Máta peprná patří do skupiny vytrvalých bylin, která zahrnuje 18 druhů a 11 hybridů a je hojně využívána pro své kulinářské, léčivé a aromaterapeutické vlastnosti.
Toto je 3. část série „Bylinková lékárnička“
V této sérii se budeme zabývat přírodními alternativami k moderním lékárničkám, které se obvykle skládají z léků vyrobených ze syntetických chemikálií. Hledáte-li přírodní řešení akutních stavů, pak právě tyto byliny představují bezpečná, účinná a snadno dostupná řešení.
Máta je hojně využívána pro své kulinářské, léčivé a aromaterapeutické vlastnosti. Představuje skupinu vytrvalých bylin, která zahrnuje 18 druhů a 11 hybridů. Nejznámější jsou máta peprná, máta kopinatá a máta divoká.
Dnes je máta známá především pro svou osvěžující chuť a vůni. Již ve starověku však byla uznávána pro své četné zdraví prospěšné účinky.
Ve starém Egyptě, Řecku a Římě se máta používala k léčbě zažívacích potíží a ke zklidnění žaludku. Listy máty peprné byly nalezeny v egyptských pyramidách již z doby 1 000 let př. n. l.
Ve středověku se máta peprná používala k leštění zubů a k ochraně obchodů před krysami a myšmi. V 18. století se v západní Evropě máta peprná používala při nevolnosti, zvracení, menstruačních potížích a infekcích dýchacích cest. V roce 1721 byla máta uvedena v Londýnském lékopise jako prostředek proti nachlazení, bolestem hlavy, vředům a pohlavním chorobám.
Mátě byla rovněž přiznána schopnost působit na centrální nervový systém. Například v Jižní Africe se sušené listy pálily a kouř se vdechoval jako lék proti duševním chorobám.
Vědci nedávno potvrdili účinnost těchto starodávných praktik četnými studiemi, které prokázaly, že máta umí regulovat nervový systém.
Díky svým pestrým léčivým vlastnostem může máta peprná nahradit několik umělých léků, které jsou běžně k dispozici v moderní lékárničce.
Bolesti hlavy
Při bolestech hlavy sahám místo po Aspirinu nebo Paracetamolu po mátě peprné.
Ačkoli se všeobecně věří, že syntetické léky jsou účinnější než přírodní medicína, vědecký výzkum naznačuje opak.
Místní lokální aplikace mátového oleje je účinná při léčbě tenzních bolestí hlavy, což je nejčastější forma bolesti hlavy. Studie totiž prokázaly, že mátový olej je při tenzní bolesti hlavy stejně účinný jako kyselina acetylsalicylová (Aspirin) a paracetamol.
Zatímco máta peprná je přírodní rostlinný prostředek, aspirin může obsahovat syntetické složky, jako je karnaubský vosk, umělá barviva, polysorbát 80, propylenglykol a triacetin.
Nevolnost
Při nevolnosti nebo cestovní nevolnosti sáhnu opět po mátě peprné namísto Dramaminu nebo Kinedrylu.
Studie publikovaná v lékařském časopise Nursing v roce 2016 dospěla k závěru, že „inhalování mátového oleje je vhodnou léčbou nevolnosti prvního řádu u pacientů po kardiochirurgických operacích“. Po operaci se u 34 pacientů vyskytovala nevolnost s průměrným hodnocením nevolnosti 3,29 na stupnici od 0 do 5, přičemž 5 znamenalo nejsilnější nevolnost. Dvě minuty po inhalaci mátového oleje se průměrné hodnocení nevolnosti výrazně snížilo, a to na 1,44.
Zácpa
Podle studie zveřejněné v časopise Journal of Gastroenterology byly kapsle s mátovým olejem potažené enterickým obalem označeny za bezpečné a účinné při léčbě syndromu dráždivého tračníku. Podle studie 79 % dospělých pacientů, kteří užívali kapsle třikrát nebo čtyřikrát denně 15–30 minut před jídlem po dobu jednoho měsíce, zaznamenalo zmírnění intenzity bolestí břicha, 56 % bylo zcela bez bolestí a 83 % hlásilo nižší nadýmání břicha.
Zatímco máta peprná je přírodní rostlinný prostředek, např. lék MiraLAX obsahuje polyetylenglykol 3350, který se získává z fosilních paliv.
