31. 5. 2024

V tomto článku se budeme zabývat možnými nebezpečími chemických látek, které jsou obsaženy v některých balzámech na rty zakoupených v obchodě, a výhodami výroby vlastního balzámu na rty.

Toto je 8. část série Domácí výroba produktů osobní péče

V seriálu se seznámíme s tím, jak využít léčivou sílu přírody prostřednictvím doma vyrobených produktů osobní hygieny a vyhnout se vedlejším účinkům chemických přísad, umělých vůní a toxických konzervačních látek v komerčních výrobcích.

Minulý týden jsme se v rámci naší cesty za snížením rizika chemických látek a úsporou peněz zaměřili na deodoranty a zkoumali jsme produkty osobní hygieny, které si vyrobíte sami. Dnes se zaměříme na balzám na rty – jednoduchou, ale nezbytnou součást naší každodenní rutiny.

V tomto článku prozkoumáme potenciální nebezpečí chemických látek obsažených v některých balzámech na rty zakoupených v obchodě a výhody výroby vlastního balzámu na rty. Uvedeme také zcela přírodní recept.

Odhalení nebezpečí běžných balzámů na rty

Mezi potenciálně škodlivé chemické látky, které se běžně vyskytují v balzámech na rty zakoupených v obchodě, patří:

Oxid titaničitý

Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny klasifikovala oxid titaničitý jako „možný karcinogenní pro lidské zdraví”. Toto stanovení bylo částečně založeno na studiích, které uváděly nádory plic u potkanů po vdechování oxidu titaničitého, a také na důkazech o absorpci oxidu titaničitého v lidském zažívacím traktu.

Parabeny

Parabeny jako syntetické konzervační látky prodlužují trvanlivost balzámu na rty, ale výzkumy spojují parabeny s hormonálními poruchami kvůli jejich schopnosti napodobovat estrogen v těle, což vyvolává obavy z jejich možné role při vzniku rakoviny prsu a zhoršené plodnosti, nižší porodní hmotností, kratší délkou těla a dalšími.

Ftaláty

Ftaláty, které fungují jako stabilizátory a rozpouštědla, jsou to změkčovadla, která jsou spojována s četnými zdravotními riziky. Přehledový článek v časopise Environmental Research z roku 2022 uvádí souvislost mezi účinkem ftalátů ve výrobcích osobní hygieny a obezitou, hypertenzí a reprodukčními a endokrinními poruchami.

Umělé vůně

Jak bylo uvedeno v předchozích článcích, syntetické vůně, které se používají i v balzámech na rty, mohou vyvolat alergické reakce, dermatitidu a neurotoxické účinky.  Vůně mohou obsahovat desítky chemikálií, které nemusí být uvedeny na etiketě produktu. Vonné složky jako benzofenon a styren  jsou uvedeny jako možné karcinogeny Mezinárodní agenturou pro výzkum rakovinyNárodním toxikologickým programem.

Umělé barvivo

Balzám na rty může obsahovat umělá barviva, jako jsou FD&C barviva, která se běžně vyrábějí z uhelného dehtu. Podle recenzního článku z roku 2012 v International Journal of Occupational and Environmental Health „všech devět aktuálně schválených barviv v USA vyvolává zdravotní problémy různého stupně“, od reakcí přecitlivělosti až po karcinogenitu.

Vazelína

Vazelína se často používá jako zvlhčující prostředek a získává se z ropy.

Výrobou vlastního krému balzámu na rty se můžete těmto škodlivým chemikáliím vyhnout a chránit své zdraví před možnými riziky spojenými s dlouhodobým působením.

Výhody výroby vlastního balzámu na rty

Zařazením přírodního balzámu na rty do své rutinní péče o pleť získáte kromě jistoty, že neobsahuje chemické látky, také řadu dalších výhod.

Přírodní ingredience používané v domácích balzámech na rty jsou často dostupnější, když je nakupujete ve velkém, navíc se zablokujete na dnešních cenách. Opětovné použití uskladňovacích nádob dále snižuje náklady.

Můžete si také upravit svůj balzám na rty tak, aby vyhovoval vašim jedinečným potřebám a preferencím změnou ingrediencí.

A na rozdíl od škodlivých přísad v komerčních produktech máte prospěch z přísad, jako je včelí vosk a kokosový olej, které uzamknou vlhkost a udrží vaše rty jemné a hydratované.

Receptura na doma vyrobený balzám na rty

Kokosový olej

Studie z roku 2019 publikovaná v časopise Journal of Traditional and Complementary Medicine došla k závěru, že kokosový olej kromě hydratace a zklidnění pokožky chrání pokožku tím, že zlepšuje funkci kožní bariéry díky své schopnosti potlačovat záněty. Kokosový olej obsahuje přirozené antimikrobiální vlastnosti, které mohou pomoci obnovit rovnováhu kožního mikrobiomu.

Podle studie zveřejněné v časopise Journal of the American Oil Chemists‘ Society se kokosový olej při lokální aplikaci nebo požití rozkládá na kyselinu laurovou a monolaurin, které mají významnou antimikrobiální aktivitu proti grampozitivním bakteriím a řadě plísní.

Bambucké máslo

Díky obsahu mastných kyselin, včetně kyseliny linolové, olejové, stearové a palmitové, je bambucké máslo přirozeně hydratační. Podle studie z roku 2010 publikované v časopise Journal of Oleo Science má bambucké máslo antioxidační vlastnosti a je „významným zdrojem protizánětlivých a protinádorových látek“.

