Zdenka Danková

19. 4. 2024

Oblíbený herec a komik Lubomír Lipský (19. 4. 1923 – 2. 10. 2015) sám o sobě tvrdil, že ačkoliv byl obsazován mnohokrát do rolí komediálních, sám sebe charakterizoval jako introvertního, flegmatického melancholika.

V době počátku husákovské normalizace obveseloval české diváky ve filmu Šest medvědů s Cibulkou (1972), který byl jak oblíbený, tak i zatracovaný.

Ovšem spíš platí, že téměř každá filmová komedie, ve které Lipský hrál, byla diváky hojně vyhledávaná. Lubomírův bratr, Oldřich Lipský, uspěl jako významný režisér.

Jejich otec býval cukrářem na náměstí v Pelhřimově a zároveň nadšeným divadelním ochotníkem.

Z cukrárny do Prahy

Lubomír stál na prknech divadelního jeviště poprvé v roce 1935, kdy se hrál Strakonický dudák. Spolu s Jiřím Lírem odjakživa tíhli ke komediálnímu žánru, jejich vzorem bylo Osvobozené divadlo.

Lubomír nepostrádal ani hudební talent, se svým umem hry na klavír, saxofon a pozoun vystupoval i v jazzovém orchestru.

Po válce v létě roce 1945 pětice pelhřimovských rodáků v Umělecké besedě na Malé straně založila Divadlo satiry. Tam se Lubomír Lipský stal hereckým profesionálem. V Divadle satiry se pohyboval do roku 1949, kdy bylo toto divadlo „z moci úřední zlikvidováno“. Datum likvidace napovídá mnohé.

Ve filmu se začal objevovat původně spíše v menších rolích, například jako alchymista v Císařově pekařiPekařově císaři, nebo i jako princ z pohádky Byl jednou jeden král.

V rámci rodiny pak dostával největší role od svého bratra režiséra Oldřicha, jaké ztvárnil v komediích zvučných názvů, jako například Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Ať žijí duchové, Zabil jsem Einsteina, pánové nebo Cirkus v cirkuse.

Nepřehlédnutelná je rovněž jeho televizní éra, kde si popularitu získal zejména v seriálu Tři chlapi v chalupě. Účinkoval i v estrádních scénkách, kde ztvárnil postavu vrátného s bizarním jménem Hlustvisihák. Televizní záznam představení Charlieho teta z roku 1969 patří k legendárním pořadům. O rok později Lipský zazářil také v televizním seriálu Fantom operety.

Ke stáru si zahrál v několika dílech filmového Kameňáku nebo ve Školním výletě.

Na jeho role se prostě nedá zapomenout a čeští diváci se k jeho filmům rádi vracejí.

Související témata

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.