Porota na manhattanském soudu v Trumpově trestně-právním procesu rozhodla, že bývalý prezident je vinný z 34 bodů obžaloby týkajících se falšování obchodních dokumentů s úmyslem zakrýt jiný trestný čin.

Trump se tak stal prvním prezidentem v historii USA, který byl shledán vinným ze zločinu. Hrozí mu vězení, podmínka či pokuta. To bude záležet na soudci Juanu Merchanovi a také na odvolání se. Manhattanský okresní prokurátor Alvin Bragg neuvedl, zda budou žalobci požadovat trest odnětí svobody.

Slyšení k vynesení rozsudku stanovil soudce na 11. července, čtyři dny před republikánským národním sjezdem, kde bude exprezident formálně označen za prezidentského kandidáta. I když byl shledán vinným, nemá Trump zákaz kandidovat do Bílého domu.

Obvinění

Šestitýdenní soudní proces se točil kolem plateb ve výši 130 000 dolarů, které bývalý právní zástupce prezidenta Trumpa Michael Cohen zaplatil pornoherečce Stormy Daniels, vlastním jménem Stephanii Cliffordové, před prezidentskými volbami v roce 2016.

Manhattanský prokurátor tvrdil, že Cohen provedl platby jménem prezidenta Trumpa, aby si koupil mlčení Cliffordové o údajnému poměru, který ale exprezident popírá. Bragg dále obvinil Trumpa z toho, že proplacení Cohenových plateb vedl zavádějícím způsobem v účetnictví, aby zakryl jiný trestný čin, čímž se měl dopustit trestného činu falšování obchodních záznamů.

Prokurátoři se opírali o newyorský volební zákon, dle kterého mělo jít o trestný činem spiknutí „za účelem podpory nebo zabránění zvolení jakékoli osoby do veřejné funkce nezákonnými prostředky“ a také o porušení federálního zákona o volební kampani, falšování jiných obchodních záznamů či porušení daňových zákonů.

Soudce Merchan rozhodl, že porota se nemusela na protiprávních činech shodnout jednomyslně.

Donald Trump po celou dobu procesu tvrdil, že je nevinný, pokud jde o jakékoli trestné činy.

Co bude dál?

Trestné činy, za které byl Trump shledán vinným, patří do tzv. třídy E, což je podle newyorských zákonů nejnižší stupeň. Za každý z nich hrozí maximální trest čtyři roky vězení, ale státní zákon omezuje celkový maximální trest na 20 let.

Exprezident se pravděpodobně okamžitě odvolá. Má na to 30 dní. Pokud ne, bude jeho osud v rukou soudce, kterého hlasitě kritizoval jako zaujatého a „zkorumpovaného“.

Během procesu Trump požádal o odvolání soudce Merchana dvakrát kvůli domnělému střetu zájmů. Jedním z těchto údajných střetů zájmů byla skutečnost, že soudcova dcera Loren Merchanová vede politickou poradenskou firmu, jejímž klientem je kampaň jeho oponentů, Bidena a Harrisové.

Soudce Merchan také uložil Trumpovi zákaz vyjadřovat se k zaměstnancům soudu, žalobcům, potenciálním svědkům, porotcům a členům soudcovy vlastní rodiny. Během soudního řízení mu byla za porušení příkazu k mlčení uložena pokuta ve výši 9 000 dolarů.

Mnozí právní experti neočekávají, že by prezidentu Trumpovi hrozilo vězení.

Kromě vězení připadá v úvahu i podmíněný trest nebo domácí vězení.

Bývalý prezident, který soudní proces označil za „ostudu“, se nezdál být verdiktem znepokojen, když před soudní síní promluvil k novinářům.

„Skutečný verdikt vynese 5. listopadu lid,“ řekl myslíc prezidentské volby a dodal: „Budeme bojovat dál, budeme bojovat až do konce a vyhrajeme.“

Může Trump ještě kandidovat na prezidenta?

Ano. I jako odsouzený zločinec může pokračovat ve své kampani a vrátit se do Bílého domu. V ústavě není nic, co by odsouzenému zakazovalo kandidovat na nejvyšší americký úřad nebo v něm působit.

Může být Trump prezidentem, kdyby byl ve vězení?

I kdyby byl prezident Trump před volbami odsouzen k trestu odnětí svobody, může v případě svého zvolení vykonávat funkci. Stále by mohl nařizovat vojenské akce, podepisovat zákony, udělovat milost ve federálních případech, podepisovat proklamace a plnit všechny povinnosti prezidenta.

Jak by vypadalo uspořádání prezidentské kanceláře ve vězení nebo ve věznici, je jiná kapitola. Stále by však měl ochranu tajné služby jako každý prezident.

Mohl by Trump omilostnit sám sebe?

Pokud by Trump v listopadu zvítězil a nabyl funkce prezidenta, nemohl by sám sebe omilostnit, protože prezident může udělit milost pouze v souvislosti s federálními případy. Zatímco ve svých dvou jiných federálních případech by se mohl omilostnit, pokud by byl odsouzen, soudní proces v New Yorku byl státním případem. Tam ho může omilostnit pouze guvernér státu New York.

Vzhledem k tomu, že newyorská guvernérka Kathy Hochulová je demokratka, která je k bývalému prezidentovi kritická, je nepravděpodobné, že by mu milost udělila.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times. Text byl redakčně zkrácen.

Související témata

Přečtěte si také

Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik
Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik

Částka, za kterou chce Česká republika pořídit nové tanky Leopard 2A8, je podle vojenského analytika o 20 % vyšší než cena pro Němce.

Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru
Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru

Kam bude směřovat ekonomický vývoj EU po volbách? Co si myslí o těsnější centralizaci moci unie a zda bychom v ní vůbec měli zůstat? A pokud ano, bylo by dobré přijmout euro? Rozhovor s Lukášem Kovandou.

Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí
Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování Ursuly von der Leyenové v pozici předsedkyně Evropské komise.

Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu
Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) navrhne vládě do funkce příštího českého eurokomisaře nově zvolenou europoslankyni Danuši Nerudovou a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (oba STAN).

80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie
80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie

Nařízení o snížení obsahu síry v lodních palivech mělo pomoci v boji proti znečištění ovzduší. Místo toho vedlo k výraznému oteplení mořského vzduchu.