Bylinková lékárnička
Vědecké studie prokázaly, že aloe vera má nespočet hojivých vlastností.
Poprvé jsem aloe vera použila na ošklivé spáleniny od slunce, které mi způsobily zarudlou, horkou a bolestivou kůži. Nabrala jsem gel z aloe vera z listu rostliny aloe a několikrát během dne jsem ho hojně nanesla na postižené místo.
Po probuzení následujícího rána jsem s údivem zjistila, že horkost a bolest zmizely a zarudlou pokožku nahradila opálená barva.
Výsledky se mi zdály neuvěřitelné, a tak jsem pokus zopakovala s následným spálením od slunce a s popálením od tepla, které jsem si způsobila náhodným uchopením horké pánve. V obou případech gel z aloe vera ránu rychle zahojil a odstranil bolest. Od té doby mám doma vždy rostlinu aloe.
Aloe vera je vytrvalá sukulentní rostlina s tlustými, masitými, dlouhými, hráškově zelenými listy.
V léčitelství se používá již po tisíciletí. Hliněné tabulky z roku 1750 př. n. l. prozrazují, že aloe vera se používala jako lék dokonce už v Mezopotámii.
Egypťané označovali aloe vera za „rostlinu nesmrtelnosti“. Egyptské královny Nefertiti a Kleopatra používaly aloe jako součást své každodenní péče o krásu. V egyptských knihách z roku 550 př. n. l. se uvádí, že pomocí aloe se léčily kožní infekce.
Řečtí vědci označovali aloe vera za „univerzální všelék“. V roce 74 n. l. napsal řecký lékař Discordes knihu De Materia Medica, kde uvádí aloe vera jako lék na rány, infekce, popraskání, vypadávání vlasů a hemoroidy.
Kolem roku 1200 se aloe vera používala při léčbě ekzémů. Alexandr Veliký i Kryštof Kolumbus používali aloe vera k léčbě zranění vojáků.
Na počátku 19. století se aloe vera používala ve Spojených státech jako projímadlo. V polovině 30. let 20. století se úspěšně používala k léčbě těžké radiační dermatitidy.
Vědecké studie v současné době prokázaly, že aloe vera má řadu léčivých účinků, mimo jiné působí proti nádorovým onemocněním, protizánětlivě, antidiabeticky, proti stárnutí, antibakteriálně, antivirově, antisepticky a chrání pokožku.
Aloe vera také pomáhá léčit různé rány, včetně pooperačních ran, lupénky, kožních vředů, genitálních oparů, proleženin a popálenin.
Díky své schopnosti hojit rány může gel z aloe vera nahradit některé umělé léky, které se běžně nacházejí v moderní lékárničce.
Popáleniny způsobené teplem
Při termické popálenině sáhnu po gelu z aloe vera místo vazelíny nebo lokálního antibiotika.
Zatímco aloe vera se v tradiční medicíně používala k hojení popálenin od ohně, dnes se jako lék používá například vazelína, která se získává z ropy.
Podle Americké dermatologické akademie patří ke standardní léčbě popálenin prvního stupně nanesení vazelíny a překrytí sterilním obvazem. Podle moderních vědeckých poznatků však může být lepší volbou gel z aloe vera.
Aloe vera obsahuje glukomannan a giberelin, které zvyšují tvorbu kolagenu tím, že stimulují aktivitu a proliferaci receptorů pro růstový faktor fibroblastů, čímž napomáhají hojení pokožky.
Aloe vera také urychluje hojení ran a zlepšuje pevnost vzniklé jizvy tím, že mění složení kolagenu a zvyšuje množství kolagenových příčných vazeb.
Studie z roku 1995 srovnávala aloe vera s vazelínou u 27 pacientů s popáleninami. Vědci napsali: „Léze ošetřené gelem z aloe vera se hojily rychleji než oblast ošetřená vazelínovou gázou“. Rány ošetřené aloe vera se zahojily za 11,89 dne a rány ošetřené vazelínovou gázou se zahojily za 18,19 dne.
Gel z aloe vera stimuloval „rychlý růst“ kožních buněk i kolagenové tkáně. Podle výzkumníků „tyto nálezy nebyly pozorovány v oblasti ošetřené vazelínovou gázou“.
Druhou běžně doporučovanou léčbou termických popálenin jsou lokální antibiotika. Podle srovnávací studie publikované v časopise Journal of Alternative and Complementary Medicine v roce 1996 je však aloe vera při hojení ran účinnější. Autoři došli k závěru, že aloe „významně urychluje stahování rány“. Naproti tomu mafenid acetát, lokální antibiotikum, „ hojení rány zpomaloval“.
Studie z roku 2013 potvrdila, že gel z aloe vera je při léčbě termických popálenin účinnější než antibiotika.
