jde podle něj o „zvrácenost“, že by se prostředky získané z provozu obnovitelných zdrojů energie měly použít na zachování dotací pro fosilní paliva.

Zrušením dotací pro zemědělství chtěla vláda pro rok 2024 ušetřit přibližně 950 milionů eur. Výše dotací na větrnou a solární energii podle zákona o obnovitelných zdrojích energie (EEG) v roce 2020 poprvé překročila hranici 30 miliard eur.

Výnosy z výběrových řízení na větrnou energii na moři by zase měly prospět projektu v souvislosti s „transformací“. Ta se má uskutečnit v odvětví rybolovu. To má místo plánovaných 670 milionů eur získat pouze 134 milionů eur, aby se stalo „udržitelným“.

Rybáři projevují solidaritu se zemědělci navzdory ohlášeným škrtům

Navzdory plánovaným škrtům, které mají kompenzovat zpožděný konec dotací na zemědělskou naftu, projevují rybáři z kutrů a pobřežních oblastí solidaritu se zemědělci. Z rostoucího úbytku rybolovných oblastí tak zřejmě neviní zemědělce, ale spíše rozšiřování větrné energie na moři.

Jak informoval list Süddeutsche Zeitung, rybářský svaz se zúčastní místních protestů organizovaných zemědělci. Zúčastní se také velké závěrečné demonstrace 15. ledna v Berlíně.

Podle prohlášení rybářský průmysl „odmítl zrušení zemědělské nafty a osvobození zemědělských vozidel od daně“. Totéž se týká zvýšení mýtného pro nákladní automobily. Předseda svazu Dirk Sander kritizoval, že vláda chce zpronevěřit prostředky určené na kompenzace a úpravy v rybářském průmyslu „na zalepení děr v rozpočtu spolkové vlády“.

Rybářský svaz navrhl Oezdemirovi, aby byly sníženy finanční prostředky na přestavby stodol. To by však bylo obtížné vysvětlit farmářům. Z tohoto důvodu je ministr pravděpodobně nakloněn přesměrování peněz z větrných elektráren na moři. Ty koneckonců v roce 2023 vynesly výrazně více, než se očekávalo. Pět procent výnosů musí jít na úpravu rybolovu. Ministr chce nyní zřejmě jako měřítko použít původně plánované příjmy namísto skutečných.

Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times. Text byl redakčně upraven.

Související články

Přečtěte si také

Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka
Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který povolil k užívání látku METACRILL jako estetického implantátu, se chystá žaloba. Pacienti hlásí poškození zdraví. Ministerstvo skartuje související dokumenty...

Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO
Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO

Europoslanec Knotek obvinil ministra zemědělství, že tahá české farmáře za nos, a vládní koalici z toho, že instruovala své poslance v Evropském parlamentu, aby nepodpořili zavedení cel na ukrajinské zboží.

Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň
Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň

Termín voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 7. a 8. června, byl v úterý vyhlášen ve Sbírce zákonů. Oficiálně tím začala volební kampaň s povinnostmi pro kandidující strany a uskupení.

Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura
Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura

Kandidátka Spolu do červnových evropských voleb není opět kompletní. Kvůli dohodě mezi ODS, lidovci a TOP 09, že nebudou na zadních místech výrazné osobnosti, odstoupil od kandidatury poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura.

V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu
V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu

Z vlaku na pařížském nádraží Gare du Nord bylo ukradeno zavazadlo s počítačem a dvěma USB disky s bezpečnostními plány policie pro letní olympijské hry, které se letos budou konat ve francouzské metropoli.