23. 6. 2024

Jitrocel je vynikající k léčbě akutních stavů (jako jsou řezné rány, škrábance a včelí bodnutí), snadno se podává a je u něj minimální riziko vedlejších účinků.

Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata)

Toto je 2. část série „Bylinková lékárnička

V této sérii se budeme zabývat přírodními alternativami k moderním lékárničkám, které se obvykle skládají z léků vyrobených ze syntetických chemikálií. Hledáte-li přírodní řešení akutních stavů, pak právě tyto byliny představují bezpečná, účinná a snadno dostupná řešení. 

Jitrocel (Plantago major nebo Plantago lanceolata) je vytrvalá bylina často označovaná jako „plevel“ rostoucí na dvorcích, v trávnících, podél příjezdových a turistických cest a v zahradách.

Jitrocel splňuje důležité požadavky pro zařazení do bylinné lékárničky, protože je výborný pro léčbu akutních stavů (jako jsou řezné rány, škrábance a včelí bodnutí), snadno se podává a je u něj malé riziko vedlejších účinků.

Nejsnadnější lék

Poprvé jsem se s jitrocelem setkala během letních her, kdy mého syna u nás doma bodla vosa. Brečel bolestí, když jsem si najednou vzpomněla, že jsem slyšela, že jitrocel vytahuje toxiny z kůže a zmírňuje bolest.

Rychle jsem prohledala terén a našla jsem jitrocel, požvýkala ho, dokud se mi v ústech nevytvořila kaše (bylo to nechutné), a pak jsem obklad přiložila přímo na místo bodnutí. Během několika vteřin syn přestal plakat. Bolest byla pryč a on se cítil natolik dobře, že se mohl vrátit ke hře. Od té chvíle jsem byla jitrocelu závislá!

Jitrocel se používá téměř ve všech částech světa. Jeho využití při hojení ran se datuje přinejmenším od dob starých Řeků, kteří listy předepisovali k léčbě psích kousnutí. Také Vikingové používali jitrocel k hojení ran. Díky své oblibě ve 14. století byl jitrocel uctíván v Shakespearově hře „Romeo a Julie“ pro svou schopnost hojit zlomenou holeň.

V tradiční medicíně se na rány doporučoval jitrocel v kombinaci s medem, zatímco uvařený a s máslem snědený jitrocel prý uzdraví jakýkoli orgán v lidském těle.

Vědecké poznatky potvrdily, že jitrocel má protizánětlivé, antibiotické, antivirové, protibolestivé, protiprůjmové, antidiabetické, antioxidační, protinádorovéimunomodulační účinky.

Díky svým různorodým léčebným vlastnostem může jitrocel nahradit několik uměle vyrobených léků, které se běžně nacházejí v moderní lékárničce.

Jitrocel větší (Plantago major)

Při bolesti a svědění po včelím nebo vosím bodnutí sáhnu po jitrocelu místo volně prodejného léku proti bolesti, jako je například paralen nebo brufen.

Jitrocel má vynikající tažný účinek a dokáže odstranit i žihadlo nebo jed. Jako antinociceptivum také umí zastavit bolest. Jitrocel je přírodní prostředek proti bodnutí, bolesti a svědění, jeho umělou alternativou je často Benadryl, který obsahuje syntetické složky, jako je D&C Red No. 27, polyetylenglykol, polysorbát 80 a oxid titaničitý.

Lokální antibiotikum

Na drobné řezné rány a škrábance sáhnu místo Neosporinu po jitrocelu.

Jitrocel je univerzální „mast první pomoci“, kterou lze použít k ošetření drobných řezných ran a škrábanců. Říká se mu „rostlinná náplast“, protože obsahuje alantoin, který rychle regeneruje kožní buňky tím, že odstraňuje nekrotickou nebo nemocnou tkáň a vytváří novou epitelovou nebo kožní tkáň.

Jitrocel obsahuje také aucubin, který působí protizánětlivě, a aucubigenin, který je antibakteriální. Studie dospěly k závěru, že jitrocel je účinný při obnově tkání a hojení kůže, včetně rychlejšího uzavření rány a urychlení doby hojení rány. Umělou alternativou je často Neosporin, který obsahuje vazelínu, syntetickou chemickou látku vyráběnou z fosilních paliv.

Můžete se vyhnout chemickým látkám vyrobeným člověkem – a přesto si ulevit od včelích bodnutí, kousnutí hmyzem a drobných řezných ran a škrábanců tím, že si vyrobíte nebo zakoupíte prostředky přímo z jitrocele.

Kdy použít jitrocel

Výzkum podporuje použití jitrocele v následujících akutních situacích:

 • Bodnutí včelou nebo vosou
 • Kousnutí komárem nebo jiným hmyzem
 • Drobné řezy a škrábance
 • Jedovatý břečťan nebo jedovatý dub
 • Modřiny
 • Úžeh
 • Ekzém nebo psoriáza
 • Popraskaná kůže nebo rty od sucha

Různé možnosti 

Je-li k dispozici, používám čerstvý jitrocel. Jednoduše utrhněte list jitrocele, rozžvýkejte ho na kaši a poté obklad přiložte přímo na postižené místo.

Pokud není k dispozici čerstvý jitrocel, je skvělou volbou jitrocelová mast. Je přenosná, účinná a má dlouhou trvanlivost. Jitrocelovou mast můžete zakoupit buď online, nebo si ji vyrobit sami doma.

Slovo o kvalitě jitrocele 

Bez ohledu na to, jakou formu jitrocele  si vyberete, ujistěte se, že je organická nebo nebyla postříkána pesticidy či herbicidy. Při sběru dbejte na to, abyste ho nesbírali v oblastech poblíž dálnic nebo v místech, kam chodí venčit psy.

