Hvězdy Broadwaye nemají vždy příležitost ztvárnit své role na stříbrném plátně.
Mezi nejznámější a nejoblíbenější filmy zlatého věku Hollywoodu patří muzikály. Filmy jako Zpívání v dešti a Bílé Vánoce, v nichž se představili Gene Kelly, Bing Crosby a Fred Astaire, jsou dodnes vysoce ceněny filmovými odborníky i běžnými filmovými fanoušky. V poslední době se Hollywood vrátil k muzikálovému žánru díky filmům La La Land, Největší showman a řadě Disneyho hraných remaků.
Zatímco filmaři se při tvorbě obsahu obracejí k Broadwayi, při obsazování herců ji většinou ignorují, i když má mnoho talentovaných umělců. Hollywood přesto tvrdošíjně trvá na obsazování nemuzikálových herců do extrémně náročných pěveckých rolí a obětuje uměleckou kvalitu hvězdné síle.
Fantom opery (2004)
Na začátku tisíciletí pracoval můj otec jako správce nemovitostí pro Michaela Crawforda, původního Fantoma Andrewa Lloyda Webbera. Živě si vzpomíná, jak se jednalo o filmové adaptaci muzikálu, který lámal rekordy, a jak moc Crawford o roli stál. Uznávám, že už nebyl mladý, ale to není ani fiktivní Fantom.
V současné době je trendem, že titulní postavu ztvárňují mladší herci, například Ramin Karimloo. Film má možná na tomto trendu velký podíl, protože Fantoma zobrazuje jako atraktivního třicátníka, jehož maska působí spíše jako dramatická módní volba než jako prokletí.
Můj otec vzpomíná, jak byl Crawford deprimovaný, když se dozvěděl, že roli dostal někdo jiný, zvláště když jeho další hlavní role byly zrušeny. Broadwayské představení, které začalo s Crawfordem v roce 1986, skončilo až v roce 2020. Desítky, ne-li stovky dalších broadwayských umělců pomohly Webberovi „vytvořit hudbu noci“. Mnozí z nich by byli vhodnou volbou i pro ztělesnění Fantoma na filmovém plátně.
Společnost Warner Bros. se rozhodla obsadit filmovou hvězdu Gerarda Butlera. Ten je sice nadaným hercem, ale v praxi nikdy nezpíval. Producenti považovali tři měsíce lekcí zpěvu za dostatečnou přípravu na to, aby jeho zcela neškolený barytonový hlas zvládl jednu z nejnáročnějších tenorových rolí broadwayské scény v muzikálu, který je téměř celý zpívaný.
Jeho úporné vokály nechali projít skrz auto-tune (nástroj, který „opravuje“ falešné vokály) a rozhodli se, že to pro celovečerní filmovou verzi nejdéle hraného muzikálu v historii Broadwaye stačí.
Největší showman (2017)
Jeremy Jordan, méně známý, ale nesmírně talentovaný zpěvák, který v současné době hraje na Broadwayi ve hře Velký Gatsby, na jednom ze svých živých koncertů vyprávěl velmi zajímavý příběh o filmu Největší showman.
Benj Pasek a Justin Paul, autorský tým filmu, spolupracovali s Jordanem již dříve. V raných fázích vývoje filmu ho požádali, aby nahrál demosnímky všech písní Hugha Jackmana, a on jim vyhověl. Následující rok ho pozvali na čtené zkoušky pro potenciální podporovatele filmu, aby si zahrál druhou hlavní mužskou roli, Philipa. Jordan souhlasil, i když musel letět z Los Angeles do New Yorku ve svém volném čase a za své peníze.
Před čtením se ale stala katastrofa. Jordan přišel o hlas kvůli infekci dutin. Jackman šel noc předtím na urgentní operaci nosu, což mu znemožnilo zpívat, aniž by mu praskl steh. Ačkoli Jordan stále bojoval s hlasovými problémy po nedávné nemoci, souhlasil, že kromě svých písní zazpívá i všechny Jackmanovy písně, zatímco Jackman je pouze zahrál.
Kdo zná tento film, možná si vzpomene na virální video ze zákulisí této události, v němž se Jackman rozhodl, že mu na stezích nezáleží, a začal zpívat své vrcholné sólo From Now On, přičemž vystřídal nejmenovaného zpěváka, kterým byl samozřejmě Jordan. Byl to neuvěřitelně emotivní okamžik a produkce dostala okamžitě zelenou.
Jordan pokračoval ve zpěvu refrénu, ale byl zdrcen, když píseň převzal Jackman. Zatímco všichni ostatní plakali, objímali se a oslavovali, Jordan se rychle vzdálil z místnosti, ale ne dříve, než zaslechl šuškandu, že se Jackman právě sešel se Zacem Efronem, aby si zahrál Philipa. Tím jeho účast na filmu skončila. Jordan se nikdy nedočkal skutečného uznání za svůj podíl na uvedení „největšího představení“ na filmové plátno.
Ačkoli Zac Efron hrál ve velmi úspěšné sérii Muzikál ze střední, sám zpíval až ve druhém filmu. Do vystudovaného muzikálového zpěváka má daleko. Měl sice jméno a slávu, o které producenti stáli, ale jeho hlas se nehodil pro partitury v broadwayském stylu.
Disneyho hrané remaky
Jedním z oblíbených nápadů společnosti Disney je předělat své nejúspěšnější animované filmy do hrané podoby.
Je to ideální příležitost, jak přenést na plátno současné divadelní herce. Divadelní fanoušci si vyprosili, aby hvězdy jejich oblíbených seriálů hrály Disneyho prince nebo princezny. Než se dočkaly remaku, mnoho Disneyho filmů se dostalo na Broadway a byly velmi úspěšné jako živé muzikály. Disney však podlehl hollywoodské hvězdné síle a věřil, že filmoví diváci chtějí vidět hvězdy na plátně.
Především film Kráska a zvíře z roku 2017 byl plný herců z populárních fantasy a sci-fi příběhů: Ewan McGregor, který hrál Obi-Wana Kenobiho v prequelech Hvězdných válek, jako Lumiere, Ian McKellen, známý také jako Gandalf z Pána prstenů, jako Cogsworth a Luke Evans z trilogie Hobit jako Gaston. Josh Gad, který ve filmu hraje LeFoua, byl jediným stálým členem obsazení společnosti Disney. Dan Stevens, který ztvárňuje Zvíře, sice není veteránem fantasy filmů, ale je hercem, nikoliv zpěvákem.
McGregor hrál v muzikálu Moulin Rouge, takže měl nějaké pěvecké zkušenosti. McKellen se v roli komických hodin přetvařuje, ale Evansův slabý tenorový hlas je v roli machistického padoucha velmi nedostatečný.
Jako představitelka hlavní ženské role a postavy, která zpívá nejvíc, je Ema Watsonová beznadějně nekvalifikovaná. Stejně jako Gerard Butler v roli Fantoma prošla v měsících před natáčením rychlokurzem zpěvu a v postprodukci byl její zpěv doladěn.
My, „divadelní děti“, bychom rády, aby širší publikum vidělo ve filmu některé z našich oblíbených divadelních umělců. Hollywoode, jestli nás slyšíš, díky, že jsi vrátil hudbu do filmů, ale proboha, když už to chceš udělat, udělej to pořádně.
Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet názory The Epoch Times.
–ete–