„Pacienti s termickými popáleninami ošetření gelem z aloe vera vykazovali výhodu ve srovnání s pacienty ošetřenými SSD [krémem se sulfadiazinem stříbrným],“ uvádějí vědci. Rány se při použití gelu z aloe vera hojily rychleji a úleva od bolesti se projevila dříve než při použití antibiotika.
Popáleniny od slunce
Když se spálím, sáhnu po gelu z aloe vera místo volně prodejného léku první pomoci, jako je hydrokortizonový krém, Dermoplast nebo Solarcaine.
Studie z roku 2008 publikovaná v časopise Skin Pharmacology and Physiology vystavila 40 dobrovolníků UVB záření. Po dvou dnech léčby gelem z aloe vera dospěli výzkumníci k závěru, že gel z aloe vera „vykazuje určité protizánětlivé účinky“ a „může být užitečný při lokální léčbě zánětlivých stavů kůže, jako je erytém [zarudnutí] vyvolaný UV zářením“.
Léčba gelem z aloe vera také lépe zmírňovala účinky UV záření než léčba hydrokortizonem v placebo gelu.
Studie z roku 1996 dospěla k závěru, že sloučenina obsažená v aloe vera má protizánětlivou aktivitu, která je „ekvivalentní“ hydrokortizonu při lokálním ošetření ran na myších.
Léčba hydrokortizonem „vedla k 50procentnímu snížení hmotnosti brzlíku“, zatímco léčba sloučeninou aloe nevykazovala žádný negativní účinek na brzlík.
Moderní farmaceutické společnosti uznávají účinnost aloe vera; je složkou dvou předních léků první pomoci při popáleninách od slunce: Dermoplast a Solarcaine.
Dermoplast však obsahuje také několik syntetických složek, například polysorbát 85, monolaurát PEG-400, hydrofluorouhlovodík 152a a butan.
Solarcaine obsahuje také několik syntetických složek, včetně propanu, propylenglykolu, isobutanu, methylparabenu, karbomeru a propylparabenu.
Výběrem gelu z aloe vera se můžete vyhnout umělým chemikáliím a přesto získat úlevu od slunečních a termických popálenin.
Kdy používat gel z aloe vera
Gel z aloe vera lze použít při následujících akutních kožních potížích:
- Spálení od slunce
- Termické popáleniny
- Suchost
- Popraskání
- Hemoroidy
- Proleženiny
- Pooperační rány
- Kožní vředy
- Svědění kůže
Slovo o kvalitě gelu z aloe vera
Nejlepšími možnostmi pro lékárničku jsou rostlina aloe vera, kterou lze snadno pěstovat doma, a gel z aloe vera.
Pokud jde o gel, je třeba dbát na kvalitu, protože bylo zaznamenáno falšování gelu z aloe vera. Gel z aloe vera je bohatý na polysacharidy, včetně pektinů a acemannanu. Tyto polysacharidy byly nahrazeny nebo zředěny levnějšími sacharidy, jako je maltodextrin nebo sacharóza.
„Mnozí odborníci v bylinářském průmyslu již dlouho vědí, že některé materiály z aloe jsou falšované. Vzhledem k tomu, že mnoho materiálů z aloe je v tekuté nebo gelové formě, je pro neetické výrobce aloe poměrně snadné ‚natáhnout‘ materiál z aloe přidáním levných tekutin a různých druhů cukrů do složek, aby zvýšili zisk,“ varoval Mark Blumenthal, zakladatel Americké botanické rady, v bulletinu v časopise rady.
Do gelu z aloe vera se také běžně přidávají syntetické konzervační látky a přísady, i když je na etiketě uvedeno, že výrobek je „100% čistý aloe“.
Pokud si kupujete gel z aloe, vybírejte organické produkty a přečtěte si etiketu se složením, abyste se ujistili, že neobsahují syntetické chemikálie.
Jak sklízet z rostliny aloe vera
Rostlina aloe vera musí být zralá – alespoň několik let stará, aby se zajistila vyšší koncentrace účinných látek.
Chcete-li sklízet aloe přímo z rostliny:
Zvolte si silný list z vnější části rostliny. Ujistěte se, že je list bez plísní a poškození.
Odřízněte list blízko stonku a vyhněte se kořenům.
List podélně rozřízněte nožem nebo prsty, abyste odhalili gel.
Prstem naneste gel z aloe vera hojně na pokožku. Aloe můžete aplikovat několikrát během dne. Neaplikujte na otevřenou pokožku.
Bezpečnostní opatření a možné interakce
Přestože existují varování pro perorální použití, lokální aplikace zřídka vede ke komplikacím. Ačkoli je to vzácné, gel z aloe vera může vést k pálení a svědění kůže. Před použitím se poraďte s lékařem, pokud jste těhotná nebo kojíte nebo trpíte zánětlivým onemocněním kůže.
Tímto naše série končí… prozatím.
–ete–