Maurice Forgeng

29. 4. 2024

Recyklace funguje i v případě radioaktivního materiálu. Tomu se chce v budoucnu věnovat společnost Advanced Metallurgical Group (AMG) s jaderným odpadem. Tento proces by mohl vyřešit tolik diskutovaný problém konečného skladování. Kdo však bude konečný produkt kupovat?

V mnoha zemích mimo Německo je jaderná energie a její další rozvoj na vzestupu. Některé společnosti na tom nyní chtějí vydělat. Jednou z nich je společnost Advanced Metallurgical Group (AMG), která se zabývá výrobou surovin a patří německému manažerovi Heinzi Schimmelbuschovi.

AMG chce umožnit výrobu energie z recyklovaného jaderného odpadu, jak informoval deník Handelsblatt.

Společnost, která se označuje za předního výrobce lithia, založila za tímto účelem dceřinou společnost NewMOX v jihofrancouzském Grenoblu. V budoucnu zde skupina hodlá vyrábět palivové články ze směsných oxidů, známé jako MOX, a dodávat je jadernému průmyslu.

Jak se MOX vyrábí?

MOX se skládá ze dvou složek:

  1. nízkoradioaktivního oxidu uranu ze starých palivových tyčí
  2. oxidu plutonia, který pochází z odzbrojení jaderných zbraní

Tyto radioaktivní látky se nejprve rozmělní, pak smíchají a nakonec stlačí. Nakonec probíhá proces zahřívání v peci. Odborníci tento proces nazývají „spékání“. Vznikají tak tzv. pelety MOX. Ty se pak dále zpracovávají na palivové tyče pro elektrárny.

Výroba pelet MOX z jaderného odpadu není novinkou. Tato technologie je známa již desítky let. Po ukončení jaderné energetiky v Německu se zájem o ni v této zemi vytratil.

Společnost AMG získala technologické znalosti o tomto procesu recyklace radioaktivních látek od bývalého chemického koncernu Degussa. Společnost AMG má rovněž závod v Hanau v Hesensku. Tato dceřiná společnost se specializuje na výstavbu vakuových pecí.

Situace výhodná pro všechny

Projekt je v současné době stále ve fázi proveditelnosti. To znamená, že skupina zpočátku zkoumá, zda a do jaké míry se výroba MOX vyplatí. V současné době se uvažuje o roční výrobní kapacitě 20 až 40 tun paliva MOX v Grenoblu.

Schimmelbusch upozorňuje, že obrovské množství plutonia je skladováno v zemích, jako je Velká Británie, Francie, USA a Japonsko. To představuje pro jeho společnost obrovský potenciál. Jedno z největších skladišť jaderného odpadu v Evropě se nachází například v Sellafieldu ve Velké Británii. Tam je uloženo 115 tun plutonia ze zneškodněných jaderných zbraní. Desítky tun se skladují také ve Francii, USA – zemi s největším počtem provozovaných jaderných elektráren – a Japonsku.

Plán AMG by byl výhodný pro provozovatele skladů jaderného odpadu. Pokud by společnost radioaktivní materiál přijala, mohly by se časem snížit extrémně vysoké náklady na skladování. Britská vláda odhaduje náklady na skladování v Sellafieldu na více než sedm miliard liber (8,2 miliardy eur) v příštích 100 letech.

Zatím ve fázi vývoje

Palivové tyče z pelet MOX by pak mohly být použity v tzv. malých modulárních reaktorech (SMR). Jedná se o malé modulární reaktory, které jsou stále populárnější. První jaderný reaktor tohoto typu v Evropě by mohl být postaven v Rumunsku.

V současné době je známo více než 80 projektů SMR v 18 zemích světa. Jeden z nich provozuje začínající společnost Newcleo. Ta vyvinula speciální jaderné reaktory chlazené olovem. Riziko roztavení aktivní zóny je prý mnohem nižší než u konvenčních reaktorů. Společnost Newcleo se ve své technologii rovněž spoléhá na MOX.

Společnost Newcleo chce také zpracovávat MOX před rokem 2030. Generální ředitel startupu Stefano Buono řekl deníku Handelsblatt: „Tento model je pro nás nákladově nejefektivnější a je nezbytný pro naši škálovatelnost“.

Další společností, která chce SMR přivést ze současné fáze vývoje do provozního stavu, je Dual Fluid Energy. Tato kanadská společnost v současné době vyvíjí nový typ zkušebního jaderného reaktoru ve Rwandě. Tato technologie může být využita také ke snížení množství jaderného odpadu – a v budoucnu možná nabídne výrazně levnější elektřinu, než je v současnosti k dispozici v Německu.

Schimmelbusch předpokládá, že trh s MOX v příštích letech silně poroste. Fatih Birol z Mezinárodní agentury pro energii vidí podle listu Handelsblatt rovněž renesanci jaderné energetiky. Klíčovým motorem tohoto vývoje by měly být reaktory SMR.

Společnost AMG působí po celém světě a zaměstnává přibližně 3 600 lidí. Její výrobní závody se nacházejí v Německu, Velké Británii, Francii, USA, Číně, Mexiku, Brazílii, Indii, na Srí Lance a v Mosambiku. V Japonsku se nacházejí také prodejní a zákaznické kanceláře.

Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times.

Související články

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil
Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.