Erik Rusch

19. 12. 2023

Zemědělci z celého Německa se sešli, aby protestovali proti plánům spolkové vlády zrušit dotace na zemědělskou naftu a osvobození zemědělských a lesnických strojů od daně z motorových vozidel. Ty byly zařazeny jako zrušení „dotací poškozujících klima“ v rámci konsolidace rozpočtu na základě rozhodnutí Spolkového ústavního soudu.

Když se na včerejší velké demonstraci zemědělců u Braniborské brány objevil spolkový ministr zemědělství Cem Özdemir (Zelení), změnila se dříve klidná, ale nespokojená akce v bouřlivé shromáždění, které se vyznačovalo odmítáním koaliční vlády. Demonstraci svolal Svaz německých zemědělců.

Spolkový ministr zemědělství Cem Özdemir (Zelení) musel na demonstraci zemědělců v Berlíně snášet pokřiky „bu“ a „zrádce“. Atmosféra byla místy vyhrocená a důsledně nepřátelská vůči koaliční vládě. Epoch Times hovořil se zemědělci a zástupci jejich sdružení, kteří přijeli z celé země.

Sledujte originální dokument Epoch Times:

Spolková vláda chce zatížit zemědělce více než miliardou eur ročně, uvedl v pondělí předseda zemědělců Joachim Rukwied. „Je to vyhlášení války a my se pouštíme do boje,“ řekl Rukwied.

Pohrozil dalšími protesty po celé zemi, pokud vláda své plány uskuteční. Pokud nebudou zemědělci vyslyšeni a tento krok nebude odvolán, bude to předzvěst mnoha dalších akcí po celém Německu. „Buď vláda změní kurz, nebo bude nová vláda.“ Obvinil ministra financí Christiana Lindnera (FDP), že „porušil své slovo“ vzhledem ke slibům, že nedojde ke zvýšení daní.

Özdemir: „Budu za to ve vládě bojovat“

Ministr zemědělství Özdemir na shromáždění u Braniborské brány znovu potvrdil svou kritiku rozhodnutí koalice semaforu. „Budu ve vládě bojovat za to, aby to nepřišlo v tak tvrdé podobě,“ řekl. Zátěže pro sektor jsou již nyní velmi vysoké a šíří se existenční obavy, uvedl ministr zemědělství. „Varoval jsem federální vládu před zrušením zemědělské nafty a pravidel pro daň z motorových vozidel. A podle mého názoru se nic nezměnilo.“

To kontrastuje s prohlášeními mluvčího parlamentní skupiny FDP pro potravinovou politiku Gera Hockera. Ten v pátek listu Bild řekl, že zrušení dotací na zemědělskou naftu a konec osvobození od daně z motorových vozidel pro zemědělská a lesnická vozidla předložil Cem Özdemir, Robert Habeck je vyhodnotil jako účelové a do rozpočtu na úlevy se dostaly až tímto způsobem. Ministerstvo zemědělství toto tvrzení odmítlo. Mluvčí sdělil listu Bild, že ministerstvo „v žádném případě takový návrh nepředložilo“.

Özdemir byl opakovaně přerušován hlasitým pískotem, bučením a zvoněním kravských zvonců ze strany demonstrantů, kteří opakovaně skandovali za nové volby. Předseda zemědělců Rukwied musel zasáhnout, aby dav uklidnil a nechal Özdemira promluvit.

„Vláda semaforu je hrobařem této země“

Claus Hochrein ze strany „Půda vytváří spojení“ („Land schafft Verbindung“, LSV) ve svém projevu vysvětlil, že vidí vládu semaforu jako hrobaře této země: „Útlum, recesi, inflaci a platební neschopnost.“ Ptá se davu: „Kdo splnil cíle snižování emisí CO₂?“. Dav odpovídá: „My!“ „A kdo má být s redukčními cíli nejvíce stlačen?“ „Ano,“ odpoví. „My.“ Kdo by měl zaplatit účet? „My“ „Je to v pořádku?“ Dav odpovídá: „Ne“ a sborově skanduje: „Nové volby, nové volby, nové volby!“.