Zejména několik složek bambuckého másla bránilo vzniku nádorů a jedna sloučenina, lupeol cinnamate, bránila vzniku nádorů kůže in vivo.

Podle studie z roku 2014 publikované v časopise Phytochemistry vykazují některé složky bambuckého másla rovněž silnou inhibiční aktivitu vůči buňkám rakoviny kůže.

Včelí vosk

Svíce z včelího vosku. Ilustrační foto (Envato)

Včelí vosk je jednou z nejstarších přírodních složek používaných v péči o pleť, kterou produkují včely medonosné. Historické záznamy, jako například Ebersův papyrus pocházející zhruba z roku 1550 př. n. l., dokládají používání mastí na bázi včelího vosku k léčbě ran a popálenin. V ajurvédské tradici je včelí vosk uznáván také pro svou účinnost při léčbě zánětů, popraskaných pat a popálenin.

Studie z roku 2020 publikovaná v časopise Molecules zdůraznila antibakteriální vlastnosti včelího vosku a jeho obsah vitaminu A, který usnadňuje regeneraci pokožky. Včelí vosk také vytváří na povrchu pokožky ochranný štít, který uzavírá vlhkost a chrání před dráždivými vlivy prostředí a nepříznivými povětrnostními podmínkami.

Esenciální oleje

Tyto přírodní oleje dodávají balzámu na rty příjemnou vůni a zároveň poskytují zdravotní výhody.

Esenciální olej ze šalvěje muškátové 

Šalvěj muškátová je účinná při prevenci škod způsobených volnými radikály, které jsou částečně zodpovědné za poškození kůže. Podle recenzního článku z roku 2021 v Journal of Plant Science má šalvěj muškátová stahující vlastnosti a poskytuje pleti výhody proti stárnutí.

Levandulový esenciální olej

Podle studie zveřejněné v časopise International Journal of Clinical Pediatric Dentistry poskytuje levandulový éterický olej příjemnou vůni deodorantu, a zároveň obsahuje antimikrobiální vlastnosti a může snižovat úzkost.

Poznámka ke kvalitě ingrediencí

Pokud je to možné, vybírejte organické přísady. Vybírejte také 100% čisté, za studena lisované a nerafinované oleje.

Esenciální oleje se někdy falšují přidáním podobného, ale levnějšího oleje nebo ředěním přírodního oleje různými rozpouštědlovými oleji, aby se snížily náklady. V roce 2023 testovala organizace ConsumersAdvocate.org 11 vzorků mátového esenciálního oleje a čtyři z nich byly údajně falšované. Vybírejte si esenciální oleje, které neobsahují přídatné látky či syntetické chemikálie a byly testovány na přítomnost těžkých kovů, mikrobů a glyfosátu.

Recept

Složení:

2 lžíce pelet z včelího vosku

2 lžíce kokosového oleje

1 lžíce bambuckého másla

10–15 kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje (např. šalvěj, levandule nebo citrusů)

Postup:

  1. Do skleněné mísy přidejte pelety z včelího vosku, kokosový olej a bambucké máslo.
  2. Směs rozpusťte na středně nízké teplotě pomocí hrnce s dvojitým dnem a míchejte, dokud se dobře nespojí. Pokud nemáte hrnec s dvojitým dnem, použijte jako náhradu velký hrnec a skleněnou misku. Skleněná miska by měla pohodlně přiléhat k horní části hrnce, téměř jako poklička, ale s dostatečným prostorem mezi dnem skleněné misky a hrncem, aby mezi nimi mohla proudit pára. Na dno hrnce dejte vodu, na vrch hrnce postavte skleněnou misku s přísadami a vařte, dokud se voda nezapaří.
  3. Po rozpuštění a důkladném spojení všech ingrediencí stáhněte z ohně.
  4. Přidejte esenciální oleje dle vlastního výběru a míchejte dokud se směs nespojí.
  5. Směs nalijte do skleněných nádob na balzám na rty nebo prázdných tub od balzámu na rty.
  6. Před použitím nechte balzám na rty vychladnout a ztuhnout.

Kontraindikace a bezpečnostní opatření

Těhotné nebo kojící ženy, děti mladší dvou let a osoby užívající léky na předpis by se měly před použitím éterických olejů poradit se svým lékařem. Esenciální oleje mohou dráždit pokožku. Lidé s vysokým krevním tlakem nebo epilepsií by se měli rozmarýnovému éterickému oleji vyhnout. Lidé s nízkým krevním tlakem by se měli vyhnout šalvěji muškátové.

Před použitím receptů uvedených v tomto článku se poraďte se svým lékařem. Je lepší, když se ujistíte, že složky odpovídají vašim specifickým zdravotním potřebám. Vždy si ověřte citlivost nebo nežádoucí reakce aplikací malého množství výrobku. Nepoužívejte tyto recepty, pokud trpíte alergií nebo jste citliví na některou ze složek.

Na závěr 

Při vytváření vlastních produktů osobní péče nezapomeňte prozkoumat složky a vybrat ty, které nejlépe vyhovují vašim jedinečným potřebám a preferencím.

Příště: 

Část 9 – Výroba vlastního šlehaného tělového másla

Připravte si přírodní, luxusní šlehané tělové máslo.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Epoch sdílení

Facebook
Twitter
LinkedIn
Truth Social
Telegram