Přečtěte si také:
Kdy používat mátu peprnou
Na základě vědeckých studií bylo prokázáno, že máta peprná je užitečná v následujících případech:
Nejrůznější terapeutické možnosti
Přímá konzumace syrové máty je sice účinným lékem, ale podléhá rychlé zkáze, takže je pro lékárničku nepraktická. Stejně tak je účinným řešením mátový čaj, který však vyžaduje teplou vodu a čas na louhování, což není ideální pro rychlé použití.
Mezi nejlepší volby pro lékárničku patří zředěný esenciální olej z máty peprné, aromaterapie a kapsle.
Mentol obsažený v mátě peprné příjemně chladí a znecitlivuje, což pomáhá při bolestech, podráždění nebo svědění. Pro úlevu od bolesti svalů či kloubů pravděpodobně využijete mátu ve formě masti nebo oleje. Máta může být využita také zevně a často se přidává do různých mastí a balzámů. Je účinná například při léčbě ekzému nebo kopřivky.
Tyto prostředky si můžete vyrobit doma nebo zakoupit předem připravené.
Nyní pár receptů, jak připravit mátu.
Ředěný esenciální olej z máty peprné
Přidejte tři kapky esenciálního oleje z máty peprné do dvou čajových lžiček organického frakcionovaného kokosového oleje. Pro snadnější aplikaci přidávám oleje do skleněné lahvičky s válečkem na esenciální oleje, ale dobře funguje i skleněná lahvička s kapátkem. Zředěný esenciální olej jednoduše naneste na pokožku, kam potřebujete. Například pro zmírnění bolesti hlavy z napětí aplikujte zředěný esenciální olej z máty peprné na spánky a zadní část krku. Při zácpě jej aplikujte na břicho.
Aromaterapie mátou peprnou
Přidejte dvě nebo tři kapky esenciálního oleje z máty peprné do odpařovače nebo difuzéru a vychutnejte si mátovou vůni. Pro relaxační koupel přidejte pár kapek esenciálního oleje přímo do vody ve vaně. Případně přidejte několik kapek do destilované vody v lahvičce s rozprašovačem a postříkejte jím svůj domov, auto nebo kancelář.
Mátové kapsle
Mátové kapsle si můžete snadno vyrobit doma nebo je můžete koupit v lékárně. Běžně se doporučují kapsle s enterickým obalem, aby se zabránilo rozpadu kapslí předtím, než se dostanou do střev. To pomáhá snížit pravděpodobnost nežádoucích vedlejších účinků, jako je například pálení žáhy.
Dodržujte doporučení pro dávkování uvedené na etiketě výrobku nebo se zeptejte svého lékaře na doporučené dávkování. Uvádí se, že mátový olej je bezpečný v dávce 0,2–0,4 mililitru oleje třikrát denně v kapslích s enterálním obalem pro dospělé. (jedna kapka je asi 0,05 mililitru.)
Slovo o kvalitě máty peprné
Ne každý esenciální olej z máty peprné je stejný. Kvůli snížení nákladů se někdy éterické oleje falšují přidáním podobného, ale levnějšího oleje nebo ředěním přírodního oleje různými rozpouštědly.
V roce 2023 testovala organizace ConsumersAdvocate.org 11 vzorků esenciálních olejů máty peprné a uvedla, že čtyři z nich byly falšované. Rozpoznat falšovaný éterický olej může být složité, protože může vonět stejně jako nefalšovaný éterický olej, ale jeho kvalita a účinnost jsou často snížené.
Při výběru esenciálního oleje kupuji pouze produkty, které jsou organické, neobsahují přísady ani syntetické chemikálie a jsou testovány na těžké kovy, mikroby a glyfosát.
Bezpečnostní opatření
Těhotné nebo kojící ženy by se měly před konzumací máty poradit se svým lékařem. Máta peprná může interagovat s některými léky na předpis, např. s cyklosporinem, léky na snížení kyselosti, léky na vředy, blokátory vápníkových kanálů a dalšími léky užívanými při hypertenzi nebo vysokém krevním tlaku. Lidé s hiátovou kýlou, gastroezofageální refluxní chorobou (GERD), průjmem nebo onemocněním, které způsobuje, že žaludek neprodukuje dostatek kyseliny, by se měli před konzumací máty poradit s lékařem. Mátový olej je kontraindikován u dětí do 2 let. Vyhněte se kontaktu s očima, vnitřním uchem a citlivými místy.
Příště:
Část 4 – Kadidlo: 4. díl – Esenciální olej první pomoci s antiadritickým, analgetickým, antimikrobiálním a dalším účinkem
Kadidlo je jedním z nejdůležitějších a nejznámějších přírodních prostředků na světě – a to z dobrého důvodu.