ČTK

9. 3. 2024

Zemědělci z Polska, Česka a Německa dnes demonstrovali v polské části Trojmezí u Bogatyně. Jednání polského premiéra Donalda Tuska se zástupci farmářů ve Varšavě meztím nepřineslo žádný průlom nebo dohodu. Šéf polských zemědělských odborů Tomasz Obszański agentuře PAP po jednání řekl, že 20. března uspořádají zemědělci v celém Polsku další protesty.

Polští zemědělci už několik týdnů protestují proti klimatické politice Evropské unie či dovozu zemědělské produkce z Ukrajiny. U styku hranic Polska, Německa a Česka je dnes podpořili i kolegové ze sousedních zemí. Podle šéfa německé iniciativy Land schafft Verbindung (Venkov spojuje), na něhož se odvolává agentura DPA, se dnešní akce v Trojmezí zúčastnilo dohromady 400 zemědělců se 150 traktory. Farmáři zablokovali silnici se dvěma kruhovými objezdy, což způsobilo dopravní zácpy.

Zemědělci ze všech tří zemí protestují mimo jiné proti takzvanému Green Dealu, tedy unijní Zelené dohodě pro Evropu, jejímž cílem je dosáhnout klimatické neutrality sedmadvacítky do roku 2050. Stěžují si, že přísná pravidla a dodatečná byrokratická zátěž mají negativní dopady na jejich živobytí. Rovněž požadují, aby dovozy, například levného obilí z Ukrajiny, nebyly nekontrolované. Ve všech třech zemích podle nich ničí trh, uvedla DPA.

Po ruském vpádu na Ukrajinu před dvěma lety EU zrušila všechna dovozní cla a kvóty na zemědělské produkty z Ukrajiny, aby zemi ekonomicky pomohla.

Podle PAP dnešní druhé kolo rozhovorů mezi premiérem Tuskem a zástupci zemědělců ve Varšavě nepřineslo žádný průlom. Tusk se k tříhodinovému jednáním nevyjádřil, ale jeden z organizátorů protestů Andrzej Sobociński novinářům řekl, že premiér během setkání učinil „nějaká prohlášení“ ohledně Green Dealu. Hned však prý bylo řečeno, že žádná dohoda nebude.

Odborářský předák Obszański pak oznámil, že 20. března se v celé zemi uskuteční blokády měst. Výsledek setkání s Tuskem ho prý zklamal. „Nic nebylo dojednáno, ministerský předseda v zásadě nic neoznámil,“ řekl Obszański PAP.

Tusk ještě před dnešním jednáním ohlásil, že jeho vláda bude v Bruselu usilovat o zrušení nebo změnu některých předpisů pro polské zemědělce. Náměstek polského ministra zemědělství Michael Kolodziejczak dnes řekl, že předběžně příští pátek by mohlo být oznámeno, jaké výjimky Polsko dostane. Existují podle něj náznaky, že by se mohly týkat sporného nařízení o ponechávání části orné půdy ladem.

Související články

Přečtěte si také

Státní zástupce se odvolal proti zprošťujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo
Státní zástupce se odvolal proti zprošťujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo

Státní zástupce Jaroslav Šaroch dnes podal odvolání proti rozsudku, kterým pražský městský soud v polovině února podruhé nepravomocně osvobodil předsedu hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše.

Češi mají nezdravý životní styl, jsou na tom hůř ve srovnání se zeměmi EU, tvrdí vědci
Češi mají nezdravý životní styl, jsou na tom hůř ve srovnání se zeměmi EU, tvrdí vědci

Česko za 20 let od vstupu do Evropské unie (EU) nezvládlo dohnat evropský průměr ve zdraví.

EU zařadila jednotky Hamásu a Islámského džihádu na sankční seznam
EU zařadila jednotky Hamásu a Islámského džihádu na sankční seznam

Země Evropské unie dnes na sankční seznam organizací zařadily jednotky Hamásu a ozbrojené křídlo organizace Palestinský islámský džihád kvůli jejich zodpovědnosti za rozsáhlé sexuální násilí při teroristickém útoku na Izrael z loňského 7. října.

Biden vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael; USA budou Izrael bránit
Biden vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael; USA budou Izrael bránit

Americký prezident Joe Biden dnes vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael. Spojené státy podle něj pomohou Izraelcům s obranou a Teherán neuspěje.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.