Ilustrace (Epoch Times)

Jitrocelová mast

V kabelce vždy nosím jitrocelovou mast. Pravidelně ji používám na suché nebo popraskané rty a suchou pokožku. Moje děti jí říkají „kouzelný krém“, protože když se jim objeví boule, modřiny, škrábance nebo kousance, jitrocelová mast rychle zklidní bolest a zmírní zarudnutí a otok.

Při její výrobě  přidávám kromě jitrocele ještě kostival lékařský (Symphytum officinale) a rozmarýnový esenciální olej.

Uvádí se, že kostival je účinný při lokální léčbě bolesti, otoků a zánětů, jakož i tupých poraněníkožních ran.

Rozmarýnová silice zvyšuje trvanlivost masti. Obsahuje také antibakteriální a protiplísňové vlastnosti a uvádí se, že může urychlit hojení ran.

Můj recept na jitrocelovou mast

Vyrobíme 3/4 šálku masti.

Ingredience:

 • 2 šálky čerstvých listů jitrocele (vypěstovaných z oblasti, která nebyla postříkána chemikáliemi) nebo 8 lžic sušených listů jitrocele
 • 1 polévková lžíce sušeného prášku z kostivalu nebo 1/2 šálku čerstvých listů nebo kořene kostivalu
 • 1 1/4 šálku nosného oleje, jako je organický olivový olej nebo organický avokádový olej
 • Zhruba 3 lžíce perliček z včelího vosku
 • 40 kapek organického rozmarýnového esenciálního oleje

Postup:

Pokud používáte čerstvé listy, začněte prvním krokem. Používáte-li sušené listy, začněte druhým krokem.

 1. Listy jitrocele sklízejte za suchého a slunečného dne. Odstraňte všechny části, které vypadají nemocně nebo špatně. V případě potřeby je očistěte od nečistot suchým hadříkem. 
 1. Jednotlivé listy uspořádejte v jedné vrstvě na čistou suchou utěrku. Nechte je 2-3 dny schnout na vzdušném místě.
 1. Po usušení listy nadrťte nahrubo a vložte do čisté, suché půllitrové sklenice. Přidejte listy kostivalu a zalijte olejem; listy by měly být zcela pokryty olejem. Pokud tomu tak není, přidejte více oleje. Sklenici uzavřete víčkem.
 1. Na dno hrnce položte kuchyňskou utěrku a na ni umístěte sklenice. Do hrnce nalijte tolik vody, aby sahala do poloviny sklenice. Nastavte nejnižší možný stupeň, který je běžný pro „udržení teploty“. Nechte víko hrnce odklopené a nechte olej louhovat 4-6 hodin, v případě potřeby přidejte vodu, abyste zabránili vyschnutí pánve. Sklenice pravidelně protřepávejte. Pro silnější mast můžete louhovat 12–24 hodin, ale budete muset neustále kontrolovat hladinu vody.
 1. Vyjměte sklenice z hrnce. Olej přeceďte přes pláténko nebo jemné síto. Olej nechte několik hodin odstát, aby vychladl. Pokud je v oleji nějaká voda, bude se shromažďovat na dně sklenice. Vodu odstraňte pomocí nádobky na krůtí maso tak, že odsajete vyluhovaný olej z horní části a vodu necháte za sebou. Případně olej pomalu vylijte z horní části a vodu nechte za sebou.
 1. Ve dvojitém hrnci na mírném ohni zahřejte včelí vosk. Po rozpuštění přidejte jitrocelový olej a důkladně promíchejte, dokud se nepromísí. Pro vytvoření tužší masti přidejte více včelího vosku. Po vychladnutí směsi vmíchejte rozmarýnový esenciální olej.
 1. Mast nalijte do čistých a suchých nádob. Nechte vychladnout. Pokud se v masti nenachází voda a je uložena na chladném místě, má jitrocelová mast trvanlivost několik let.
Kostival lékařský (picturepartners/Envato)

Dávkování

POUZE PRO VNĚJŠÍ POUŽITÍ. Mast aplikujte přímo na pokožku. Přikryjte obvazem. Podle potřeby znovu aplikujte na pokožku (stejně jako při použití Neosporinu). Ačkoli to není běžné, byly zaznamenány případy kožních reakcí. Proto při prvním použití naneste na pokožku malé množství. Pokud nedojde k podráždění nebo negativní reakci, aplikujte hojně podle potřeby.

Bezpečnostní opatření a možné interakce

Pokud jste těhotná nebo kojíte, poraďte se před konzumací jitrocele s lékařem. Jitrocel je známé projímadlo. Vyhněte se jitrocelu, pokud užíváte lithium nebo karbamazepin. Přestože je jitrocel aplikovaný lokálně obecně dobře snášen, byly hlášeny kožní reakce. Kromě toho je známo, že ústní podání může způsobit následující nežádoucí účinky: anafylaxi, nevolnost, zvracení, průjem, nadýmání, překrvení hrudníku, kýchání a slzení očí.

Upozornění: Tento článek má informativní charakter a nenahrazuje individuální lékařské poradenství. Osobní lékařské rady, diagnózy a léčbu konzultujte s důvěryhodným odborníkem.

Příště:

Část 3 – Máta peprná: První pomoc při nevolnosti, bolestech hlavy, zácpě a dalších potížích.

Máta peprná je kulinářská bylina s léčivými a aromaterapeutickými účinky. Lze ji použít k léčbě zažívacích potíží, bolesti hlavy, nevolnosti a dalších.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Epoch sdílení

Facebook
Twitter
LinkedIn
Truth Social
Telegram