ČTK

14. 3. 2024

Aktualizace článku v čase 13:25.

Počty případů žádné z infekcí, které se nyní více šíří, jako je černý kašel, záškrt nebo tuberkulóza, se neblíží epidemické hranici. Potřebných léků a vakcín je dostatek, další pro děti se dovážejí z Velké Británie. Na dnešním setkání s novináři to řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). Letos lékaři evidují už 2750 případů černého kašle, od pondělí do středečního dopoledne 477. Více jich bylo naposledy v 60. letech, záškrtu v 70. letech. Tuberkulózy setrvale ubývalo do roku 2021.

„To, co evidujeme po pandemii covidu, je ovlivněno také tím, že byla restriktivní opatření ve smyslu ochrany jednotlivce, ať už nošení roušek nebo doporučení k nesetkávání se,“ řekla k tomu ředitelka Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Barbora Macková. U všech tří nemocí jsou podle ní známé cesty, jak je léčit, i nástroje, jak jim předcházet, tedy vakcinace.

Praktičtí lékaři na začátku března upozorňovali na to, že vakcíny pro dospělé nemohou u distributora objednat. Podle ředitele odboru ochrany veřejného zdraví Matyáše Fošuma byly po výpadku vakcíny s trojkombinací přesměrované pro děti. Pro dospělé je určená vakcína obsahující i látku proti dětské obrně, které je dostatek. Členka výboru Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČSL JEP) Ludmila Bezdíčková potvrdila, že lékaři už je objednat mohou.

Černý kašel se podle Mackové v populaci nepřestal vyskytovat, bylo ho ale málo. „Nárůst výskytu onemocnění černým kašlem se pravidelně zvyšuje, nárůsty pozorujme každých tři až pět let,“ řekla Macková. Podobné nárůsty evidují podle ní další evropské země, ale i Austrálie. Záškrt se do ČR vrátil v roce 2022 po 27 letech, loni bylo sedm případů, letos do 6. března už šest.

Případů černého kašle neboli pertuse zaznamenal letos SZÚ 2750, za poslední týden 608, za 2,5 dne tohoto týdne 477. Více případů černého kašle lékaři evidovali naposledy v roce 2014, kdy bylo za celý rok přes 2500 nemocných, předtím na začátku 60. let po zahájení očkování. Nejvíc pacientů je v současné době mezi 15 a 19letými, podle odborníků to může souviset i s tím, že očkováno je sice 96 procent malých dětí, ale účast na přeočkování v pěti a deseti letech je nižší.

SZÚ odhaduje, že letos mohou být řádově jednotky tisíc nemocných. „Dá se předpokládat, že tím, jak budeme víc venku, by se mohl nárůst postupně zmírňovat,“ dodala Macková. Nemoc se projevuje špatně tišitelným zajíkavým kašlem, na který nefungují běžné léky, může docházet i k zástavě dechu a lapavým nádechům. Infekční je podle zahraniční literatury pacient pět dní, ale nakažlivý může být podle praktické lékařky Bezdíčkové i později, pokud dráždivě kašle a vycházejí z něj kapénky.

Podle primáře infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavla Dlouhého se pacienti s černým kašlem s výjimkou hodně malých dětí nedostávají do nemocnic. Za navýšením počtu případů vidí i po covidu-19 zlepšenou diagnostiku, kdy PCR testování lépe odhalí nakažené. „Samotná léčba spočívá v cílené terapii antibiotiky a v podpůrné léčbě. Časná léčba antibiotiky redukuje zejména nakažlivost a riziko komplikací,“ vysvětlila Bezdíčková.

„K tomu, abychom reagovali na současnou situaci s pertusí, je třeba zvyšovat proočkovanost dětí v pěti a deseti letech, věnovat se těhotným a každý dospělý by měl být přeočkovananý alespoň jednou v dospělosti,“ řekl předseda České vakcinologické společnosti ČSL JEP Roman Chlíbek.

Dospělí podle něj mají k dispozici vakcínu kombinující očkování proti černému kašli se záškrtem, tetanem a dětskou obrnou. Dostupné jsou podle něj desítky tisíc dávek. Samostatná pouze proti černému kašli dostupná v ČR nebyla ani dříve. Výrobce vakcíny pro děti podle Fošuma nahlásil výpadek, z Velké Británie bude dovezeno příští týden 10 000 dávek. Dospělí si podle něj mohou nechat očkování proplatit zpětně z fondu prevence své zdravotní pojišťovny, pokud už příspěvek nemají vyčerpaný. Posuzuje se i možnost nechat ji hradit přímo z pojištění.

Související témata

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.