ČTK

15. 4. 2024

Premiér Petr Fiala přiletěl dnes krátce před 02:00 SELČ na dvoudenní návštěvu Washingtonu. Dnes má na programu setkání s prezidentem Joem Bidenem, se kterým by měl jednat o bezpečnostní spolupráci či o podpoře Ukrajiny napadené Ruskem. Předseda české vlády chce otevřít také témata vzájemných ekonomických vztahů či jaderné energetiky. Očekává se, že se bude hovořit i o posledním vývoji na Blízkém východě, kde se Izrael stal o víkendu terčem íránského dronového a raketového útoku, který mnozí světoví státníci i čeští politici odsoudili.

Ve Washingtonu se dnes Fiala sejde rovněž s krajany, kteří dlouhodobě žijí a pracují v USA. V úterý má v plánu vystoupení v Hudsonově institutu, což je think-tank zaměřený zejména na otázky spojené s národní bezpečností a zahraničněpolitickými tématy. V úterý bude český premiér také jednat v Kongresu s předsedou Sněmovny reprezentantů Mikem Johnsonem a s dalšími představiteli Sněmovny i Senátu. Mluvit hodlá zejména o americkém balíčku zahraniční pomoci v celkovém objemu 95 miliard dolarů (asi 2,3 bilionu Kč) mimo jiné na podporu Izraele a Ukrajiny, jehož schválení už několik měsíců brání americké vnitropolitické spory. Návrh prošel Senátem, republikánské vedení Sněmovny reprezentantů ho však zatím blokuje.

Před nedělním odletem z Česka Fiala řekl, že se tématu další podpory Ukrajině chce věnovat ve všech rozhovorech s americkými představiteli, které bude mít. „Spojené státy musejí pokračovat ve své podpoře a jedině tak jsme schopni pomoci Ukrajině natolik, aby se dokázala bránit obrovské ruské přesile, což je v zájmu nás všech. Budu se snažit přesvědčit americké přátele, že ta pomoc a podpora je naprosto nutná,“ uvedl Fiala.

Před odletem z USA uctí v úterý Fiala památku Václava Havla a Tomáše Garrigua Masaryka. Havel má bustu v Kongresu a Masaryk sochu v diplomatické čtvrti. Premiér by se měl také sejít s významnými českými investory na americkém trhu. Ve středečních časných ranních hodinách SELČ pak z Washingtonu zamíří do Bruselu na mimořádný summit Evropské unie.

Fiala označuje návštěvu za důkaz výborných vzájemných vztahů ČR a USA. Za symbolické považuje to, že se koná v roce, kdy si Česko v březnu za přítomnosti amerického exprezidenta Billa Clintona v Praze připomnělo čtvrtstoletí od vstupu do Severoatlantické aliance (NATO). Nynější přijetí českého premiéra v Bílém domě bude první od března 2019, kdy tam jednal tehdejší předseda české vlády Andrej Babiš.

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.