Teherán slíbil tvrdou reakci na nálet, při němž v syrském Damašku zahynulo sedm íránských vojenských důstojníků a šest syrských občanů. Z útoku podezřívají Izrael. „Poté, co se sionistickému [izraelskému] režimu nepodařilo zničit vůli odporu, se opět uchyluje k nevybíravým atentátům,“ prohlásil 2. dubna íránský prezident Ebrahim Raisi. „Tento zbabělý zločin nezůstane bez odezvy,“ doplnil.
O den dříve zasáhla vojenská letadla rozsáhlý íránský diplomatický komplex ve čtvrti Mezzeh v syrském hlavním městě a údajně zabila sedm íránských vojenských důstojníků. Krátce poté navštívil bombardovaný komplex syrský ministr zahraničí Fajsal Mekdád a odsoudil čin jako krutý teroristický útok.
Íránské revoluční gardy později potvrdily, že při útoku byl zabit vrchní velitel elitních jednotek Quds Force a jeho zástupce.
2. dubna se počet obětí zvýšil o šest syrských státních příslušníků, kteří se v době útoku nacházeli v oblasti. Írán ze smrtícího útoku rychle obvinil Izrael, svého úhlavního nepřítele v regionu. Íránský velvyslanec v Sýrii Hosejn Akbarí, který nebyl při útoku zraněn, v televizním projevu uvedl, že reakce Teheránu bude „tvrdá“.
Íránská mise při OSN označila smrtící úder za hrozbu pro regionální mír a bezpečnost a zdůraznila právo Teheránu na rozhodnou odpověď. Mise dále útok odsoudila jako hrubé porušení Charty OSN, mezinárodního práva a nedotknutelnosti diplomatických prostor.
Libanonské milice Hizballáh, které jsou úzce spojeny se šíitským Íránem, rovněž přislíbily odvetu. „Tento zločin neprojde, aniž by byl nepřítel potrestán,“ uvedly v prohlášení.
Írán i Hizballáh udržují od roku 2015 vojenskou přítomnost v Sýrii, kde působí v koordinaci se syrskou armádou a vládou. Izrael obviňuje Írán a Hizballáh, že využívají své vojenské prostředky v Sýrii k přeshraničním útokům na izraelské cíle.
Smíšené signály
Izrael se obvykle zdržuje komentářů k útokům svých sil na cíle v zahraničí. „Zprávy v zahraničních médiích nekomentujeme,“ odpověděl nejprve na dotaz ohledně úderu v Damašku mluvčí izraelské armády. List The New York Times však citoval čtyři nejmenované izraelské představitele, kteří podle všeho roli Izraele v útoku připustili.
Deník Epoch Times nemohl nezávisle ověřit tvrzení novin ani tvrzení anonymních zdrojů.
Ve vyjádření pro CNN z 2. dubna izraelský vojenský mluvčí Daniel Hagari uvedl, že úder v Damašku byl zaměřen na vojenskou – nikoliv diplomatickou – budovu. „Podle našich zpravodajských informací se nejedná o konzulát ani velvyslanectví,“ řekl televizní stanici. „Jedná se o vojenskou budovu sil Quds, která je maskována jako civilní budova v Damašku.“
Od svého vzniku v roce 1948 vedl Izrael tři velké konflikty se Sýrií, se kterou je technicky stále ve válečném stavu.
Moskva označila úder za nepřijatelný
V posledních letech Izrael často útočí na cíle v Sýrii napojené na Írán a Hizballáh a na pozice syrské armády. V říjnu 2023 zaútočily válečné letouny současně na mezinárodní letiště v Damašku a Aleppu, poškodily přistávací dráhy a uzemnily lety.
Úder z 1. dubna však byl prvním případem, kdy se údajná diplomatická mise v Sýrii dostala pod palbu, což zřejmě signalizuje posun ve válce Izraele s jeho regionálními protivníky. Útok odsoudily přední státy regionu, včetně Iráku, Pákistánu, Saúdské Arábie, Kataru a Spojených arabských emirátů.
Rusko, které rovněž udržuje vojenskou přítomnost v Sýrii na příkaz Damašku, označilo úder za nepřijatelný. „Takové agresivní manévry Izraele jsou naprosto nepřijatelné a musí skončit,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení z 1. dubna. „Naléhavě vyzýváme izraelské vedení, aby upustilo od praxe provokativních vojenských operací v Sýrii a dalších sousedních zemích.“
Ruské velvyslanectví v Teheránu zase vyjádřilo „šok a rozhořčení“ nad úderem a označilo jej za „hrubé porušení mezinárodních norem“.
Moskva údajně svolala na 2. duben zasedání Rady bezpečnosti OSN k projednání incidentu a jeho důsledků. Reakce amerických představitelů byla mírnější. Mluvčí ministerstva zahraničí Matthew Miller se bezprostředně po úderu odmítl vyjádřit a pouze sdělil, že je potřeba získat více informací.
„V zásadě se obáváme eskalace,“ řekl 1. dubna novinářům. „Obáváme se všeho, co by způsobilo, že by se konflikt [mezi Izraelem a jeho protivníky] jakkoli rozšířil nebo prohloubil.“
Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.