Vladislava Mašková

29. 4. 2024

Bezpečnostní informační služba (BIS) dnes na svém serveru informovala, že Policie ČR a Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) ukončila prověřování ve věci výbuchů dvou muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014, které způsobily smrt dvou českým občanů. Škoda převýšila podle policie ČR 1 miliardu korun.

Podle BIS z výsledků prošetřování vyplývá, že výbuchy obou skladů ve Vrběticích provedli příslušníci ruské vojenské rozvědky, Hlavní správy generálního štábu Ozbrojených sil Ruské federace, známé pod zkratkou GRU. Jejich motivem bylo zabránit dodání zbraní a munice do oblastí, kde ruská armáda prováděla své operace.

NCOZ ve své zprávě mimo jiné uvádí: „Ruská vojenská rozvědka měla prostředky ke způsobení výbuchů, včetně osob, které za tímto účelem přicestovaly z Ruska a ihned po té odcestovaly zpět, a navíc, dle zjištění NCOZ, disponovala detailními informacemi o uskladněném zboží, jeho pohybu i jeho konečném uživateli. Pachateli byli dle zjištění Národní centrály proti organizovanému zločinu příslušníci jednotky 29155 určené k provádění diverzních operací v zahraničí spadající pod 161. centrum přípravy specialistů zvláštního určení GRU.“

Závěr vyšetřování komentoval předseda vlády Petr Fiala na síti X.

„Rusko provedlo na našem území akt státního terorismu. Potvrzují to výsledky vyšetřování, které ukázaly, že ruská rozvědka se zapojila do tohoto teroristického útoku. Možná to není úplně překvapení, ale je to důkaz toho, že Rusko proti nám dlouhodobě vede hybridní válku a nemyslí to s námi dobře. A dobře to s námi nemyslí ani ti, kteří nám doporučují, abychom Rusku podléhali, abychom se s Putinovým Ruskem zkoušeli teď nějak domluvit. Naopak ti ohrožují naši bezpečnost. Ukazuje se, že zahraniční politika, kterou dělá naše vláda, je správná. Je to politika, která hájí české zájmy, která hájí bezpečnost našich občanů.“

Protože se podezřelí pohybují v Rusku, které odmítlo s českou policií spolupracovat, nemohou čeští kriminalisté zahájit jejich trestní stíhání. Na webu policie to dnes uvedl ředitel NCOZ Jiří Mazánek. Postup schválil i státní zástupce, sdělil na webových stránkách mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma.

Prezident Petr Pavel na síti X dodává: „K dnešní zprávě o odložení vyšetřování výbuchu skladu ve Vrběticích musím dodat, že považuji za správné, že policie jasně označila viníka. Šlo o připravenou akci provedenou vojáky Ruské federace. Zavraždili při ní dva české občany a způsobili miliardové škody, které budeme řešit ještě desítky let. Suverenitu České republiky tím Rusko napadlo nejbrutálnějším způsobem od invaze roku 1968.“

Podle NCOZ nejde o ojedinělou akci, ale o součást dlouhodobého diverzního působení ruské vojenské rozvědky na území Evropské unie a Ukrajiny.

Související témata

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil
Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.