V jeho očích, kdyby měla parlamentní skupina FDP svědomí, charakter a čest, už dávno by opustila koalici, „aby to celé skončilo“.

Lidé v této zemi mají dost CO₂ zdanění a vyššího mýtného. Hochrein si klade otázku, zda lidé v politice a ministři mají vůbec svědomí a zda jsou tu skutečně pro tuto zemi a pro svůj lid, nebo jen pro své vlastní kapsy.

„Žijí ve své vlastní realitě“

Sven Hildebrandt, pěstitel brambor z okresu Mecklenburgische Seenplatte, říká „smrdí“, co nám vláda „dělá“. „Měli jsme zachránit celý svět, naše peníze jdou někam jinam a nám nezbývá nic“. Takhle to dál nejde a nebude to fungovat. Má dojem, že vláda už nebere všechny obyvatele vážně. „Žijí si ve své vlastní realitě a už nevědí, co se děje venku.“

Klaus Pentzlin, prezident zemědělských dodavatelů a sám poskytovatel zemědělských služeb, má obavy o svůj obor. „Když přestanou stačit peníze, začnou si je zemědělci vynahrazovat vlastní prací.“ To nemůže být cesta vpřed. „Tato vláda může ušetřit spoustu peněz, pokud konečně zruší byrokracii.“

Mluvčí vlády: „Škrty jsou bolestivé“

Mluvčí vlády Steffen Hebestreit uvedl, že úspory a škrty v různých oblastech – včetně zemědělství – jsou „bolestivé“. Dokázal proto pochopit protesty zemědělců. Jednalo se však o kompromis. Pokud je možné utratit méně peněz, vždy to postihne určité skupiny, řekl Hebestreit.

Claus-Dieter Tobaben vede rodinnou farmu v Meklenbursku-Předním Pomořansku. Kritizoval skutečnost, že ideologie by neměla být stavěna nad vědecké poznatky. V posledních desetiletích bylo dosaženo velkých úspor na pohonných hmotách, pesticidech a lécích. „To je třeba také uznat.“

Pro zemi, jako je Německo, je podle něj důležitá potravinová suverenita. „Nic jsme nezískali, pokud se potraviny vyrábějí někde v zámoří.“ To nijak nepřispívá k ochraně klimatu ani k udržitelnosti.

„Poslední kapka, která nechá přetéct sud“

Pro Reinharda Junga, mediálního zástupce organizace nezávislých zemědělců, jsou nyní oznámené plány na zdanění zemědělské nafty a vozidel poslední kapkou, která nechá přetéct sud. Již dříve se objevilo povinné vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu ve výši čtyř procent, celá řada nesmyslných požadavků na ochranu plodin, hnojení, regulace chovu zvířat, otevření celních hranic pro levné obilí z Ukrajiny a zvýšené počáteční náklady ve všech oblastech.

„Je to naprosté selhání vlády,“ říká farmář na částečný úvazek z Lennewitz v Braniborsku. Vyzývá k zásadnímu přehodnocení. Zemědělci jsou nejdůležitější profesí ve společnosti. Bez potravin je všechno nicotné.

Obává se, že zatlačení zemědělců ještě více do kouta, jejich zničení a ekonomické zatížení povede k poklesu potravinové soběstačnosti. „To je to nejhorší, co můžete této zemi udělat.“ To se zpočátku týká zemědělců, ale v konečném důsledku všech.

7 000 zemědělců a 1 700 traktorů

Podle policie se u Braniborské brány shromáždilo asi 7 000 zemědělců s až 1 700 traktory. Svaz německých zemědělců hovořil o 3 000 traktorech a 8 000 až 10 000 účastnících. Podle policie nedošlo k žádným větším incidentům. Neobvykle dávali zemědělci najevo svůj nesouhlas napříč všemi sdruženími. Kromě zástupců Německého svazu zemědělců, zástupců nezávislých zemědělců a LSV byly přítomny i další organizace zemědělců.

Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.